Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędzia Anna Maria Wesołowska w Kielcach mówiła o karach i zagrożeniach (zdjęcia)

Dorota KLUSEK
Sędzia Anna Maria Wesołowska ocenę celującą wystawiła uczniom "Ekonomika”, biorący, udział w inscenizacji rozprawy sądowej.
Sędzia Anna Maria Wesołowska ocenę celującą wystawiła uczniom "Ekonomika”, biorący, udział w inscenizacji rozprawy sądowej. Łukasz Zarzycki
Edukacja prawna w szkole jest koniecznością - przekonywali uczestnicy konferencji w Kielcach z udziałem Anny Marii Wesołowskiej.

[galeria_glowna]
- Chcemy przygotować naszych uczniów do życia zgodnie z prawem, w państwie prawa - mówiła Lucyna Gromiec, dyrektor kieleckiego "Ekonomika" podczas konferencji odbywającej się w piątek w Kinie Moskwa w Kielcach. Gościem specjalnym spotkania była sędzia Anna Maria Wesołowska.

Uczeń szkoły ponadgimnazjalnej od początku nauki w szkole nie jest akceptowany przez kolegów i koleżanki. Próbuje zaskarbić sobie ich sympatię rozdając kupione przez siebie narkotyki. Zostaje dilerem. Teraz koledzy wręcz go szukają. Osiągnął swój cel. Ale radość przerywa wiadomość, że jedna z koleżanek przedawkowała narkotyki. Mariusz trafia do aresztu, a następnie przed sąd. Sędzina jest łagodna. Karze chłopaka, ale bierze pod uwagę okoliczności łagodzące. Tak wyglądała symulacja rozprawy w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach.

EDUKACJA PRAWNA KONIECZNA

- Trudno się pogodzić z sytuacją, że młody człowiek zasiada na ławie oskarżonych. Dlatego rozumieją państwo, dlaczego od lat mówię o konieczności edukacji prawnej w szkołach - powiedziała po pokazie sędzia Anna Maria Wesołowska. Choć stała się sławna po udziale w programie TVN "Sędzia Anna Maria Wesołowska", wiele lat wcześniej zaczęła propagować konieczność znajomości prawa wśród dzieci i młodzieży.

Właśnie o tym mówiła też podczas piątkowej wizyty w Kielcach. Była gościem specjalnym VII Konferencji Kadry Kierowniczej oświaty i nauczycieli w kinie Moskwa.
- Już 10 lat temu wiedziałam, że bez edukacji prawnej dzieci w szkole nie damy sobie rady - mówiła Anna Maria Wesołowska. - Tym bardziej, że szkoła jest miejscem, które coraz częściej musi zastępować rodziców w sprawach wychowawczych.

NOWE ZAGROŻENIA I KARY

W swoim wystąpieniu sędzia zwróciła uwagę na nowe zagrożenia, z jakimi spotykają się dzieci: grooming (czyli uwodzenie dziecka przez Internet), cyberprzemoc, czy wczesne rozpoczynanie życia seksulnego. Zwróciła też uwagę na efekty wykorzystywania dzieci w sprawach rozwodowych, a także na zjawisko eurosieroctwa. Sędzia Anna Maria Wesołowska przytaczała, z jakimi karami wiążą się najczęściej popełniane przez młodzież przestępstwa i pokazywała, jak o nich rozmawiać z uczniami.

Za wzorzec w zakresie edukacji prawnej został postawiony Zespół Szkół Ekonomicznych imienia Oskara Langego w Kielcach. Dyrektor tej placówki, jeszcze jako konsultant w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, koordynowała program edukacji prawnej dzieci i młodzieży LEX, realizowany w szkołach we współpracy ze Świętokrzyskim Kuratorem Oświaty, Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach oraz kieleckim Sądem Okręgowym. Jako dyrektor "Ekonomika" w tej placówce urządziła pracownię edukacji prawnej na wzór sali sądowej. W szkole funkcjonują klasy o profilu prawnym, działa Szkolny Sąd Uczniowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie