Sensacyjna porażka sobotniego rywala Vive Targi Kielce

/PK/
Newa Sankt Petersburg, z którą w sobotę w podmoskiewskim Czechowie zmierzą się w drugiej kolejce Ligi Mistrzów piłkarze ręczni Vive Targi Kielce, doznała sensacyjnej porażki w lidze rosyjskiej.

Podopieczni trenera Dmitrija Torgowanowa ulegli ostatniej drużynie w tabeli, Narze Fiomińsk 25:31. W środę przegrywali również inni grupowi rywale kielczan, macedoński Metalurg Skopje i duński Bjerringbro-Silkeborg.

Nara Fomińsk - Newa Sankt Peteresburg 31:25 (16:13)

Newa: Szicko 7/29, Kiszow 3/12 - Nasyrow 2/6, Łaużin 5/6, Sanaszkin 1/4, Pyszkin, Nieżura, Siemienow 6/11, Czezłow 2/5, Nowosiełow 2/5, Kisielew, Poliakow 1/2, Grigoriew 6/8.

Wynik tego meczu to sensacja, bo Newa jest wiceliderem ligi rosyjskiej, a Nara zajmuje ostatnie, 12. miejsce w tabeli, w dodatku nie miała dotąd na koncie ani jednego punktu. Gospodarze wygrali jednak w dość łatwy sposób. W 10 minucie objęli prowadzenie 5:1 i poza dwoma momentami, kiedy zespół z Sankt Petersburga zbliżał się na różnicę jednego gola (37 minuta 18:17 i 39 - 20:19), ich przewaga była kilkubramkowa.

W zespole Newy najskuteczniejsi byli lewy rozgrywający Jurij Siemienow i prawy rozgrywający Aleksiej Grigoriew, którzy zdobyli po 6 bramek. Mimo porażki Newa utrzymała drugie miejsce w tabeli, wyprzedzają ją tylko Czechowskie Niedźwiedzie Czechow, w hali których w sobotę o godzinie 17 czasu polskiego zespół z Sankt Petersburga zagra z Vive Targi Kielce.

Pierwszej porażki w rozgrywkach swojej krajowej ligi doznał duński Bjerringbro-Silkeborg, który kielczanie pokonali w ubiegłą niedzielę 35:26.

Aalborg Handbold - Bjerringbro-Silkeborg 27:20 (18:10).

Bjerringbro-Silkeborg: Green, Sijan - Henrik Toft Hansen 4, Casper Mortensen 3, Chris Jorgensen 3, Mads O. Nielsen 2, Rasmus Lauge 2, Simon Kristiansen 2, Nikolaj O. Nielsen 1, Gudmundur Olafsson 1, Dennis Kirkegaard 1, Kasper Nielsen 1.

Zespół z Silkeborga zagrał słabo w pierwszej połowie, kiedy obrona nie dawała odpowiedniego wsparcia bramkarzom. Stąd pierwsze 30 minut spotkania zakończyło się prowadzeniem Aalborga 18:10, co rozstrzygnęło spotkanie.

Porażka zepchnęła Bjerringbro z pozycji lidera. Na pierwsze miejsce awansował KIF Kolding.
Pierwszej porażki w rozgrywkach Ligi Regionalnej SEHA doznał macedoński Metalurg Skopje.

Metalurg Skopje - Nexe Našice 29:30 (15:13)

Metalurg: Stanić 9/28, Mitrewski 3/14 - Rakcević 4/6, Lewow, Vugrinec 6/10, Naumoski, Georgiewski 0/3, Kozlina 6/9, Manaskow 3/5, Markoski 1/1, Mojsoski, Mitrewski, Doder 2/4, Stoiłow, Batinović 6/9, Janowski, Aluszowski 1/1.

W drugim swoim meczu w lidze SEHA, Metalurg dość niespodziewanie uległ w swojej hali rywalowi z Chorwacji. Spotkanie było ciekawe, choć oba zespoły grały nierówno. W 11 minucie gospodarze przegrywali 3:7, w 21 był już remis 11:11, a tuż przed przerwą drużyna trenera Lino Cervara wygrywała 15:12. Po przerwie zespół ze Skopje powiększył swoje prowadzenie do trzech bramek, ale potem dużo lepiej zaczęli grać goście. Od stanu 24:23 w 46 minucie rzucili cztery bramki z rzędu, co praktycznie rozstrzygnęło mecz. Metalurg poderwał się jeszcze raz, w 55 minucie doprowadzając do rezultatu 28:29, ale goście nie dali sobie odebrać zwycięstwa.

Najskuteczniejszymi zawodnikami Metalurga w tym meczu (po 6 bramek) byli niedawno pozyskany, doświadczony prawy rozgrywający ze Słowenii Renato Vugrinec, jego rodak, lewy rozgrywający Miladin Kozlina oraz chorwacki środkowy rozgrywający Damir Batinović.

Prestiżowe zwycięstwo odniosło Gorenje Velenje, które na wyjeździe, w meczu ligi słoweńskiej, pokonało jednym golem innego uczestnika Ligi Mistrzów, Celje Piviovarną Lasko.

Celje Pivovarna Laško - Gorenje Velenje 24:25 (12:13)

Gorenje Velenje: Gajić, Taletovič, Melić 2, Medved 3, Bezjak 4, Pucelj, Dolenec 6, Cehte 7, Miklavčič, Gaber 2, Golčar, Dobelšek, Gams 1, Bajram, Nosan.

Spotkanie było bardzo zacięte przez ponad 40 minut. Goście zagrali bardzo dobrze w ostatniej fazie meczu, w 52 minucie wygrywali 24:18.

- Ta konfrontacja od początku do końca to były prawdziwe derby. Żaden zespół nie miał nic do stracenia i walka była zażarta - mówił trener Gorenje, Branko Tamse. - Do 50 minuty graliśmy tak, jak ustalaliśmy. Obrona i atak działały jak należy, wypracowana różnica sześciu trafień był efektem włożonego wysiłku. Potem mieliśmy trzy wykluczenia, co oczywiście zespół z Celje wykorzystał. W ostatnich minutach zrobiło się nerwowo, ale wziąłem czas i zespół odpowiedzialnie rozegrał końcówkę spotkania.

Gorenje nadal jest liderem ligi z kompletem pięciu zwycięstw i już o 3 punkty wyprzedza Celje.
Liderem ligi francuskiej jest również rywal Vive Targi Kielce, Chambery Savoie HB. W środę Sabaudczycy pokonali u siebie zespół Billere Handball.

Chambery Savioie HB - Billere Handball 27:22 (11:10)

Chambery: Dumoulin, Grahovac - Basić 8, Busselier, Detre 2, Benjamin Gille 1, Bertrand Gille 4, Marroux 5, N’Guessan 2, Nocar 1, Nyokas 1, Panić 3, Paturel, Paty.

Pierwsza połowa meczu była wyrównana, po przerwie przewaga gospodarzy była już wyraźna. Najlepszym strzelcem Chambery w tym spotkaniu był bośniacki środkowy rozgrywający Edin Basić (8 goli).