MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na domowe mrożonki

Anna NIEDZIELSKA <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
- Wczesną jesienią największym powodzeniem cieszą się kalafiory i brokuły, które świetnie nadają się na mrożonki - mówi Marian Sikora, od 28 lat właściciel sklepu owocowo-warzywnego
- Wczesną jesienią największym powodzeniem cieszą się kalafiory i brokuły, które świetnie nadają się na mrożonki - mówi Marian Sikora, od 28 lat właściciel sklepu owocowo-warzywnego Ł. Zarzycki

Warzyw i owoców jest pełny wybór, a ceny zachęcają do robienia przetworów. Ci, którzy mają domowe zamrażarki mogą sami zrobić mrożonki, które świetnie uzupełnią zimową dietę.

Dlaczego warto samodzielnie robić mrożonki? Bo zawierają mniej wody niż kupowane, wiemy ile czasu były przechowywane i możemy wybrać najlepsze gatunkowo warzywa, owoce, a nawet grzyby.

ZALETY MROŻENIA

Przede wszystkim w tak przetworzonych warzywach zachowane są składniki mineralne i witaminy w wielkościach zbliżonych do produktów świeżych. Poza tym do tej metody przechowywania nie jest konieczne dodawanie dodatkowych substancji konserwujących (takich jak cukier, ocet, sól i inne). Prawidłowo zamrożone warzywa zachowują dobry smak i barwę, a przygotowywanie z nich dań jest znacznie szybsze, bo krócej się gotują.

JAK PRZYGOTOWAĆ MROŻONKI?

Najlepiej wybrać tylko dojrzałe i zdrowe produkty, które należy umyć i pokroić. Drobne owoce łatwiej zamrozić rozsypane luzem na tacce, a dopiero po stwardnieniu wsypać je do pojemników.

Większość warzyw przed mrożeniem trzeba blanszować (tzn. zanurzyć na 1-2 minuty we wrzątku, a następnie szybko schłodzić w zimnej wodzie). Tak przygotowane owoce lub warzywa należy osuszyć z nadmiaru wody i włożyć do szczelnych woreczków, przeznaczonych do mrożenia. Najwygodniej będzie mrozić małe porcje, co ułatwia równomierne zamarzanie i rozmrażanie.

WAŻNE ZASADY

Do mrożenia owoców i warzyw potrzebne są specjalne woreczki lub pojemniki wytrzymujące niskie temperatury. Na każdym opakowaniu warto jest zrobić opis z datą zamrażania - terminów przechowywania w lodówce nie powinno się przekraczać.

Owoce i warzywa najlepiej gotować lub też rozmrażać bezpośrednio przed spożyciem. Nie wolno przyspieszać tego procesu polewaniem ciepłą wodą, bo wówczas stracą jędrność. Jeśli mrożonek planujemy użyć do sałatek lub deserów, lepiej rozmrażać je w lodówce niż w temperaturze pokojowej.

Owoce bez problemów

Mrożenie owoców jest zdecydowanie najprostsze: każdy rodzaj należy umyć, wysuszyć i wsypać do woreczków. Owoce nie wymagają wcześniejszego blanszowania ani krojenia na kawałki, ale zajmują w lodówce sporo miejsca. Dlatego warto jest mrozić przede wszystkim sezonowe - śliwki, jagody czy truskawki, których nie można kupić zimą.

Mrożenie grzybów

W niektórych hipermarketach można kupić mrożone podgrzybki, kurki i prawdziwki, ale takie produkty są bardzo drogie. W domowych warunkach również można tak przechowywać grzyby, ale znacznie lepiej jest zamrażać półprodukt: grzybki obgotowane w niewielkiej ilości osolonej wody lub uduszone w tłuszczu (posolone). Przed schowaniem pojemników do zamrażarki grzyby trzeba wystudzić. Tak przygotowane można przechowywać do sześciu miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie