Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryś w okolicach Gowarczowa. Uchwyciła go foto pułapka

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Ryś Horaj, który w styczniu przywędrował do Puszczy Świętokrzyskiej, został sfotografowany w okolicach Gowarczowa w powiecie koneckim. Prawdopodobnie szuka partnerki.

Już ponad miesiąc ryś Horaj mieszka w regionie świętokrzyskim. To pierwszy taki przypadek od niepamiętnych czasów. Niedawno udało się go sfotografować na terenie Nadleśnictwa Barycz w powiecie koneckim. - Ryś Horaj w leśnych ostępach poligonu w okolicach Gowarczowa. To była niecodzienna wizyta młodego rysia w naszych lasach. 28 stycznia w godzinach wieczornych zawitał ryś Horaj do leśnictwa Józefów w Nadleśnictwie Barycz. Dokładnie w tym samym miejscu cztery godziny wcześniej przechodziła wilczyca z wilkiem, w gwarze myśliwskiej to wadera z basiorem - napisał leśniczy Dariusz Wiatrowski. Na zamontowanej przez niego foto pułapce widać przechodzącego, drapieżnego kota. Następnie ryś szczęśliwie przeszedł przez drogę numer 749 Końskie – Przysucha i udał się w kierunku Stąporkowa.

Ryś w okolicach Gowarczowa. Uchwyciła go foto pułapka

Skąd ryś wziął się w świętokrzyskim? Pod koniec 2019 roku naukowcy odłowili na Roztoczu kocię, którego matkę zabił samochód. Zwierzę, któremu nadano imię Horaj, trafiło do ośrodka rehabilitacji „Mysikrólik” w Bielsku-Białej. W maju 2020 roku naukowcy ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" założyli mu obrożę telemetryczną i uwolnili w stronach, z których pochodził. Po kilku miesiącach ryś ruszył w drogę. Pokonał Lasy Janowskie, w styczniu tego roku przepłynął Wisłę i zamieszkał w Puszczy Świętokrzyskiej. Drogę ekspresową numer 7 przekroczył powyżej Skarżyska - Kamiennej, wykorzystując przejście dla zwierząt zbudowane nad S-7. Jak ustalili naukowcy, Horaj na naszych terenach z powodzeniem poluje, głównie na sarny, choć udało mu się zabić także cielaka jelenia.

Populacja rysi w Polsce jest bardzo nieliczna. Szacuje się, że w naszym kraju żyje ponad 200 sztuk, głównie w Karpatach i na wschodzie kraju. To gatunek ściśle chroniony. Rysie to samotnicy, każdy osobnik zajmuje duży teren łowiecki. Samce na przedwiośniu podejmują wędrówki w poszukiwaniu samic. Po zapłodnieniu kocicy ruszają dalej, z nadzieją na spotkanie z kolejną partnerką. Młode wychowują wyłącznie matki. Bardzo prawdopodobne jest, że nasz Horaj także wędruje szukając partnerki. W świętokrzyskim ma na to niewielkie szanse, choć trzeba dodać, że kilka lat temu na Łysicy znaleziono tropy innego rysia.

Zdaniem doktor Sabiny Nowak Puszcza Świętokrzyska jest odpowiednim miejscem do życia dla rysi z nizinnej, wschodniej populacji, z której wywodzi się Horaj.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie