MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły przygotowania do sezonu kąpielowego w Mircu. Na początek wizytacja służb

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Podczas wizytacji zbiornika w Mircu
Podczas wizytacji zbiornika w Mircu Fot. UG Mirzec
Przygotowania do rozpoczęcia sezonu kąpielowego w stawie kąpielowym w Mircu oraz zabezpieczenie zbiorników wodnych na terenie gminy Mirzec były głównymi tematami posiedzenia zespołu do spraw analizy zagrożeń obszarów wodnych na terenie gminy Mirzec.

Ruszyły przygotowania do sezonu kąpielowego w Mircu

W posiedzeniu zespołu zwołanego z inicjatywy wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna udział wzięli przedstawiciele różnych instytucji. W spotkaniu uczestniczyli wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Kielc Natalia Sasal, starszy kapitan Konrad Dąbrowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, Tomasz Łebek szef Harcerskiej Grupy Ratowniczej „Starachowice”, starszy sierżant Jakub Zieliński i posterunkowy Adrian Łysakowski z Posterunku Policji w Mircu, pracownicy Urzędu Gminy w Mircu. Spotkanie poprowadził Andrzej Kutwin, inspektor ds. bezpieczeństwa w Urzędzie Gminy w Mircu.

Podczas spotkania omówione zostały procedury, które wiążą się z przygotowaniami do uruchomienia kąpieliska na okres letni na nowym stawie kąpielowym w Mircu. Członkowie zespołu podczas wizyty w terenie wysoko ocenili potencjał nowych terenów rekreacyjnych w Mircu a także wizytowali inne zbiorniki wodne na terenie gminy, które nie są dopuszczone do kąpieli, a pełnią funkcję rekreacyjną.

Przypomnijmy. 21 marca dokonano oficjalnego otwarcia terenów rekreacyjno-sportowych w Mircu. Najdroższą częścią inwestycji była budowa zbiornika wodnego o powierzchni hektara na działce za przedszkolem i orlikiem oraz utworzenie wokół zbiornika strefy rekreacyjnej. Na zbiorniku wybudowano wyspę połączoną mostem z brzegiem zbiornika. Od wschodniej strony zalewu znajduje się wybudowany w unikalnej technologii staw kąpielowy z piaszczystą plażą i leżakami oraz boiskiem do piłki plażowej. W sąsiedztwie zbiornika wodnego na nasypie ziemnym wybudowany został taras widokowy. Wzdłuż alejki prowadzącej od tarasu do budynku kawiarnianego umieszczono urządzenia siłowni zewnętrznej.

Dużą część terenu zajmuje infrastruktura służąca aktywnemu wypoczynkowi. Na placu przed budynkiem edukacyjno-kawiarnianym oraz budynkami gospodarczymi powstały skate park, tyrolka, plac zabaw oraz ścianka wspinaczkowa. Teren został skomunikowany za pomocą ścieżki spacerowej i ścieżki rowerowej. Wybudowano parking dla samochodów osobowych. Ustawiono ławeczki, zamontowano oświetlenie typu LED, urządzono tereny zielone oraz łąki kwietne. Kolejne piękne miejsce powstało na wyspie na zbiorniku wodnym. To przestronna, stylowa wiata grillowa z ławeczkami oraz hamakami, która posłuży do organizacji spotkań integracyjnych.

Przygotowania do inwestycji trwały kilka lat. W lipcu 2020 roku przeprowadzono konkurs na opracowanie koncepcji budowy rekreacyjnego zbiornika wodnego oraz zagospodarowania architektoniczno–urbanistycznego terenów wokół wody. Wybrany wykonawca opracował dokumentację projektową. Uzyskano pozwolenie na budowę. Wiosną 2022 roku podpisana została umowa z firmą Freedom ze Skarżyska-Kamiennej. Wykonanie prac kosztowało ponad 22 miliony złotych z czego blisko 19 milionów to pieniądze pozyskane z trzech źródeł: 4 145 406 złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020, 12 750 000 złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych oraz 2 miliony złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie