Sesja sejmiku województwa świętokrzyskiego i głosowania nad wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Województwa (OGLĄDAJ TRANSMISJĘ)

Paweł Więcek
Paweł Więcek
We wtorek odbyła się sesja sejmiku województwa świętokrzyskiego. Podczas posiedzenia głosowano nad wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Województwa. Relacja na żywo na echodnia.eu.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego z wotum zaufania. Głosowanie poprzedziła długa dyskusja nad raportem o stanie Województwa Świętokrzyskiego w 2019 roku. Radni dziękowali sobie wzajemnie za merytoryczną i spokojną dyskusję.

Sesja sejmiku odbyła się we wtorek w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Raport o stanie Województwa Świętokrzyskiego prezentował marszałek Andrzej Bętkowski.

- Rok 2019 mimo nadal utrzymujących się niekorzystnych wskaźników statystycznych należy uznać za udany. Rozwój był odczuwalny w wielu dziedzinach. Zdecydowanie przyspieszyło wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego, dzięki temu powstają nowe drogi, rewitalizowane są centra miast i miasteczek, inwestujemy w żłobki, przedszkola, szpitale. Finansujemy transport niskoemisyjny, prace termomodernizacyjne, wymianę oświetlenia ulicznego w gminach. Dokładamy starań, aby jak najszybciej i skutecznie realizować inwestycje w różnych obszarach – mówił Andrzej Bętkowski.

Wśród największych problemów natury społeczno-gospodarczej, jakie trapią województwo, wskazał stałe zwiększanie się liczby osób w wieku nieprodukcyjnym oraz ujemny przyrost naturalny, niski poziom innowacyjności regionalnej gospodarki oraz dwukrotnie wyższy niż średnia krajowa wskaźnik zatrudnienia w sektorze rolnym.

- Podejmujemy wszelkie możliwe działania, by tworzyć dobre perspektywy dla młodych ludzi i dążyć do zwiększenia dynamiki rozwoju województwa świętokrzyskiego. Mamy również świadomość, że zmiana niekorzystnych dla regionu tendencji nie jest kwestią jednego roku, czy nawet kilku lat. Wymaga to wielu lat starań i mądrego, stabilnego planowania – podkreślił Andrzej Bętkowski.

Działania Zarządu Województwa ostro skrytykował Jan Maćkowiak z Platformy Obywatelskiej. - Zarząd skoncentrował swoją energię na skonsumowaniu zdobytej przewagi w sejmiku, by wzmocnić się politycznie. Zarząd traktował urząd jak niewyczerpane źródło benefitów dla swoich działaczy. Nie dostrzegam inicjatywy Zarządu, która dałaby impuls rozwoju województwa – powiedział Jan Maćkowiak.

- Przez ostatnie kadencje słyszałem, że PSL fatalnie kieruje województwem. Mówiliście „my to zmienimy”. Macie większość w sejmiku i świetne otoczenie sieciowe – własny rząd, własnego prezydenta. Można było zrobić wszystko. Ale nie mamy wartości dodanej, którą mieliście wnieść. Tytanicznej pracy w 2019 roku nie widzimy – mówił Grzegorz Świercz, przewodniczący klubu radnych Świętokrzyscy Samorządowcy.

- Nowy Zarząd to karuzela kadrowa w Urzędzie Marszałkowskim. Domyślamy się, jakie podłoże mają decyzje, bo wskazuje na to medialna wypowiedź wicemarszałek Renaty Janik, która przyznała, że dochodzi do zatrudnienia z przyczyn politycznych. Konkretnie była mowa o dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ale takich przypadków było więcej . Podnosiliśmy, że takie działania noszą znamiona dyskryminacji, co jest sprzeczne z Konstytucją – mówi szef klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego Andrzej Swajda.

W obronie Zarządu stanął radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości Janusz Koza. - Tworzymy obóz Zjednoczonej Prawicy. Nie jestem człowiekiem PiS, ale ten obóz jest mi najbliższy i nie mam zamiaru go zmieniać. Myślę, że damy radę wspólnie podołać wielu problemom tylko musimy tego chcieć – powiedział Janusz Koza.

W głosowaniu nad wotum zaufania Zarząd Województwa otrzymał 16 głosów za (cały klub Zjednoczonej Prawicy), 10 przeciw, a trzech radnych wstrzymało się.

Porządek obrad.

1. Otwarcie XXIII sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przez Przewodniczącego Sejmiku.
2. Wręczenie nominacji stypendialnych reprezentantom Województwa Świętokrzyskiego za szczególne osiągnięcia sportowe.
3. Stwierdzenie kworum.
4. Zgłoszenie wniosków o zmianę lub uzupełnianie porządku obrad sesji.
5. Wybór sekretarzy obrad.
6. Głosowanie nad wnioskami o zmianę lub uzupełnienie porządku obrad sesji.
7. Informacja Marszałka Województwa z działalności Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w okresie między sesjami.
8. Informacja Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Sejmiku o działaniach podejmowanych pomiędzy sesjami.
9. Rozpatrzenie Raportu o stanie Województwa Świętokrzyskiego w 2019 roku:
a) wystąpienie Marszałka Województwa p. Andrzeja Bętkowskiego: – prezentacja Raportu o stanie Województwa Świętokrzyskiego w 2019 roku,
b) stanowiska komisji Sejmiku,
c) debata nad Raportem.
10. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego wotum zaufania:
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Przewodniczącego Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą – p. Grzegorza Banasia,
b) dyskusja,
c) głosowanie uchwały.
11. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Województwa Świętokrzyskiego za 2019 rok:
a) wystąpienie Marszałka Województwa – p. Andrzeja Bętkowskiego:
– przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu Województwa Świętokrzyskiego za 2019 r. wraz z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach,
b) wystąpienie Skarbnika Województwa – p. Marii Fidzińskiej- Dziurzyńskiej:
– przedstawienie sprawozdania finansowego Województwa Świętokrzyskiego za 2019 r. wraz ze sprawozdaniem niezależnego biegłego rewidenta z badania rocznego sprawozdania finansowego dla Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach za okres od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.,
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
12. Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok:
a) przedstawienie przez Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej – p. Agatę Binkowską Opinii Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu za 2019 r. oraz wniosku w sprawie absolutorium dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego z tytułu wykonania budżetu za 2019 r.,
b) odczytanie przez Przewodniczącego Sejmiku – p. Andrzeja Prusia Opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach do wniosku Komisji Rewizyjnej Sejmiku w sprawie absolutorium dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego z tytułu wykonania budżetu za 2019 r.,
c) dyskusja,
d) głosownie uchwały.
13. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie nadania statutu Teatrowi im. Stefana Żeromskiego w Kielcach:
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Marszałka Województwa p. Andrzeja Bętkowskiego,
b) stanowisko Komisji Edukacji, Kultury i Sportu – wystąpienie Przewodniczącej p. Agnieszki Buras,
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
14. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla gminy Osiek na zakup sprzętu do ratownictwa drogowego tj. nożyco-rozpieracza i węża hydraulicznego dla OSP w Długołęce:
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Marszałka Województwa p. Andrzeja Bętkowskiego,
b) stanowisko Komisji samorządu Terytorialnego – wystąpienie Przewodniczącego p. Macieja Gawina,
c) stanowisko Komisji Budżetu i Finansów – wystąpienie Przewodniczącej p. Magdaleny Zieleń,
d) dyskusja,
e) głosowanie uchwały.
15. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zaniechania realizacji przedsięwzięcia;
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Skarbnika Województwa
p. Marii Fidzińskiej – Dziurzyńskiej,
b) stanowisko Komisji Budżetu i Finansów – wystąpienie Przewodniczącej
p. Magdaleny Zieleń,
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
16. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2020 – 2041;
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Skarbnika Województwa p. Marii Fidzińskiej – Dziurzyńskiej,
b) stanowisko Komisji Budżetu i Finansów – wystąpienie Przewodniczącej
p. Magdaleny Zieleń,
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
17. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie województwa na 2020 rok:
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Skarbnika Województwa p. Marii Fidzińskiej – Dziurzyńskiej,
b) stanowisko Komisji Budżetu i Finansów – wystąpienie Przewodniczącej p. Magdaleny Zieleń,
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
18. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej w Banku Rozwoju Rady Europy (CEB) na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu województwa świętokrzyskiego w latach 2019-2022;
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Skarbnika Województwa p. Marii Fidzińskiej – Dziurzyńskiej,
b) stanowisko Komisji Budżetu i Finansów – wystąpienie Przewodniczącej p. Magdaleny Zieleń,
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
19. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXIV/354/2016 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 27 czerwca 2016 r. w sprawie zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu województwa za I półrocze oraz informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć, określonych w załączniku do wieloletniej prognozy finansowej;
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Skarbnika Województwa – p. Marii Fidzińskiej- Dziurzyńskiej:
b) stanowisko Komisji Budżetu i Finansów – wystąpienie Przewodniczącej p. Magdaleny Zieleń,
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
20. Interpelacje i zapytania.
21. Sprawy różne.
22. Zamknięcie XXIII sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3