MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy bez tajemnic. Jest najstarszym urzędującym włodarzem w regionie. Relaksuje go jazda... ciągnikiem

Michał Kolera
Michał Kolera
Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy. Na zdjęciu wraz z rodziną.. Więcej na kolejnych zdjęciach
Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy. Na zdjęciu wraz z rodziną.. Więcej na kolejnych zdjęciach archiwum prywatne
Wybory samorządowe odbyły się 7 kwietnia 2024 roku. Na echodnia.eu prezentujemy zwycięzców wyborów na prezydentów, burmistrzów, wójtów każdego miasta i gminy w regionie. Dziś Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy na kolejną kadencję. Wygrał wybory w pierwszej turze uzyskując 78,87 procent głosów.

Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy, bez tajemnic

Ryszard Zych to wójt Stopnicy od 1990 roku, od 2015 - burmistrz, od kiedy miejscowość odzyskała prawa miejskie. Kandydował z Komitetu Wyborczego Wyborców Najlepsza Gmina Stopnica. Uzyskał 78,87 procent głosów i zdecydowanie pokonał jedynego rywala.

Ryszard Zych prywatnie

Ma 73 lata. Mąż, ojciec, dziadek czterech wnuków. Mieszka w Wolicy.

Jakie jest jego hobby?

- Po pracy myślę o… pracy, ale również aby złapać dystans do otaczającej rzeczywistości lubię oddać się pracy na roli swoim wysłużonym ciągnikiem, popularną „30” zwaną też „ciapkiem”. Praca w rolnictwie, zawsze dawała mi wiele satysfakcji i spełnienia, stąd też wszystkie trudy pracy w rolnictwie nie są mi obce. Interesuje się motoryzacją. W wolnych chwilach lubię majsterkować i spędzać czas w swoim warsztacie. Do kręgu moich zainteresowań ostatnio dołączyły odnawialne źródła energii, które według mnie są ciekawą, choć wciąż drogą alternatywą dla źródeł konwencjonalnych - mówi kandydat.

Jeździ hyundaiem tucsonem. Wiosną i latem przesiada się na rower.

Jest znany z pogodnego usposobienia. Zapytany o wzrost, odpowiada: "wyższy już nie będę". Jego waga? - Mogła by być niższa - mówi wójt. Jakie są jego oczy? - Życzliwe - odpowiada Ryszard Zych.

W galerii zdjęcia kandydata na burmistrza Stopnicy Ryszarda Zycha w różnych sytuacjach z życia:

Ryszard Zych działalność

Ryszard Zych kieruje gminą Stopnica od 1990 roku, czyli od początku nowoczesnego samorządu w Polsce. Przez ten zanotował kilka znaczących osiągnięć.

- Lata pracy dla mieszkańców naszej gminy przyniosły ogromną ilość inwestycji, tak bardzo potrzebnych w codziennym życiu każdego mieszkańca. Obecnie każdy może korzystać w swoim domu ze wszystkich niezbędnych mediów. Niemal wszędzie dojedziemy oświetloną drogą asfaltową, a na parkingach bezpiecznie zaparkujemy. Dzieci korzystają z bardzo dobrze wyposażonej szkoły, przedszkola i żłobka oraz boisk, pływalni, lodowiska, świetlic wiejskich, placów zabaw – mają doskonałe warunki do nauki, wypoczynku, sportu i rekreacji. W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury mogą rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania - mówi Ryszard Zych.

Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy w kadencji 2024-2029 - najważniejsze punkty programu

Jakie są jego propozycje dla mieszkańców gminy w nadchodzącej kadencji?

  • Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków dla mieszkańców, gdzie z przyczyn technicznych nie była możliwa budowa kanalizacji sanitarnej budowa czwartego ujęcia wody i połączenie wszystkich ujęć wody w jeden system
  • Modernizacja i dostosowanie budynku w Klępiu Górnym dla osób starszych i niesamodzielnych na cele rehabilitacyjne i opiekuńcze
  • Dofinansowanie z budżetu gminy zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych dla mieszkańców w celu likwidacji kolejek
  • Zakup nowoczesnych urządzeń do fizykoterapii;
  • Wdrożenie gminnych programów zdrowotnych między innymi w zakresie bezpłatnych badań przesiewowych;
  • Poprawa efektywności energetycznej budynku Szkoły Podstawowej w Stopnicy;
  • Budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego w Stopnicy;
  • Przebudowa, termomodernizacja budynków oraz wyposażenie w sprzęt ratowniczy i samochody bojowe jednostek OSP,
  • Modernizacja, remont i przebudowa chodników oraz dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich, w tym również w pasie drogi krajowej;
  • Utworzenie spółki wodnej umożliwiającej udrażnianie rowów i prowadzenie robót melioracyjnych na nieruchomościach stanowiących własność mieszkańców.

Dodatkowo:

- Utworzenie Centrum Usług Społecznych; wsparcie mieszkańców w zakresie pozyskiwania środków finansowych pochodzących z Unii Europejskiej w zakresie dopłat bezpośrednich, inwestycji termomodernizacyjnych (wymiana kotłów centralnego ogrzewania, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie budynków, montaż odnawialnych źródeł energii); wspieranie oddolnych i lokalnych inicjatyw realizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia; kontynuacja polityki niskich podatków i opłat lokalnych za odpady, wodę i ścieki (opłaty za wodę i ścieki są najniższe w powiecie buskim); uchwalenie planów ogólnych dla zagospodarowania przestrzennego oraz wprowadzenie zachęt inwestycyjnych dla przedsiębiorców w celu rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy - wymienia Ryszard Zych.

- W pracy na rzecz Naszej „Małej Ojczyzny” moim atutem jest bezpartyjność, co pozwala na dobrą współpracę z każdą administracją rządową i pozyskiwanie środków finansowych dla gminy. Doskonale znam całą gminę i jej potrzeby, które zamierzam w 100 procentach zrealizować. Niech to będzie pierwsza gmina w regionie w której mieszkańcy będą mieli wszystko czego sobie życzą - podsumowuje kandydat.

W galerii zdjęcia kandydata na burmistrza Stopnicy Ryszarda Zycha w różnych sytuacjach z życia:

Prezentacja wszystkich kandydatów na burmistrza Stopnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie