Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja absolutoryjna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Wotum zaufania przez... pomyłkę. Nie ma absolutorium! [ZAPIS TRANSMISJI]

Paulina Baran
Paulina Baran
W poniedziałek, 28 czerwca o godzinie 11 rozpoczęła się XXXIII sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Najważniejszymi punktami obrad były głosowania nad absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Sensacyjnie zakończyło się głosowania nad wotum zaufania - okazuje się, że zostało udzielone ponieważ... jeden z radnych, Jan Maćkowiak z Platformy Obywatelskiej się pomylił. Jak się okazuje Prawo i Sprawiedliwość nie miało w tym głosowaniu większości. Potwierdziło się to przy głosowaniu nad absolutorium - zarząd województwa go nie dostał! Oglądaj transmisję.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO TRANSMISJI Z OBRAD

19.05
Zakończenie obrad.

19.03
Mocna wymiana zdań między marszałkiem Markiem Bogusławskim i radnym Januszem Kozą dotycząca sytuacji w Uzdrowisku Busko - Zdrój.

19.00
Marszałek Marek Bogusławski podkreślił, że przyjął wystąpienie Janusza Kozy ze zdumieniem. Ironizował, że Koza strasznie napracował się w Uzdrowisku, że przez dwa lata jego pracy, firma dosłownie "wystrzeliła"

18.57
Radny Arkadiusz Bąk podsumowuje, że nawet słynny reżyser Hitchcock nie napisałby lepszego scenariusza do tej sesji, przyznał, że jest wstrząśnięty. -Nie starczy wam foteli w tym Busku -Zdroju, żeby te zarządy rozbudowywać. Zatrzymajcie to - apelował.

18.43
Sprawy różne. Głos zabiera radny Janusz Koza, mówi o sytuacji w Uzdrowisku Busko - Zdrój, w której pracował dwa lata. Wyjaśnia, że cofnięto mu uprawnienia i pełnomocnictwa tylko dlatego, że był współpracownikiem Wojciecha Lubawskiego, który decyzją rady nadzorczej został usunięty z funkcji prezesa. Koza mówi o tym, że Lubawskiego zwolniono dlatego, że chciał odwołania z funkcji dyrektora Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju, radnego Sejmiku Województwa. Radny Janusz Koza mówi o tym, że w "Krystynie" dzieje się coś złego, że kilku lekarzy odeszło już z lecznicy, pielęgniarki planują protest.

Koza pytał, w jakim czasie jeden z radnych, który kilka godzin wcześniej udzielił wsparcia Marszałkowi i Zarządowi Województwa zostanie dyrektorem w Uzdrowisku Busko - Zdrój. Jest jasne, że chodzi o radnego Grzegorza Gałuszkę.

18.32
Głosami radnych uchwała zostaje zmieniona. Za było 10 osób, 13 radnych wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw, 7 radnych nieobecnych.


18.29

Marszałek Bogusławski wyjaśnia, jaka sentencja przyświeca nowelizacji uchwały, radna Śreniawska podkreśla, że wszystko napisane jest niechlujnie, dlatego wstrzyma się od głosu.

18.15
Ze względu na problemy i nieścisłości zarządzona zostaje dziesięciominutowa przerwa.

18.05
Nieoczekiwane problemy z projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z 7 września 2020 roku w sprawie określenia zasad gospodarowania aktywami trwałymi samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Świętokrzyskie. Przedstawiam ją wicemarszałek Marek Bogusławski. Kilka pytań zadała radna Elżbieta Śreniawska. Wicemarszałek poprosił o krótką przerwę, ponieważ nie był w stanie wyjaśnić kwestii o które prosiła radna.

17.50
Wicemarszałek Renata Janik przedstawiła stan opieki społecznej. Uchwała dotycząca oceny Zasobów Pomocy Społecznej przeszła 23 głosami "za" . 1 osoba się wstrzymała, 6 nieobecnych.

17.30
Członek zarządu Tomasz Janka przedstawił projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego porozumienia w sprawie przekazania Prezydentowi Miasta Starachowice zadań zarządcy odcinka drogi wojewódzkiej 744 w zakresie pełnienia funkcji inwestora w związku z opracowaniem dokumentacji projektowo- kosztorysowej na realizację inwestycji polegającej na rozbudowie drogi wojewódzkiej 744 na terenie miasta Starachowice. Za było 23 radnych, 7 było nieobecnych.

17.20
Członek zarządu województwa Tomasz Jamka przedstawia projekt uchwały w sprawie wydzielonych rachunków w jednostkach budżetowych województwa. Chodzi o dwa centra - w Morawicy i Skarżysku-Kamiennej. Za było 23 radnych.

17.10
Członek zarządu województwa Tomasz Jamka przedstawia projekt uchwały dotyczący Świętokrzyskiego Funduszu Stypendialnego dla ponad 200 uczniów liceów ogólnokształcących, stypendium ma wynosić 3800 złotych. 80 procent pieniędzy potrzebnych do sfinansowania projektu pochodzi z Unii Europejskiej. Za było 24 radnych, 6 osób było nieobecnych. Taką samą uchwałę głosowano w sprawie uczniów szkół zawodowych. Za było 23 radnych, 7 było nieobecnych.

17.05
Skarbnik Maria Fidzińska-Dziurzyńska przedstawia projekt zmiany uchwały dotyczącej zaciągnięcia kredytu w Banku Rozwoju Europy na wkład własny do inwestycji. Chodzi o 144 miliony. Za było 14 głosów, 9 wstrzymało się - uchwałę przyjęto.

17.00
Skarbnik przedstawia kolejną zmianę w budżecie. Chodzi o pomoc dla miejscowości Nowa Biała w gminie Nowy Targ spustoszoną w pożarze. Chodzi o pomoc wysokości 100 tysięcy złotych. Za było 21 osób, 2 osoby się wstrzymały, 7 było nieobecnych.

16.58
Obrady Sejmiku opuściła czwórka radnych Prawa i Sprawiedliwości, która wstrzymała się od głosowania za absolutorium.

16.55
Głosowania nad zmianami w budżecie przeszły bez większych kłopotów. Głosowano dwie uchwały. W pierwszej za było 17 osób, 7 wstrzymało się, 6 osób było nieobecnych. W drugiej 16 było za, 8 głosów wstrzymujących, 6 nieobecni.

16.15
Wznowiono obrady. Sejmik będzie głosował dwie uchwały dotyczące zmian w budżecie. Chodzi w większości o zapewnienie wkładu własnego do inwestycji dofinansowanych z pieniędzy rządowych. Zarząd województwa zaproponował zapewnienie pieniędzy na wkład własny na następujące inwestycje: obwodnica Nowego Korczyna; obwodnica Włoszczowy - etap drugi łącząca drogi wojewódzkie 786,742 i 785; obwodnica Morawicy w ciągu drogi wojewódzkiej 763; obwodnica Starachowic między tym miastem a Tychowem Starym w ciągu drogi 744; obwodnica Sandomierza w ciągu drogi 723. Poza tym zaproponowano wiele innych zmian - między innymi pieniądze dla Centrum Bajki w Pacanowie.

16.00
Żeby odwołać zarząd województwa potrzebna jest bezwzględnej większości - 18 głosów. Wydaje się ,że wszystko jest możliwe a o losie zarządu województwa będzie decydować grupa pojedynczych, niezrzeszonych posłów. Nie można wykluczyć też dobrania przez Prawo i Sprawiedliwość koalicjanta i co za tym idzie zmiany w zarządzie.

15.55
Teraz, po co najmniej 14 dniach na sesji Sejmiku powinien być głosowany wniosek o odwołanie zarządu województwa. Wynik głosowanie spowodował nieprawdopodobne poruszenie w wielu środowiskach politycznych. O dużym niezadowoleniu części radnych z obozu Zjednoczonej Prawicy mówiło się od dawna. Jak się okazuje te głosy teraz się zmaterializowały i Zjednoczona Prawica straciła większość. Przypomnijmy, że wcześniej z klubu odszedł Janusz Koza, teraz wstrzymała się czyli tak naprawdę była przeciw czwórka radnych Agnieszka Buras, Maciej Gawin, Mieczysław Gębski i Artur Konarski. Z 16 radnych na początku kadencji zrobiło się 11. Prawi i Sprawiedliwość próbowało ratować sytuację i do wspierających ugrupowanie dotychczas - Grzegorza Świercza, Sławomira Gieradę i Henryka Milcarza dołączył Grzegorz Gałuszka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, jak powszechnie mówi się w zamian za eksponowane stanowisko. Mimo to głosów nie wystarczyło. Będziemy dla Państwa zbierać komentarze w tej sprawie.

15.40
Głosowanie za absolutorium. Sejmik nie udzielił absolutorium! 15 radnych było "za", 9 "przeciw", 6 wstrzymało się. Żeby przyjąć absolutorium potrzeba bezwzględnej większości 16 głosów. Taki wynik głosowania oznacza, że zarząd województwa nie otrzymał absolutorium a Prawo i Sprawiedliwość straciło większość!

Za było 15 spośród trzydziestu radnych: Grzegorz Banaś, Marek Bogusławski, Paweł Krakowiak, Marcin Piętak, Renata Janik, Andrzej Pruś, Elżbieta Śreniawska, Magdalena Zieleń, Marek Jońca, Marek Strzała, Waldemar Wrona - wszyscy Prawo i Sprawiedliwość; Henryk Milcarz z Nowej Lewicy; Grzegorz Świercz i Sławomir Gierada - niezrzeszeni; Grzegorz Gałuszka - Polskie Stronnictwo Ludowe.

Przeciw byli radni: Andrzej Swajda, Jolanta Tyjas, Arkadiusz Bąk, Tadeusz Kowalczyk, Leszek Wawrzyła, Agata Binkowska, Piotr Żołądek - wszyscy Polskie Stronnictwo Ludowe; Janusz Koza - niezrzeszony; Jan Maćkowiak - Platforma Obywatelska;

Wstrzymali się: Bogusława Wypych z Polskiego Stronnictwa Ludowego; Józef Bryk z Platformy Obywatelskiej; Agnieszka Buras, Maciej Gawin, Mieczysław Gębski i Artur Konarski - wszyscy Prawo i Sprawiedliwość.

15.30
Głosowanie o przyjęcia sprawozdania finansowego. 16 radnych było "za", 9 "przeciw", 5 wstrzymało się, 1 osoba nie głosowała.

15.20
Przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś odrzuca prośbę o powtórzenie ! Wyjaśnia, że głosowanie zgodnie ze statutem jest ostateczne i nie może być powtarzane.

15.18
Radny Jan Maćkowik składa wniosek o ponowne głosowanie o wotum zaufania dla zarządu województwa. - Jestem pewien, że głosowałem "przeciw", z przerażeniem zobaczyłem na ekranie komputera, że byłem "za" - mówi. Radny nie ukrywał, że jest w szoku, że jego głos zaważył nad tym, że zarząd województwa otrzymał wotum zaufania.

15. 10
Skarbnik Województwa Maria Fidzińska - Dziurzyńska przedstawiła sprawozdanie finansowe Województwa Świętokrzyskiego za 2020.

14.52
Marszałek Andrzej Bętkowski przedstawia sprawozdanie z wykonania budżetu Województwa Świętokrzyskiego za 2020 rok.

14.50
Radny Jan Maćkowiak zgasza, że zagłosował "przeciw" udzieleniu wotum zaufania, a system wyświetlił, że oddał głos "za". Sprawa została zaprotokołowana.

14.49
Sejmik udzielił wotum zaufania Zarządowi Województwa, za było szesnastu spośród trzydziestu radnych: Grzegorz Banaś, Marek Bogusławski, Paweł Krakowiak, Marcin Piętak, Renata Janik, Andrzej Pruś, Elżbieta Śreniawska, Magdalena Zieleń, Marek Jońca, Henryk Milcarz, Marek Strzała, Waldemar Wrona; Sławomir Gierada i Grzegorz Świercz - obaj niezrzeszeni, Grzegorz Gałuszka z Polskiego Stronnictwa Ludowego; Jan Maćkowiak z Platformy Obywatelskiej.

Przeciw byli radni: Andrzej Swajda, Jolanta Tyjas, Arkadiusz Bąk, Tadeusz Kowalczyk, Leszek Wawrzyła, Agata Binkowska, Piotr Żołądek - wszyscy Polskie Stronnictwo Ludowe; Janusz Koza - niezrzeszony.

Wstrzymali się: Bogusława Wypych z Polskiego Stronnictwa Ludowego; Józef Bryk z Platformy Obywatelskiej; Maciej Gawin, Mieczysław Gębski i Artur Konarski - wszyscy Prawo i Sprawiedliwość.

Radna Agnieszka Buras z Prawa i Sprawiedliwości prawdopodobnie ze względu na problemy techniczne w ogóle nie zagłosowała.

14.23
Głos zabrał marszałek Andrzej Bętkowski, podkreślił, że to dobrze, iż dyskusja nad raportem o stanie województwa tak się rozwinęła, bo on osobiście wyciąga z niej wnioski, nie obraża się. Marszałek odniósł się także do wypowiedzi swoich poprzedników, przyznał, że najbardziej bolą go pytania, dlaczego nie złożył zawiadomienia do prokuratury mając informacje o nieprawidłowościach przy udzielaniu dofinansowań na "obrotówki" z których skorzystali także pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. Podkreślił, że nie miał ku temu wystarczających podstaw. Na koniec wypowiedzi poprosił radnych o wotum zaufania dla zarządu, przypominając, że czas pandemii jest bardzo wyjątkowy.

14.18
Radna Agata Binkowska jasno powiedziała, że nie podniesie ręki za całoroczną pracą zarządu.

14.15
Marek Strzała, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego zaznaczył, że wypowie się z punktu widzenia przedsiębiorcy, dodał, że do poprawy jest wiele rzeczy.

14.12
Radny Paweł Krakowiak uważa, że w obecnej stanie pandemii nie powinno się patrzeć tylko i wyłącznie na statystyki. - Jesteśmy na wojnie z koronawirusem, która jeszcze się nie skończyła. W tym momencie głosowanie przeciwko zarządowi, przeciwko marszałkowi jest tylko i wyłącznie "podkładaniem nogi" - skomentował.

14.01
Radny Tadeusz Kowalczyk przyznał, że jest mu bardzo przykro, nie włączył kamery, bo ma łzy w oczach i zdradził, że zagłosuje "przeciw"

13.58
Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski mówi o ważnych inwestycjach i projektach, które ruszają w Świętokrzyskiem, jak na przykład budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach.

13.35
-Grzegorz Banaś, przewodniczący Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą skomentował, że zarzut, iż zarząd województwa nie ma pomysłu na to, jak rozwijać region jest nieusprawiedliwiony.

13.20

Głos zabrał radny Piotr Żołądek, który wyliczał błędy, które jego zdaniem robią władze regionu. -Wy nie macie pomysłu na to województwo - stwierdził dodając, że także zagłosuje "przeciw".

12.59

Radny Janusz Koza, który 29 marca tego roku opuścił klub Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że przedstawione w raporcie wskaźniki go przerażają. - Nasze kochane województwo świętokrzyskie jest w stagnacji, a w wielu obszarach się po prostu zwija - stwierdził.

12.55
Głos zabrał radny Andrzej Swajda, zastępca przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, który poparł swoich przedmówców. Zapowiedział, że zagłosuje trzy razy "nie"

12.40
Mocny komentarz przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów, Arkadiusza Bąka. - Nasze województwo realnie ma problem. Spodziewam się, że państwo pokażecie nam, jakie trudy podejmujecie, żeby poprawić sytuację, a nie, że będziecie cieszyć się z tego, że "wolniej się cofamy".

12.35
Głos zabrał radny Leszek Wawrzyła, który po analizie raportu, mocno skrytykował to, co się dzieje w Świętokrzyskiem, to że jako region w wielu dziedzinach życia jesteśmy na szarym końcu na tle kraju. - Jak nie ma wyników to zmienia się albo trenera, albo piłkarzy - podsumował.

11.32
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski rozpoczął prezentację Raportu o stanie Województwa Świętokrzyskiego w 2020 roku. Aby go zobaczyć, kliknij w link:

https://bip.sejmik.kielce.pl/dopobrania/2021/8830/Uchwala.nr.3772.2021.pdf

11.25
Sekretarzami obrad jednogłośnie zostali radni Grzegorz Banaś z Prawa i Sprawiedliwości i Józef Bryk z Koalicji Obywatelskiej.

11.00
Rusza Sesja Sejmiku.

10.11
Sesja powinna się rozpocząć, ale ze względu na problemy techniczne została przełożona na godzinę 11.

Przed sesją
W sejmiku województwa zasiada 30 radnych. W klubie Prawa i Sprawiedliwości jest obecnie 15 osób, choć na starcie było 16 ale odszedł Janusz Koza. Polskie Stronnictwo Ludowe ma 9 mandatów. W regionalnym parlamencie funkcjonuje jeszcze dwóch reprezentantów Platformy Obywatelskiej (Jan Maćkowiak i Józef Bryk) oraz czterech radnych niezrzeszonych: Grzegorz Świercz i Sławomir Gierada (związani z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą) oraz Janusz Koza (w tym roku opuścił klub Prawa i Sprawiedliwości) i Henryk Milcarz (Nowa Lewica).

Jest niemal przesądzone, iż marszałek Andrzej Bętkowski otrzyma wotum zaufania mimo braku większości po stronie klubu Prawa i Sprawiedliwości i mimo wewnętrznych animozji między członkami tego gremium. Andrzej Bętkowski może liczyć na poparcie Grzegorza Świercza, Sławomira Gierady oraz Henryka Milcarza. "Za" ma głosować także radny Polskiego Stronnictwa Ludowego Grzegorz Gałuszka.

Na poziomie Rady Miasta Kielce oraz sejmiku województwa istnieje nieformalna, choć faktyczna koalicja między obozem prezydenta Wenty a Prawem i Sprawiedliwością. Ostatnio prezydent Kielc otrzymał wotum zaufania - między innymi przy wsparciu klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta. Teraz ludzie Bogdana Wenty w regionalnym parlamencie mają odwdzięczyć się Prawo i Sprawiedliwości za ten gest podnosząc rękę "za" udzieleniem wotum zaufania marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu.

Jednak niespodzianki są możliwe, w klubie Prawa i Sprawiedliwości jest dużo emocji, wzajemnych pretensji. To może sprawić, że głosowanie może zaskoczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie