Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sala Rycerska w pińczowskiej szkole otwarta. To inicjatywa Klubu Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum

Urszula Lubczyńska-Gładka
W budynku Zespołu Szkół numer 1 w Pińczowie przy ulicy 1 Maja, z inicjatywy Pińczowskiego Klubu Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum, została otwarta Sala Rycerska.

- Otwarcie Sali Rycerskiej to coś więcej niż tylko samo miejsce i siedziba Klubu, to przede wszystkim sala tradycji i historii przybliżająca młodzieży pińczowskiej związek z polską kulturą narodową i polskimi tradycjami w dziedzinie upowszechniania polskich tradycji orężnych – mówił podczas otwarcia doktor Zbigniew Sawicki, który stoi na czele Polskiego Związku Stowarzyszeń Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum i jest propagatorem polskich sztuk walki, takich jak palcaty czy szabla husarska.

W Pińczowie Klub Signum Polonicum istnieje już ponad 10 lat. Jego założycielem jest Krzysztof Dusik, który podkreśla, że oprócz nauki walki palcatami, czyli kijami bojowymi, członkowie klubu zajmują się pokazami, prelekcjami, wykładami, udziałem w rekonstrukcjach bitew. – Przez czas istnienia naszego klubu zdążyliśmy już zgromadzić stroje, broń, przedmioty będące wiernymi kopiami tych z XVII wieku. Postanowiliśmy więc stworzyć salkę rycerską, gdzie znajdą one swoje miejsce i gdzie mogą być wykorzystywane do lekcji historii. W przeciwieństwie do muzeów, gdzie autentycznych eksponatów oczywiście nie wolno dotykać, tutaj prezentujemy kopie, dlatego młodzi ludzie mogą nawet przymierzyć stroje, czy części zbroi rycerskich, dotknąć broni, a więc mogą to być naprawdę ciekawe, żywe lekcje historii – mówi Krzysztof Dusik. – Oczywiście, z tej ekspozycji mogą korzystać również inne grupy, nie tylko młodzież, ale wszyscy chętni, trzeba jedynie uzgodnić to z panem dyrektorem Zespołu Szkół numer 1 Pawłem Rutkowskim. W przypadku ustalenia terminu postaram się zaprezentować zgromadzone zbiory, dzieląc się swoją wiedzą historyczną.

Co składa się na wystawę? Znajdziemy tam: odznaczenia i dyplomy oraz zdjęcia dokumentujące historię i działalność Pińczowskiego Klubu Signum Polonicum, tablica szkoleniowa opracowana przez dr. Zbigniewa Sawickiego, broń, insygnia klubu – między innymi herb wykuty w pińczowskim kamieniu, dioramę – makietę prezentującą szarżę husarii. Znalazły tam również swoje miejsce kopie mundurów dragonów rosyjskich z rekonstrukcji bitwy pod Grochowiskami. Wkrótce pojawią się także nowe eksponaty, bo Fundacja Ekorozwój Ponidzia stara się o fundusze na zakup zbroi dla członków klubu.

Otwarcie zgromadziło wielu gości, wśród których byli między innymi prezes Polskiego Związku Stowarzyszeń Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum doktor Zbigniew Sawicki, burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, dyrektorzy szkół, rodzice, młodzież i dzieci. Podczas otwarcia sali wspaniale zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół numer 1, którzy wystąpili w historycznych strojach, a do prezentacji wykorzystane zostały autentyczne teksty i pieśni z XVII wieku. Uroczystość rozpoczęła się od poloneza w wykonaniu uczniów klas 1-3, a następnie młodzież przedstawiła w skrócie historię najlepszej jazdy na świecie – husarii. Podczas uroczystości odbył się także krótki pokaz polskiej sztuki walki (palcatami) członków Pińczowskiego Klubu Signum Polonicum. W pokazie udział wzięli: Nikola Socha, Marcin Majcher, Emil Krzak, Karol Krzak, Julia Szałabska, Krzysztof Dusik.

Ksiądz dziekan Jan Staworzyński poświęcił salę i wspólnie z wszystkimi zebranymi pomodlił się za dusze wszystkich, którzy zginęli za ojczyznę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie