Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na remont zabytkowego dworku w Ruszczy. Co zostanie zrobione?

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Zabytkowy dworek w Ruszczy doczeka się remontu
Zabytkowy dworek w Ruszczy doczeka się remontu Mikołaj Opatowski
Już niebawem zabytkowy dworek w Ruszczy odzyska dawny blask. Gmina Połaniec otrzymała na rewitalizację budynku blisko 2 miliony złotych w ramach Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".

Dworek w Ruszczy zostanie wyremontowany

Prawie 7 hektarowy park z dworkiem szlacheckim z przełomu XVIII i XIX wieku w Ruszczy powstał z inicjatywy rodziny Staszewskich, która z końcem XVIII wieku zawiadywała miejscowością. Nieopodal dworku znajdowało się wiele budynków gospodarczych, które w tamtych czasach pełniły rolę obór, stajni i spichlerzy. Budynek położony jest w otoczeniu licznych drzew wśród, których znajduję się słynny dąb Kościuszki. Jak donoszą historycy generał Tadeusz Kościuszko podczas wyprawy do Połańca w 1794 roku wypoczywał pod drzewem, które aktualnie ma ponad 500 lat. W kolejnych latach dworek kilka razy zmieniał właścicieli, a w latach trzydziestych XX wieku uległ ogromnemu zniszczeniu wskutek pożaru. 6 września 1944 roku park przeszedł w posiadanie Skarbu Państwa, a następnie przejął go potomek poprzedniego właściciela. Następnie dworek zamieszkiwany był przez przyszłych dziedziców. Reforma o dwustopniowym podziale administracyjnym z 28 maja 1975 roku sprawiła, że Ruszcza wraz z całą gminą znalazła się w województwie tarnobrzeskim, jednak już od grudnia 1999 sołectwo wchodziło w skład województwa świętokrzyskiego. W lutym 2017 roku w Warszawie został podpisany akt notarialny na mocy, którego gmina Połaniec stała się właścicielem zespołu parkowo – dworskiego. Jeszcze w tym samym roku miały miejsce konsultacje z mieszkańcami, którzy przedstawiali swoje pomysły dotyczące rewitalizacji obiektu. Dzięki nim na początku 2018 roku na terenie parku udało się między innymi wybudować oświetlenie.

Jednak plany miasta i gminy Połaniec dotyczące tego miejsca były bardziej ambitne, dlatego na początku 2022 roku złożono wniosek o blisko 2-milionowe dofinansowanie remontu dworku Ruszczy do 3 edycji "Polskiego Ładu". Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i gmina otrzyma pieniądze na remont.

- Dziedzictwo kulturowe jest jednym z podstawowych aspektów życia i działalności człowieka. Obowiązkiem każdego z nas, a w szczególności władz lokalnych jest by bogactwo i różnorodność naszego dziedzictwa kulturowego było należycie pielęgnowane, ponieważ stanowi to jeden z głównych czynników rozwoju życia społeczno – gospodarczego. Dlatego tak istotna jest rewitalizacja dworku, dzięki której to miejsce może stać się zabytkową perłą. Przeprowadzone prace nadadzą obiektowi nowej funkcjonalności kulturalno-turystycznej, a organizacja wydarzeń i imprez na terenie dworku pozwoli zmienić go w miejsce aktywizacji oraz animacji życia kulturalnego na wielu płaszczyznach - powiedział burmistrz Połańca Jacek Nowak.

W wyremontowanym dworku gmina przewiduje zagospodarowanie jednego z pomieszczeń pod bibliotekę oraz utworzenie izby pamięci poświęconej Tadeuszowi Kościuszce i poprzednim właścicielom posiadłości państwu Knothe. Ostateczny wygląd i zagospodarowanie budynku ma być jeszcze konsultowane z mieszkańcami.

- To właśnie od nich powinno wybrzmieć, jaki będzie kierunek prac - dodaje burmistrz.

Samorząd Połańca chciałby, żeby w przyszłości kompleks w Ruszczy stał się centrum życia kulturalnego i przyjeżdżali do niego turyści z całej Polski.

- Chcemy jak najszybciej ruszyć z postępowaniem przetargowym i rozpocząć budowę. Wcześniej trzeba jednak pozałatwiać potrzebne dokumenty, a przyszły wykonawca będzie musiał uzyskać zgodę na prowadzenie prac od konserwatora zabytków - dodaje burmistrz.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 2 040 816 złotych, z czego dofinansowanie to 1 999 999,68 złotych, a wkład gminy 40 816,32 złotych.

Remont Dworku w Ruszczy to jeszcze nie wszystko. Kolejnym etapem ma być zagospodarowanie terenu w ruszczańskim parku. Projekt przygotowany przez gminę obejmuje budowę utwardzonych nawierzchni alei parkowych, rekonstrukcję układu terenu zespołu parkowo-dworskiego wraz z drogami dojazdowymi i dziedzińcem przed dworkiem, montaż nowych ławek oraz koszy na śmieci, budowę ogrodzenia parku, bram wjazdowych, furtek i specjalnie stylizowanego ogrodzenia od ulicy Tadeusza Kościuszki. Poza tym ma tu powstać ogród kwiatowy z różnorodnymi gatunkami roślin i kwiatów oraz fontanną, a pobliski staw ma zostać odmulony, wyczyszczony i doczeka się wyprofilowania brzegów. Atrakcjami mają być też rowerki wodne oraz ścieżka edukacyjno-przyrodnicza.

Na ten cel gmina również złożyła wniosek o dofinasowanie do Polskiego Ładu, tym razem na 5 milionów złotych, jednak nie udało uzyskać się tej kwoty. Gmina nie składa "broni" i nadal będzie się starała o pieniądze.

- Być może inwestycja zostanie podzielona na etapy, by ograniczyć jednorazowe koszty - powiedział Jacek Nowak.

Tak obecnie wygląda dworek w Ruszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie