Rządowe pieniądze dla gmin Staszów i Szydłów na pomoc wytchnieniową

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Blisko 500 tysięcy złotych trafi w sumie do gmin Staszów i Szydłów w ramach pomocy wytchnieniowej.

W czwartek, 13 maja w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podpisywał z samorządami umowy na finansowanie programów wsparcia osób niepełnosprawnych. Województwo świętokrzyskie otrzymało na ten cel prawie 30 milionów złotych ze środków rządowych. Blisko 500 tysięcy złotych trafiło łącznie do gmin Staszów i Szydłów.

-Fundusz Solidarnościowy, z jakiego te środki pochodzą to prawie 140 milionów złotych i prawie 30 milionów, które my wykorzystujemy, jako świętokrzyskie. - Świadczy to o waszej sprawności, o waszym zaangażowaniu. O tym, że doskonale czytacie potrzeby waszych środowisk, umiecie dostosować instrumenty, które rząd do was kieruje, do tego, aby jak najlepiej funkcjonować jako urzędy i dostarczać to, co waszym obywatelom się należy - powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz do przybyłych przedstawicieli samorządów. Wojewoda podkreślił także, że województwo świętokrzyskie, jako jedyne w Polsce, otrzymało 100 procent środków wnioskowanych na realizację programu "Asystent osoby niepełnosprawnej".

Staszów

Gmina Staszów otrzymała na realizację zadania dofinansowanie w kwocie 399 935,00 złotych. Dodatkowe środki w wysokości 7 998,70 zł będą przekazane na koszty związane z obsługą programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Umowę z wojewodą podpisali Leszek Kopeć, burmistrz Miasta i Gminy Staszów oraz skarbnik gminy Staszów Henryka Skowron.

- Program wsparcia osób niepełnosprawnych, na który nasza gmina otrzymała prawie 400 tysięcy złotych, ma na celu zapewnienie dostępności do usługi asystenta, na przykład wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób dotkniętych niepełnosprawnością – powiedział Leszek Kopeć. - Udział w tym przedsięwzięciu nie tylko poprawi jakość życia osób niepełnosprawnych, ale także umożliwi zaangażowanie ich w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych oraz sportowych. Co ważne, będziemy mogli zapewnić osobom niepełnosprawnym wsparcie oraz pomoc adekwatną do ich potrzeb – dodał burmistrz.

Szydłów

Gmina Szydłów pozyskała z kolei 88,689 złotych. Umowy z wojewodą podpisali Andrzej Tuz – burmistrz Miasta i Gminy Szydłów i Alicja Kłonicka – skarbnik gminy Szydłów. Jedna umowa dotyczy finansowania zadań w zakresie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami ze znacznym stopniem niepełnoprawności oraz orzeczeniami równoważnymi poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej. Wojewoda przekaże w ramach tej umowy 28,800 złotych.

W ramach drugiej umowy gmina Szydłów otrzyma z Funduszu Solidarnościowego 58,150 złotych na realizację zadań w zakresie usługi asystenta dla:

  • dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
  • osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dn. 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie