MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na grilla - zobacz ile co kosztuje

Sylwia BENTKOWSKA [email protected]
Grill betonowy czy jednorazowy? A może przenośny? Podpowiadamy ile kosztują najpopularniejsze modele.

Co jeszcze dokupić?

Co jeszcze dokupić?

Na pewno potrzebny jest węgiel drzewny (niecałe 10 złotych 2,5 kilograma), podpałka (od 7 do 12 złotych, płynna lub stała), aluminiowe tacki do grilla (8 sztuk za około 7 złotych), jednorazowe tacki, widelce i noże - około 5 złotych za jeden zestaw po 12 sztuk, do kupienia w każdym markecie, szczypce, łopatka i widelec do grilla - od 15 do 150 złotych za zestaw, plastikowe kubki na napoje - około 10 złotych za kilkadziesiąt sztuk.

Od jednorazowych, poprzez przenośne grille walizeczki, aż do ogrodowych rusztów betonowych. Wybór jest olbrzymi, wiec przed zakupem wymarzonego grilla warto zastanowić się dla ilu gości będziemy przyrządzać dania i jak często. No i zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Właściwie dobrze bawić można się już przy jednorazowym grillu za około 10 złotych. Warunkiem jest zgrane towarzystwo i kilka takich aluminiowych rynienek z węglem. Na jedną mieszczą się bowiem góra trzy kiełbaski, a pieczenie ich trwa wieki. Może więc lepiej i wygodniej kupić składany grill? Czemu nie, byle był stabilny, bo nie ma nic gorszego od biesiadowania przy chwiejącym się ruszcie.

Grille przenośne
Tych w sklepach jest najwięcej, bo cieszą się powodzeniem na działkowe pikniki czy wypady na łono natury. Nieco tańsze są modele z blachy metalowej, często na kółkach czy z blatami, albo pokrywami umożliwiającymi wędzenie potrawy w dymie. Za najlepsze uważa się jednak grille żeliwne - ich zaletą jest stabilność i odporność na działanie wysokiej temperatury, a także materiał zapewniający równomierne pieczenie potraw. Wadą - szczególnie jeśli mamy zamiar taki grill wozić w samochodzie - jest ich waga. Prostokątny standardowy ruszt waży kilkanaście kilogramów.

Grille stacjonarne
Osobną grupę stanowią grille stacjonarne - w sam raz dla wytrawnych kucharzy i amatorów grillowania w przydomowym ogrodzie. Do jednych z najpopularniejszych modeli tej kategorii zaliczamy betonowe budowle, często do samodzielnego montażu. Dzięki klasycznej i okazałej konstrukcji stanowią idealne miejsce do wypoczynku w większym gronie oraz ciekawy element architektury ogrodowej.

Aby grillowanie sprawiało nam samą przyjemność powinniśmy pamiętać również o przygotowaniu odpowiedniego kącika do biesiadowania. W miarę możliwości grill powinien znajdować się w miejscu zacisznym, tak aby nikomu z bliskich nie przeszkadzał unoszący się w powietrzu dym.

Węgiel czy brykiet?
Kiedy wybór grilla mamy już za sobą, warto zaopatrzyć się w odpowiedni opał. Dobrą bazą pod grilla jest węgiel drzewny. Nadaje potrawom doskonały smak i aromat. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jego wielkość, ponieważ większe kawałki dłużej się palą. Takie "paliwo" nadaje się doskonale do przyrządzania ryb i warzyw, które w trakcie pieczenia zachowają soczystość. Nie mniej popularny jest również brykiet. W porównaniu do węgla drzewnego, rozpala się wolniej, lecz ma dłuższy czas spalania.

Pamiętajmy także o podpałce potrzebnej do rozniecenia ognia. Czy to stała czy w postaci płynu, dobra podpałka musi być bezwonna. Nie powinno być jej również za dużo, ponieważ zależy nam na tlących się węglach, nie na płomieniach. W przypadku, gdy mamy trudności z rozpaleniem węgla, wspomóżmy się specjalną dmuchawą. Grillowanie potraw zaczynamy wtedy, gdy płomień opadnie, a rozżarzone kawałki węgla pokryją się popiołem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie