Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Powiatu Ostrowieckiego. Debatowali nad budżetem

Mirosław Rolak
archwium
Nie było większych "emocji" na wtorkowej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, podczas której radni debatowali nad udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu za wykonanie budżetu za 2015 rok oraz przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za 2015 rok.

Zgodnie z przewidywaniami za udzieleniem absolutorium glosowali radni z obu koalicyjnych klubów: Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Tylko radny Paweł Górniak (Platforma Obywatelska) wstrzymał się od głosu, podobnie jak wszyscy radni z opozycyjnego Klubu Radnych Jarosława Górczyńskiego. Obydwie uchwały "przeszły" więc trzynastoma głosami "za", przy 10 wstrzymujących się.

Jeszcze przed głosowaniem starosta ostrowiecki, Zbigniew Duda zaznaczył że budżet na 2015 roku opracowany został przez poprzednie władze powiatu i wymagał wielu poprawek. Trzeba było między innymi przeprowadzić znaczącą korektę po stronie przychodów (ponad 10 milionów złotych) i w ciągu minionego roku kilkanaście razy dokonywać zmian w budżecie.

- Odziedziczyliśmy po poprzednikach nierealny budżet - mówił starosta Zbigniew Duda. - Urealniliśmy wpływy i uregulowaliśmy wszystkie należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od poborów nauczycieli. Jak wszyscy pamiętamy w poprzednich latach był to poważny problem. Musieliśmy też rozłożyć w czasie spłatę kredytów odziedziczonych po poprzednikach. Kredyt będziemy spłacać do 2033 roku, ale teraz wysokość rat jest dostosowana do naszych możliwości finansowych. Wszystkie nasze działania pozwoliły w sumie zmniejszyć zadłużenie powiatu o ponad 2 miliony złotych. Możemy też pochwalić się realizacja kilku ważnych i ciekawych przedsięwzięć oraz inwestycji. Wymienię chociażby przebudowę mostu na ulicy Mickiewicza i ulicy Chrzanowskiego, czy też organizacje Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych.

Przedstawiający stanowiska koalicyjnych Klubów Radnych - Marek Bilski (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Joanna Suska (Platforma Obywatelska), podkreślali że budżet był wyjątkowo trudny i obecny Zarząd Powiatu miał znikomy wpływ na jego tworzenie. W tej sytuacji obydwa kluby opowiedziały się za udzieleniem Zarządowi absolutorium. Znacznie barwniej przedstawiła stanowisko opozycyjnego Klubu Radnych Wyborców Jarosława Górczyńskiego radna Agnieszka Rogalińska, choć już na wstępie zaznaczyła, że Klub nie będzie glosował przeciwko udzieleniu Zarządowi absolutorium (ostatecznie radni opozycji wstrzymali się od głosu).

- Od początku kadencji słyszymy o oszczędnościach, a jednocześnie zatrudniani są doradcy i asystenci - mówiła radna Agnieszka Rogalińska. - Zwalniani są doświadczeni fachowcy, a na ich miejsce zatrudniani są ludzie z "partyjnego klucza". Co chwilę słyszymy o wykreślaniu z budżetu ważnych dla powiatu i mieszkańców zadań. Brak pieniędzy na sport, na kulturę, na infrastrukturę. To w żaden sposób nie służy rozwojowi powiatu. Panie Starosto jest pan słabym planistą i jeszcze gorszym gospodarzem. Ta polityka prowadzi na manowce. Pod rządami panów Dudy i Micha trwa egzotyczna koalicja, która jednak powiatowi nie służy. Jak długo jeszcze utrzymywanie waszych stołów będzie ważniejsze od potrzeb mieszkańców? - pytała dramatycznie radna Agnieszka Rogalińska.
Wystąpienie radnej Rogalińskiej starosta Zbigniew Duda skomentował krótko: - Masa polityki, zero konkretów.

Potem radni przyjęli też kilka zmian w budżecie na 2016 rok, a także przyjęli sprawozdania finansowe za 2015 rok przedstawione przez Zespół Opieki Zdrowotnej, Muzeum Historyczno-Archeologiczne. Rada podjęła też uchwałę w sprawie zwolnienia od opłat za wydawanie dowodów rejestracyjnego i prawa jazdy.

Ciekawą dyskusje wywołał bardzo aktywny na każdej sesji radny Łukasz Dybiec. Radny zapytał, czemu tak wielu dyrektorów podległych Starostwu szkół ponadgimnazjalnych składa rezygnacje z pracy? Starosta Zbigniew Duda stwierdził że nie widzi takiego problemu i wiadomo mu jedynie o rezygnacji dwojga dyrektorów - Krystyny Biel (Zespół Szkół nr 1 imienia Mikołaja Kopernika) i Gabriela Główki (Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego). Oprócz wymienionych przez Starostę dyrektorów, z końcem obecnego roku szkolnego zrezygnowała z funkcji Grażyna Kałamaga, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego numer 1 imienia Stanisława Staszica. Zmieni się też dyrektor w Zespole Szkół numer 2. Radna Agata Adamek zwróciła uwagę na problem finansowanie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kunowie, a utrzymanie którego powiat przeznacza ponad milion złotych więcej niż otrzymuje subwencji z budżetu państwa.

Nieco optymizmu wprowadził gość sesji, senator Jarosław Rusiecki, który przedstawił plany ministerstwa infrastruktury dotyczące inwestycji drogowych w naszym powiecie. Senator Rusiecki powiedział, że w okresie najbliższych dwóch lat powstaną chodniki w ciągu drogi krajowej numer 9 w miejscowościach Kunów i Nietulisko. Łączna długość chodników wyniesie ponad dwa i pół kilometra i kosztować będzie ponad 4 miliony złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie