Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce Kunowa znów bije

Agnieszka ROGALIŃSKA [email protected]
Kunowski rynek łączy tradycję z nowoczesnością. Wokół alejek ustawiono 44 ławeczki. Odrestaurowano pomniki.
Kunowski rynek łączy tradycję z nowoczesnością. Wokół alejek ustawiono 44 ławeczki. Odrestaurowano pomniki. Agnieszka Rogalińska
Dobiegła końca rewitalizacja rynku. Prace trwały dwa lata. Teraz kunowski rynek łączy tradycję z nowoczesnością

Odtworzenie starego układu urbanistycznego z zagospodarowaniem zieleńca rynkowego Plac Wolności-Podgórze w Kunowie - pod taką nazwą przebiegał projekt rewitalizacji kunowskiego rynku.
Pierwszą łopatę wbito we wrześniu 2009 roku. Po 24 miesiącach efekty zmian widać. Wycięto stare topole, odnowiono pomniki, wykonano chodniki, zamontowano stylowe latarnie, a centralne miejsce na rynku przypadło fontannie o kształcie kuli. Wokół postawiono ławeczki, nasadzono ozdobne krzewy i drzewa.

Projekt obejmował też modernizację dróg wokół rynku wraz z przebudową infrastruktury technicznej. Poprawiono sieć wodociągową, powstał kanał wód opadowych. Przebudowane zostały również linie: energetyczna, gazowa oraz telekomunikacyjna. Wykonawcą przebudowy była firma TRAKT. Całość przedsięwzięcia kosztowała 8,5 miliona złotych. Ponad 5,2 miliona gmina otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego. W uroczystości oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego rynku wzięli udział posłowie elekci - Zbigniew Pacelt i Jarosław Górczyński, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, burmistrz Kunowa Beata Duda, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele Urzędu Gminy w Kunowie, wykonawcy inwestycji oraz mieszkańcy.

Efekt wspólnych starań

Beata Duda, burmistrz Kunowa podkreślała, że przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez zaangażowania samorządowców z poprzednich kadencji oraz wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego. - Z budżetu gminy Kunów nigdy nie wyasygnowalibyśmy takiej kwoty - mówiła Beata Duda podczas uroczystości otwarcia. - Jesteśmy na nowym zieleńcu, gdzie historia łączy się z teraźniejszością, gdzie widzimy piękne pomniki, gdzie dzieci bawią się przy fontannie i myślę, że wszyscy mamy satysfakcję. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Zrealizowany projekt oddaje dawnego ducha Kunowa i został wykonany z wielkim smakiem.

- Kunów stał się symboliczną stolicą Unii Europejskiej, bo mamy do czynienia z projektem finansowany ze źródeł zewnętrznych - mówił Adam Jarubas podkreślając, że to jeden z większych tego typu projektów w województwie .

Gratulacje i podziękowania popłynęły również od parlamentarzystów i samorządowców. Nowy rynek poświęcił ksiądz Marian Czerwiński.

Spełniać marzenia

Burmistrz Kunowa szczególnie dziękowała mieszkańcom. - To były dwa uciążliwe lata, ale warto było - twierdzi Beata Duda. - W sercu Kunowa spotykają się wszystkie pokolenia.
Piękny, nowoczesny, ale z tradycją tak o odnowionym rynku mówią jego mieszkańcy. - Tu się wychowaliśmy - zaznacza Alfreda Kaczor, mieszkanka Kunowa. - To centralne miejsce, pewna tradycja. Podoba nam się nowa sceneria.

- Rynek podoba się też przyjezdnym - mówi Zofia Pająk. - Cieszymy się, że pomniki tak ładnie wkomponowały się w nowy pejzaż. Mamy do nich sentyment. Jest tu coraz piękniej.
I mieszkańcy chcą, aby tak było. Chcą zmian. Na pewno młodzi. Podczas otwarcia Angelika Ożdżyńska i Iga Świercz z gimnazjum w Kunowie przeczytały esej, w którym opisały swoje marzenia jak wyobrażają sobie ich miasto w przyszłości. Pierwszy krok spełniający tę wizję właśnie wykonano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie