Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły wypłaty 14. emerytury! Którego dnia otrzymasz pieniądze? Oto terminy. Ile wynosi czternastka w 2023 roku? Mamy wyliczenia

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Czternasta emerytura trafiła do pierwszych seniorów już 1 września. Czternastki zostaną wypłacone w terminach wypłat emerytury lub renty. Kiedy zatem spodziewać się dodatkowych pieniędzy za czternastkę na swoim koncie bankowym? Ile w roku 2023 wyniesie czternasta emerytura "na rękę" i kto ją otrzyma? Zobaczcie szczegóły.

14 emerytura. Kiedy emeryci dostaną pieniądze?

We wrześniu emeryci i renciści mogą spodziewać się na swoich kontach bankowych wyższych niż zwykle przelewów. Oprócz świadczenia podstawowego otrzymają bowiem również kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tak zwaną czternastą emeryturę.

Czternasta emerytura wynosi 2650 złotych brutto. Do pierwszych seniorów trafi już 1 września. Kolejne terminy wypłat to 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września.

- Rada Ministrów wydała we wtorek rozporządzenia wykonawcze w sprawie wysokości oraz miesiąca wypłaty czternastej emerytury. W pierwszym akcie określono, że świadczenie wyniesie 2650 złotych brutto, zaś w drugim wskazano, iż wypłaty nastąpią we wrześniu bieżącego roku

- wylicza Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Usług Społecznych.

Szczegółowe wyliczenia przedstawił nam Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Usług Społecznych.
Szczegółowe wyliczenia przedstawił nam Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Usług Społecznych.

14 emerytura. Kiedy zostanie wypłacona na konto emeryta?

Czternastki zostaną wypłacone w terminach wypłat emerytury lub renty. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje to świadczenie 10 czy 20 września, to również w tym terminie ZUS przeleje czternastkę.

Co zrobić, żeby otrzymać "czternastkę"? Ile otrzymają osoby z wyższą emeryturą?

Aby otrzymać czternastkę nie trzeba składać wniosku, bowiem ZUS wypłaci pieniądze z urzędu. Na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 złotych brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą +złotówka za złotówkę+. Przy czym aby prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 złotych. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 złotych brutto.

Komu należy się czternasta emerytura?

Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS.

- Będzie można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki zostanie podzielona każdemu uprawnionemu po równo. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do czternastki, na przykład z powodu przekroczenia limitów dorabiania

- wyjaśnia rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Usług Społecznych i dodaje, że ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 procent oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czternasta emerytura. Pobrane zaliczki zostaną zwrócone emerytom i rencistom w rozliczeniu rocznym

Według szacunków, osobom z emeryturą lub rentą w wysokości do ok. 2194 zł brutto cała kwota zaliczek pobranych od kwietniowej trzynastki i wrześniowej czternastki zostanie zwrócona w rozliczeniu rocznym. Osobom ze świadczeniem do 2500 zł brutto zostanie zwrócona cała kwota zaliczek, ale pomniejszona o należny podatek. Powyżej tej kwoty efekt nie występuje.

Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, na przykład zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

Czternasta emerytura. Ile osób otrzyma świadczenie?

Szacunkowo kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzyma w tym roku około 8,8 miliona emerytów i rencistów ze wszystkich organów rentowych. W tym około 6,8 miliona osób otrzyma czternastkę w pełnej wysokości, a w przypadku około 2 milionów osób świadczenie będzie pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Wydatki na świadczenia wyniosą 20,7 miliardów złotych. Sprawdź szczegóły:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie