Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierska „Tratwa” świętowała urodziny

Małgorzata Płaza
Rafał Dybowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej otrzymał podziękowania od rodziców podopiecznych placówki.
Rafał Dybowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej otrzymał podziękowania od rodziców podopiecznych placówki. Małgorzata Płaza
Sandomierska placówka dla osób niepełnosprawnych działa już od 20 lat

20-lecie istnienia świętował sandomierski Warsztat Terapii Zajęciowej „Tratwa”.

Podczas jubileuszowego spotkania w Centrum Rekreacji „Tratwa” otrzymała gratulacje i życzenia od przedstawicieli lokalnych władz, instytucji, szkół i innych placówek, z którymi warsztat współpracuje. Były podziękowania dla kierownictwa i pracowników - za zaangażowanie i ciężką pracę.

Do życzeń i podziękowań dołączyli się rodzice i opiekunowie uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej „Tratwa”.

- Gdyby nie ta placówka, dla większości uczestników życie nie byłoby tak ciekawe i urozmaicone. Dzięki wam rozwijają swoje umiejętności i zainteresowania w wielu dziedzinach oraz mają okazję poznawać świat poprzez organizowane wycieczki, imprezy okolicznościowe i integracyjne. Istnienie tej placówki przyczyniło się do nawiązania wielu znajomości i przyjaźni – mówili przedstawiciele rodziców.

Uczestnicy warsztatów przedstawili program artystyczny.

Placówkę prowadzi Sandomierskie Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Tratwa”.
Przygotowania do utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ulicy Zawichojskiej rozpoczęły się w maju 1995 roku. Pierwsze zajęcia odbyły się 16 października.

- Działalność rozpoczynaliśmy z 25 uczestnikami w pięciu pracowniach: czynności dnia codziennego, przyrodniczej, techniczno-stolarskiej, krawieckiej i plastycznej. Czas jednak wymusił na nas poszerzenie oferty dla osób niepełnoprawnych – powiedział Rafał Dybowski, kierownik placówki.

Teraz w zajęciach uczestniczy 50 osób. Funkcjonuje 10 pracowni. Powstały także: społeczna, ceramiczna, turystyczno-sportowa, rehabilitacyjna, komputerowa, poligraficzna, witrażowa i najnowsza, utworzona w tym roku - aktywizacji zawodowej. Warsztaty zatrudniają 16 pracowników.

W listopadzie 2006 roku stowarzyszenie otworzyło na Starym Mieście sklepik z pracami wykonanymi przez uczestników warsztatów pod nazwą „Galeria twórczości osób niepełnosprawnych Opatowska 7”.

- Mamy stałych klientów z różnych części Polski. Pieniądze ze sprzedaży wyrobów przeznaczamy na rehabilitację społeczną naszych podopiecznych - wycieczki, wyjazdy do kina i teatru, spotkania z innymi placówkami rehabilitacyjnymi oraz spotkania integracyjne ze społecznością lokalną – mówi Rafał Dybowski.

Od siedmiu lat stowarzyszenie organizuje pikniki rodzinne. Współpracuje ze szkołami, od kilku lat odbywają warsztaty integracyjne z udziałem uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz studentów.

„Tratwa” stawia sobie za cel także aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. W sumie w ciągu 20 lat spośród ponad 140 osób, które brały udział w warsztatach, 16 znalazło zatrudnienie. Stowarzyszenie przymierza się teraz do uruchomienia spółdzielni socjalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie