MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Paweł Więcek
W poniedziałek, 23 maja odbyła się sesja sejmiku województwa świętokrzyskiego. Podczas posiedzenia nagrodzono młodych sportowców i zdecydowano o połączeniu Muzeum Regionalnego w Wiślicy z Muzeum Narodowym w Kielcach.

Na początku obrad wręczono stypendia za szczególne osiągnięcia sportowe dla reprezentantów województwa. Łącznie uhonorowano 25 zawodników ze świętokrzyskich klubów - Korona Handball, Orlicz Suchedniów, SALOS Cortile Kielce, Korona-Swim Kielce, Barakuda Starachowice, RUSHH Kielce, KSZO Ostrowiec, Stella Kielce, KKL Kielce, Żak Kielce i KKJ Kielce.

- Wyróżniamy dziś sportowców wybitnych: medalistów mistrzostw Polski, członków kadry narodowej, uczestników mistrzostw Europy czy mistrzostw Świata - wyjaśniał Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Podczas sesji rozpatrzono projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na połączenie instytucji kultury - Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Regionalnego w Wiślicy.

- Dzisiejsza uchwała otwiera wejście na normalną drogę rozwoju Muzeum Regionalnego w Wiślicy. Zyskujemy możliwość ubiegania się o znacznie większe środki na działanie Muzeum, a wstępne rozmowy z Ministrem Kultury mówią, że jego budżet może zwiększyć się ponad dziesięciokrotnie - wyjaśniał Jacek Kowalczyk. - Przejmujemy przede wszystkim obowiązki organizacyjne i konserwatorskie i od nich zamierzamy zacząć. Naszym zadaniem będzie stworzenie struktur i nakreślenie planu prac konserwatorskich oraz programu pozyskiwania środków zewnętrznych - mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski.

Radni uchwalili również stanowisko w sprawie podjęcia działań mających na celu rozwiązanie problemu dotyczącego stabilnego funkcjonowania Elektrowni Połaniec. Przypomnijmy obecny właściciel zakładu, koncern Engie, wystawił swoje aktywa w Polsce na sprzedaż. Wycenił je na ponad dwa miliardy złotych.

- Władze lokalne zwróciły się o wsparcie działań i apelu w związku z zagrożeniem stabilności funkcjonowania Elektrowni. Zaniepokojeni jesteśmy przede wszystkim możliwością sprzedaży, ale chcemy dbać również o wszystkie inne przedsiębiorstwa działające dzięki elektrowni, a wiemy, że dają one miejsca pracy wielu osobom - mówił radny Grzegorz Gałuszka.

W stanowisku sejmiku czytamy między innymi: „Obecne zamierzenia spółki, dotyczące zamiaru optymalizacji aktywów, rodzą obawy pracowników i władz lokalnych, a także stwarzają zagrożenie ewentualnego ograniczenia działalności podmiotów gospodarczych i wiążą się również z utratą miejsc pracy. Sejmik dostrzega zagrożenie możliwego wzrostu bezrobocia, co może przyczynić się do pogłębienia problemów społeczno-gospodarczych tego terenu. W związku z powyższym Sejmik Województwa Świętokrzyskiego postuluje o rozwiązanie problemu stabilności funkcjonowania Elektrowni Połaniec, a także rozważenie nabycia przez Skarb Państwa części lub całości udziałów spółki”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie