Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setna rocznica urodzin Krystyny Jamroz, wielkiej damy polskiej opery. Są starania o ustawienie ławeczki patronki buskiego festiwalu

Anna Kowalska
W Busku-Zdroju od 1995 roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz
W Busku-Zdroju od 1995 roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz
We wtorek, 29 sierpnia minęła setna rocznica urodzin Krystyny Jamroz, wielkiej damy polskiej opery

Krystyna Jamroz urodziła się w Busku-Zdroju

Krystyna Jamroz urodziła się 29 sierpnia 1923 roku w Busku-Zdroju. Edukację muzyczną rozpoczęła w Busku od nauki gry na fortepianie. Gdy okazało się, że ma piękny i oryginalny głos, zaraz po II wojnie światowej rodzina przeniosła się do Wrocławia, gdzie mogła kontynuować naukę śpiewu. 3 maja 1946 roku zadebiutowała na scenie Opery Wrocławskiej w niewielkich rolach Pazia i hrabiny Ceprano w Rigoletcie G. Verdiego, u boku wielkiej Ady Sari, która w tym dniu rozpoczynała trzydniowe, gościnne występy jak Gilda. Pierwszą premierą Krystyny Jamroz była Madama Butterfly G. Pucciniego (30 sierpnia 1946 roku), w której wystąpiła jako Kate Pinkerton. Solistką Opery Wrocławskiej była do 1958 roku, potem przez cztery sezony występowała w Operze Poznańskiej. Od stycznia 1962 roku, za sprawą Bohdana Wodiczki, została solistką Opery Warszawskiej, która po kilku latach stała się Teatrem Wielkim. Za tą sceną związała swoje artystyczne losy do końca kariery. W 1980 roku, będąc jeszcze w pełni sił artystycznych, podjęła decyzję o rozstaniu się ze sceną.

Ponad 45 partii pierwszoplanowych w repertuarze Krystyny Jamroz

Repertuar Krystyny Jamroz obejmował ponad 45 partii pierwszoplanowych. Były wśród nich pozycje z żelaznego repertuaru operowego m.in. tytułowa Tosca i Aida, Amelia w Balu maskowym, Desdemona w Otellu, Elżbieta w Don Carlosie i Tannhauserze, Leonora w Trubadurze, Marszałkowa w Kawalerze srebrnej róży i Donna Elwira w Don Giovannim. Śpiewała również główne partie w operach polskich: Halki i Hrabiny, Hanny w Strasznym dworze, Neli w Partii S. Moniuszki, Ulany w Manru I. J. Paderewskiego i Psyche w Erosie i Psyche L. Różyckiego. Do historii polskiej wokalistki przeszły jej wspaniałe kreacje tytułowej Turandot w operze Pucciniego i Aidy w operze Verdiego – w tych partiach podziwiano ją także w Splicie, Berlinie, Warnie, Budapeszcie, Kijowie, Rydze oraz Turcji i Holandii. Sukcesem zakończyła się kreacja Magdy Sorel w Konsulu Menottiego. Najpierw podziwiano ją w tej partii na scenie poznańskiego Teatru Wielkiego, kilka lat później powtórzyła tę rolę w warszawskim Teatrze Wielkim oraz na scenach Essen i Wiesbaden. Wielkie uznanie przyniosły jej kreacje tytułowej Ijoli w operze Rytla i Giocondy w dziale Ponchiellego, na scenie Opery Wrocławskiej,a także Matki Joanny od Aniołów w Diabłach z Loudun K. Pendereckiego, wystawionych w Teatrze Wielkim. We wrześniu 1985 roku spostrzegła pierwsze objawy poważniej – i jak się okazało – szybko postępującej choroby. W kwietniu roku następnego poddała się operacji, niestety, nieskutecznej. Zmarła w Warszawie 9 lipca 1986 roku.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz

W Busku-Zdroju od 1995 roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Stowarzyszeniu Przyjaciół Festiwalu bardzo lezy na sercu jego rozwój, jak również budowanie pozytywnego wizerunku wśród odbiorców. Stąd też Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju podjęło starania upamiętnienia Krystyny Jamroz w jej 100. rocznicę urodzin artystyczną rzeźbą - „Ławeczką” która stanie się atrakcją turystyczną w naszej uzdrowiskowej miejscowości, nadając prestiżowy charakter miejscu jej urodzin.

Artystyczne dzieło będzie rodzajem podziękowania dla artystki za jej dokonania sceniczne, ale również rodzinie artystki – córce Krystynie z mężem Henrykiem Kuźniakiem oraz mężem patronki festiwalu Sergiuszowi Mikuliczowi za wkład w rozwój festiwalu, który jest największym wydarzeniem artystycznym w województwie świętokrzyskim, popularnym w kraju i za granicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie