MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sadźcie las! Unia Europejska daje pieniądze

/rab/
Kierownik Grzegorz Dziubek zachęca rolników z powiatu włoszczowskiego do sadzenia lasu.
Kierownik Grzegorz Dziubek zachęca rolników z powiatu włoszczowskiego do sadzenia lasu. Rafał Banaszek
Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić las na swoich gruntach, mogą liczyć na pomoc z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czasu zostało niewiele, a pieniędzy unijnych szkoda marnować.

Ważne dla rolników!

Ważne dla rolników!

Wnioski o zalesianie przyjmowane są przez Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Włoszczowie do 1 sierpnia. Aby złożyć wniosek, wymagana jest niezbędna dokumentacja, między innymi plan zalesieniowy sporządzony przez nadleśniczego. Pieniądze wypłacane są dopiero po wykonaniu prac zalesieniowych w terminie wyznaczonym przez nadleśniczego.

NOWE ZASADY

Od 1 czerwca trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania "Zalesianie gruntów rolnych i zalesianie gruntów innych niż rolne", finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wnioski można składać w biurach powiatowych Agencji do 1 sierpnia. Każdy rolnik, który zdecyduje się zagospodarować grunt w ten sposób, może otrzymać unijne dofinansowanie.

- Możliwość zalesienia ziemi jest atrakcyjna dla rolników, którzy gospodarują na gruntach słabej jakości, dających niewielkie plony. Posadzenie lasu jest szansą na uzyskanie większych dochodów, niż gdyby prowadzili na takich gruntach produkcję rolną - mówi Grzegorz Dziubek, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Włoszczowie.

Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na nowych zasadach. - Jeden wnioskodawca może posadzić las na powierzchni do 100 hektarów. Dotychczas była możliwość zalesienia maksymalnie 20 hektarów. Inną istotną zmianą jest możliwość zasadzenia drzew na powierzchni poniżej pół hektara, jeśli graniczy ona z lasem, ale działka nie może być mniejsza niż 0,1 hektara - tłumaczy kierownik Dziubek.

POMOC W TRZECH TRANSZACH

Pomoc finansowa na zalesianie gruntów rolnych udzielana jest w trzech transzach. Pierwsza z nich to wsparcie na zalesienie, czyli jednorazowy ryczałt za poniesione koszty. Pieniądze wypłacane są po pierwszym roku po zalesieniu. Jest to kwota od 4160 do 6260 złotych na hektar. - Dodatkowo można również uzyskać płatność za wykonanie zaleconego przez nadleśniczego ogrodzenia młodej uprawy leśnej dwumetrową siatką metalową. Na takie działanie rolnik może dostać 2590 złotych na hektar lub 6,50 złotego za metr bieżący ogrodzenia - wyjaśnia szef włoszczowskiego biura Agencji.

Druga transza to premia pielęgnacyjna, czyli zryczałtowana płatność do hektara zalesionych gruntów. Jest ona wypłacana corocznie przez 5 lat. Wysokość premii obejmuje koszty prac pielęgnacyjnych określonych w planie zalesienia. Premia pielęgnacyjna wynosi odpowiednio 970 lub 1360 złotych od hektara. Dodatkowo rolnik w ciągu roku może uzyskać płatność za zastosowanie środków ochrony uprawy leśnej przed zwierzyną. Jest to kwota od 190 do 700 złotych.

Równolegle z premią pielęgnacyjną rolnik może otrzymywać również premię zalesieniową w wysokości 1580 złotych na hektar. Premia ta jest wypłacana przez 15 lat od założenia uprawy. Dostają ją tylko ci, którzy udokumentują, że co najmniej 25 procent dochodu czerpią z rolnictwa.

- W przypadku, gdy rolnik chce zalesić tak zwane grunty nierolne, może otrzymać wsparcie na zalesienie i premię pielęgnacyjną. Wsparcie wynosi od 1700 do 6260 złotych na hektar, natomiast premia od 970 do 2050 złotych na rok - dodaje Grzegorz Dziubek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie