Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy połączyli siły i razem stworzą park kulturowy. Decyzja o wpisaniu Krzemionek na listę UNESCO może zapaść już w lipcu

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Burmistrz Joanna Suska (z lewej) i wójt Jerzy Murzyn będą współpracować podczas tworzenia parku kulturowego.
Burmistrz Joanna Suska (z lewej) i wójt Jerzy Murzyn będą współpracować podczas tworzenia parku kulturowego. archiwum prywatne
Gminy Bodzechów i Ćmielów w powiecie ostrowieckim oraz Ożarów w powiecie opatowskim, podpisały list intencyjny, deklarując chęć wspólnego utworzenia parku kulturowego na terenie rezerwatu archeologicznego Krzemionki. To jeden z wymogów potrzebnych do wpisania neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja zapaść może już na początku lipca.

Nie tylko same Krzemionki leżące na terenie gminy Bodzechów, ale także kopalnia Borownia i wzgórze Gawroniec w gminie Ćmielów oraz kopalnia w Koryciźnie w gminie Ożarów zostały ujęte we wniosku skierowanym do komisji, która zdecyduje, czy bezcenne zabytki okresu neolitu znajdą się na prestiżowej liście.

Jedną z wytycznych, by tak mogło się stać, jest stworzenie parku kulturowego na terenie Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Zarządzające nimi samorządu deklarują chęć współpracy.

- Utworzenie takiego miejsca, rozległego na trzy gminy, nie jest proste - mówi Ewa Działowska, pełniąca obowiązku dyrektora Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.- Parki kulturowe tworzy się zazwyczaj w obrębie jednej gminy. Tu są trzy, a więc potrzebna będzie współpraca. Zaczniemy od wytyczania granic, muszą powstać regulaminy. To niezwykle ważny moment, bowiem na początku lipca w Baku zbiera się komitet, który zdecyduje o tym, czy Krzemionki znajdą się na liście UNESCO.

Sygnatariuszami dokumentu są burmistrz Ćmielowa Joanna Suska, burmistrz Ożarowa Marcin Majcher i wójt Bodzechowa Jerzy Murzyn. W spotkaniu udział wzięła również starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, która zadeklarowała pomoc. park kulturowy miałby powstać w ciągu 2- 3 lat.

Teraz w każdej gminie zostaną powołane zespoły, które zajmą się przygotowaniem projektu zagospodarowania „swojej” części parku kulturowego.

- Moja wizja to utworzenie tarasu widokowego na wzgórzu Gawroniec, ponieważ z tego miejsca jest piękny, rozlegający się widok na cały Ćmielów i starorzecze Kamiennej - mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. - Podpisanie tego porozumienia to dla nas bardzo ważny moment, pracujemy bowiem cały czas nad zachęceniem turystów do odwiedzin. Chcę, aby Ćmielów kojarzył się z czymś więcej niż porcelaną.

Wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn zapowiada stworzenie grupy, która zajmie się opracowaniem projektu dla okolic Krzemionek, aby przygotować ofertę także dla turystów zagranicznych. Chodzi między innymi o wzbogacenie infrastruktury.

- Jednym z pomysłów jest także wybudowanie w okolicy Krzemionek motelu. Weźmiemy go pod uwagę - mówi jednak dodaje, że działania nie mogą blokować możliwości rozwoju mieszkańców.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – uważaj na kartę płatniczą. Rekordowa liczba oszustw

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie