Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z Suchedniowa na tropie przyrody. Niesamowite, co znaleźli! Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Para traszek górskich, nowe stanowisko tego gatunku w regionie świętokrzyskim znaleziono podczas spaceru przyrodniczego "Przyroda Ziemi Suchedniowskiej" w pobliżu rezerwatu Kamień Michnowski.
Para traszek górskich, nowe stanowisko tego gatunku w regionie świętokrzyskim znaleziono podczas spaceru przyrodniczego "Przyroda Ziemi Suchedniowskiej" w pobliżu rezerwatu Kamień Michnowski. Mateusz Bolechowski
W Suchedniowie odbywają się przyrodnicze warsztaty dla seniorów i nie tylko, prowadzą je przyrodnicy z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody. Wyprawy w teren przyniosły ciekawe obserwacje. Znaleziono między innymi tarliska minogów i stanowiska traszek górskich.

Od niedawna w Suchedniowie odbywają się spacery przyrodnicze, przeznaczone dla członków Klubów Seniora z terenu gminy, choć mogą w nich uczestniczyć także inne osoby. Wyprawy w teren mają na celu zainteresować mieszkańców rodzimą przyrodą. Uczestnicy uczą się rozpoznawania ptaków po głosach, gatunków roślin i zwierząt. Prowadzone są przez specjalistów z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody. Pierwszą kierował ornitolog Włodzimierz Szczepaniak, kolejnymi Waldemar Błoński. Najpierw zwiedzano okolice zalewu w Suchedniowie - udało się znaleźć między innymi gniazdo perkoza dwuczubego. Kolejne wycieczki przyniosły wyjątkowo ciekawe obserwacje.

Tarło minogów w Kamionce

W trakcie wyprawy nad górski odcinek rzeki Kamionki udało się odnaleźć tarliska minogów strumieniowych (niewykluczone, że mogły być to również minogi ukraińskie). Te prehistoryczne stworzenia, należące do typu strunowców są coraz rzadziej spotykane, powodem tego jest przekształcanie rzek przez ludzi. Wyglądają jak miniaturowe węgorze, zamiast pyska mają przyssawkę z rogowymi zębami. Minogi przez kilka lat żyją w dnie w formie larw i odżywiają się drobnymi organizmami i glonami. W końcu przeobrażają się w dorosłe osobniki i wypływają tylko po to, by odbyć gody. W tym czasie nie pobierają pokarmu i po tarle giną.

Nowe stanowisko traszek górskich w regionie

Nad Kamionką, w jednym ze starorzeczy zaobserwowano również traszki grzebieniaste, a podczas ostatniej wędrówki do rezerwatu Kamień Michnowski w kałuży na zalanej drodze leśnej stwierdzono obecność traszek górskich. Te niewielkie płazy występują w Polsce jedynie w Karpatach, Sudetach i Górach Świętokrzyskich. W okresie godowym samce są pięknie ubarwione, mają pomarańczowe brzuchy i błękitne pasy na ciele. Obserwacja została przekazana do Polskiej Akademii Nauk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie