Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są stawki opłat za śmieci w Pawłowie. Sprawdź ile zapłacisz

M.K.
Radni Pawłowa jednogłośnie przegłosowali stawki za wywóz śmieci, które zaczną obowiązywać od lipca.

Przetarg na wywóz śmieci wygrała forma, która obsługuje gminę od kilku lat - spółka Ekom. Zaproponowała najniższą cenę - 852.210 złotych za 18 miesięcy. Najdroższa była firma ASA z Tarnobrzega, która chciała wywozić odpady za 1.429.812 złotych. W przetargu startowały jeszcze trzy firmy: Almax z Radomia, PHU Zieliński z Rakowa oraz ATK z Radomia.

We wtorek radni praktycznie bez dyskusji przyjęli metodę naliczania opłat oraz stawki za wywóz śmieci. Podobnie jak w innych gminach powiatu starachowickiego zdecydowano się na naliczanie opłat od gospodarstwa, w zależności od liczby zamieszkujących na danej posesji osób.

Opłaty od lipca nie wzrosną drastycznie, choć prawie wszyscy zapłacą więcej. Najbardziej zmianę systemu śmieciowego odczują osoby gospodarujące samotnie. Do tej pory płacili 4,45 złotego miesięcznie, od lipca zapłacą 9,80. Tyle samo opłata wyniesie dla gospodarstw dwuosobowych i będzie wyższa o 90 groszy niż w obecnym systemie. Opłata z gospodarstw trzyosobowych, która wynosi 13,30 złotego wzrośnie do 16 złotych. Tyle samo zapłacą osoby zamieszkałe w gospodarstwie czteroosobowych. Takie gospodarstwa - jako jedyne - skorzystają na zmianie systemu. Do tej pory płacili 17,80 złotego miesięcznie. Opłata od gospodarstw pięcioosobowych i liczniejszych wyniesie 22,50. Mieszkańcy liczniejszych gospodarstw nie odczują różnicy w firmowym budżecie. Podane ceny odpadów dotyczą śmieci segregowanych, nesegregowane będą dwa razy droższe.

Do 15 czerwca mieszkańcy muszą złożyć deklaracje ile osób zamieszkuje gospodarstwo i ile zamierzają płacić za śmieci. Wiadomo też, że opłaty będą zbierać sołtysi. Prowizja za inkaso wyniesie 10 procent zebranej sumy. Opłaty za śmieci będą zbierane razem z podatkiem rolnym.

- Każdy dostanie do domu informację o sposobie segregacji śmieci. Kto się nie będzie chciał zastosować do zasad, będzie musiał płacić drożej za śmieci niesegregowane - powiedział sekretarz gminy Marek Wojtas.

Urzędnicy spodziewają się, że mieszkańcy będą segregować odpady. Wiadomo, że każdy właściciel gospodarstwa musi mieć kosz na odpady zmieszane. Dziś jeszcze nie wiadomo, czy pojemnik trzeba będzie kupić, czy firma obsługująca gminę zgodzi się na dzierżawę swoich pojemników za jakąś opłatą. Worki na odpady zbierane selektywnie dostarczy firma Ekom, bo taki jest wymóg ustawodawcy. Każdy może oddać tyle śmieci, ile wyprodukuje. Raz w roku przewidziana jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie