Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyli pielgrzymi ze Starachowic do Częstochowy

Kazimierz CUCH
Grupa nr 1 starachowickiej pielgrzymki z parafii Wszystkich Świętych, na ulicach Starachowic
Grupa nr 1 starachowickiej pielgrzymki z parafii Wszystkich Świętych, na ulicach Starachowic Kazimierz Cuch
Około 150 osób, nieco mniej niż w ubiegłym roku, poszło w tym roku, w 38 Pieszej Pielgrzymce ze Starachowic do Częstochowy. Hasło pielgrzymki to „Miłosierni jak Ojciec”, a tematyka, to Słowo Boże.

Po raz piąty pielgrzymka wyruszyła razem z parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Łazach w Starachowicach, a nie oddzielnie z parafii Wszystkich Świętych i Św. Trójcy. Wędrowanie od Matki Bożej Częstochowskiej w Starachowicach do Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze stało się już starachowicką tradycją.
O godzinie 8.00 wszyscy uczestnicy pielgrzymki i ich rodziny spotkali się w starachowickim kościele Matki Bożej Częstochowskiej na Łazach. Została odprawiona koncelebrowana msza św. Celebransom przewodził ksiądz kanonik Henryk Wólczyński, proboszcz starachowickiej parafii Św. Judy Tadeusza.

Jedną grupę z dekanatu Starachowice Południe zbierały przede wszystkim parafie Św. Trójcy. Drugą grupę z dekanatu Starachowice Północ kompletowała parafia Wszystkich Świętych w Starachowicach. Na jej czele, jak i na czele całej pielgrzymki ze Starachowic, stoi ksiądz Łukasz Dybus, wikariusz z tej parafii.
Prócz tych dwóch, wiodących parafii, w organizację włączyły się także starachowickie parafie Najświętszego Serca Jezusowego na Majówce, Św. Judy Tadeusza na Osiedlu Trzech Krzyży i Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Południu Starachowic.
Trasa, intencje
Trasa pielgrzymki jest podobna jak w latach poprzednich. Liczy około 200 km. Starachowicka IV kolumna jest jedną z pięciu kolumn diecezjalnej pielgrzymki diecezji radomskiej. Ostatni etap prowadzi z Mstowa przez Przeprośną Górkę, do Częstochowy. Kilkadziesiąt osób starszych i schorowanych, którzy nie mogą iść ani jechać do Częstochowy, wypełni Karty Duchowego Pielgrzymowania.

Osoby, które nie są w stanie przejść pielgrzymkowego szlaku, mogą 13 sierpnia rano pojechać do Częstochowy autokarem. Wyruszy z parkingu naprzeciw kościoła Wszystkich Świętych. Koszt przejazdu wynosi 40 zł.
Obydwie grupy w granicach miasta zabezpieczała starachowicka Policja na motocyklach. Dalej poszli już bez Policji, zdając się na pomoc swoich 13 porządkowych, grupy muzycznej, wokalnej, służby medycznej i sanitarnej.

Każdy z uczestników niesie swoje intencje Pani Jasnogórskiej. Młodzież przeważnie modli się w intencji swojej nauki i życiowej przyszłości. Dorośli o dzieci i wnuki.
- Każdy dzień pielgrzyma rozpoczyna się poranną Eucharystią, sprawnie zjedzonym śniadaniem, czasem na spakowanie i oddanie bagażu, by po wyruszeniu na pielgrzymi szlak móc wspólnie rozpocząć dzień wędrówki modlitwą, śpiewem Godzinek. Jest różaniec, z odczytywanymi intencjami, które składają sami pielgrzymi, modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia, wysłuchanej konferencji duchowej, którą głosi ksiądz.. Już po dojściu na nocleg kończący dzień Apel Jasnogórski- informuje ksiądz Łukasz Dybus, kierownik pielgrzymki.

Silna grupa medyczna
Doktor Maria Ochyńska- Nowakowska, która kieruje służbą medyczną pielgrzymki przez pierwsze trzy dni, poinformowała nas, że są nieźle zaopatrzeni w medykamenty potrzebne na pielgrzymce, szczególnie na otarcie nóg. Zapewniają to organizatorzy i sponsorzy. Drugie cztery dni służbą medyczną będzie kierowała doktor Maria Salwa. Karetkę pogotowia ratunkowego na całej trasie zabezpieczyła, za darmo, firma Festina Lente, z Kielc. Ta sama firma zabezpiecza też kielecką pielgrzymkę.

Od lat pielgrzymki są bardzo sprawnie zorganizowane i coraz lepiej wyposażone. Jest doświadczona, przeszkolona przez Policję w Radomiu, ekipa porządkowa. W tym roku liczy 13 osób. Od 21 lat kieruje nią Zbigniew Styczeń
-Nie mamy żadnych problemów „porządkowych” z pielgrzymami na trasie. Bardzo przeszkadza rosnące natężenie ruchu pojazdów, także na lokalnych drogach. Na całej trasie bardzo pomaga nam Policja- zwierza się Zbigniew Styczeń
Są dwie grupy wokalne, prowadzące śpiewy i modlitwy wzmacniane przez przenośną aparaturę nagłaśniającą.
Ciężkie bagaże wiezie specjalny samochód, na postojach są odpowiednie warunki sanitarne. Niektórzy mieszkańcy miejscowości po trasie przygotowują pielgrzymom poczęstunek i napoje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie