Sekundy od szczęścia. Koszykarze UMKS Kielce przegrali na inaugurację II ligi z Novum Lublin

kw
Wojciech Miernik (w środku) był najskuteczniejszym zawodnikiem UMKS Kielce w meczu z Novum Lublin, zdobył 30 punktów. Fot. Sławomir Stachura
Aż 30 punktów Wojciecha Miernika nie wystarczyło by UMKS Kielce wygrał z Novum Lublin. Po rzucie Łukasza Fąfary na 11 sekund przed końcem meczu kielczanie prowadzili 87:86, ale na 2,8 sekundy przed syreną goście wykorzystali dwa rzutu osobiste i wywieźli z Kielc dwa punkty.

Rafał Gil, trener UMKS Kielce:

- Mecz rozstrzygnął się w pierwszej kwarcie, ze złym zaangażowaniem i koncentracją podeszliśmy do tego spotkania. Ciężko wygrać mecz, jeśli w pierwszej kwarcie traci się tyle punktów, nie realizowaliśmy założeń taktycznych które przygotowaliśmy na Lublin. Zagraliśmy dramatycznie w obronie, rzuty z dystansu, które są naszą mocno stroną, dzisiaj ich praktycznie nie było.

UMKS Kielce - Novum Lubin 87:88 (17:32, 25:18, 21:16, 24:22)

UMKS: Bacik 4, Makuch 2, Dziura 5 (1x3), Fąfara 13, Kij 5, Miernik 30 (2x3), Lewandowski 10, Wróbel 18.

Początek niedzielnego meczu nie zapowiadał takiej dramaturgii w końcówce. UMKS Kielce przegrał wysoko pierwszą kwartę.

MUSIELI GONIĆ

Drugą kwartę podopieczni Rafała Gila rozpoczęli z wysokiego "C". W 14 minucie było już tylko 30:36, a prowadzenie kielczanie objęli w 33 minucie po akcji Jakuba Lewandowskiego. Do końca meczu trwała ostra i zacięta wymiana ciosów. Goście na 19 sekund przed końcem prowadzili 86:85, na 11 sekund przed syreną trafił Łukasz Fąfara i to kielczanie byli blisko zwycięstwa w pierwszym meczu sezonu. Niestety na 2,8 sekundy przed końcem goście wykorzystali dwa rzuty osobiste, Mateusz Wiśniewski trafił oba, a w kolejnej akcji Paweł Bacik nie zdołał oddać rzutu.

Słabo kielczanie rzucali za trzy punkty, na 18 prób trafili tyko trzykrotnie, rywale na taką samą ilość prób oddali o pięć celnych rzutów więcej.

WRÓBEL ZADEBIUTOWAŁ

W niedzielnym meczu w barwach UMKS zadebiutował Marcin Wróbel, który do Kielc trafił z pierwszoligowego Górnika Wałbrzych. Wróbel pokazał się z dobrej strony, zdobył 18 punktów. Trafił 8 z 11 rzutów za dwa punkty i wykorzystał oba rzuty osobiste, dwukrotnie rzucał za trzy punkty, ale bez powodzenia. Do tego dołożył pięć zbiórek.

- Debiutu w UMKS do udanych nie mogę zaliczyć. Był to nasz pierwszy mecz i była wielka presja, źle broniliśmy w obronie, a przede wszystkim za dużo punktów nam rzucili w pierwszej połowie. Potem musieliśmy gonić, ale nie udało się - tłumaczy Marcin Wróbel.

W meczu z Novum nie zagrał Artur Busz, który nie trenował cały tydzień z powodu kontuzji kostki, ale w następnej kolejce już powinien zagrać.

W innych meczach:
Pułaski Warka - Unia Tarnów 60:78
Tur Bielsk Podlaski - KS Piaseczno 75:80
Siemaszka Piekary - Wisła AWF Kraków 66:75
Limbach Limanowa - Rosa II Radom 69:61
AZS II Politechnika Warszawska - Staco Niepołomice - mecz zakończył się po zamknięciu tego wydania
AZS Politechnika Rzeszowska - pauza, drużna WOSSM Warszawa wycofała się z rozgrywek.

1. Unia 1 2 78:60
2. Wisła 1 2 75:66
3. Limanowa 1 2 69:61
4. Piaseczno 1 2 80:75
5. Novum 1 2 88:87
6. Kielce 1 1 87:88
7. Tur 1 1 75:80
8. Rosa II 1 1 61:69