Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na grzybobranie rozpoczęty. Smardze stożkowate wyrosły w ogródku w Wodzisławiu. Zobacz zdjęcia

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Smardze stożkowate wyrosły w ogródku w Wodzisławiu w powiecie jędrzejowskim.
Smardze stożkowate wyrosły w ogródku w Wodzisławiu w powiecie jędrzejowskim. Patrycjusz Pilawski
Dwa piękne smardze stożkowate wyrosły w ogródku na działce w Wodzisławiu. Te rzadkie i smaczne grzyby pojawiają się już wczesną wiosną i rozpoczynają sezon na grzybobranie. Mniej wprawni grzybiarze powinni uważać. Czasem są mylone z trującą piestrzenicą kasztanowatą.

Smardze stożkowate w Wodzisławiu

Smardze to rarytas i skarb dla każdego grzybiarza. Są smaczne i w Polsce raczej rzadko można je spotkać. To szczęście miał mieszkaniec Wodzisławia, na którego działce wyrosły dwa dorodne okazy.

- W ostatnich dniach kwietnia na mojej działce w Wodzisławiu wyrosły dwa smardze. Do tej pory znajdowaliśmy tam pieczarki, opieńki, czasem maślaki, ale smardze pojawiły się dopiero w tym roku - napisał do nas Patrycjusz Pilawski.

Smardze na zdjęciach z Wodzisławia to konkretnie smardze stożkowate. Są jadalne i porównywalne w smaku do smardza jadalnego.

Gdzie można spotkać smardze?

Smardz stożkowaty to grzyb, który rośnie w lasach nadrzecznych i świerkowych, na brzegach lasów i dróg, na składowiskach drewna. Lubi lasy iglaste, łąki i pastwiska. W Polsce jest dość rzadki, częściej spotykany w górach. Pojawia się w zależności od długości zimy, od marca do końca maja.

Czy smardze są pod ochroną?

Do 2014 roku smardze podlegały ochronie całkowitej, obecnie zaś są pod ochroną częściową. Oznacza to, że w Polsce nie wolno zbierać smardzów występujących naturalnie. Smardze można natomiast zbierać we własnych ogrodach, szkółkach leśnych, parkach oraz innych terenach uprawianych przez człowieka.

Smardze a piestrzenica kasztanowata

Warto wiedzieć, że niezbyt wprawni grzybiarze mogą mylić smardza z trującą piestrzenicą kasztanowatą. Smardz jest podobny rozmiarowo. Jego główka zazwyczaj osiąga średnicę 3-7 cm, jednak ma zupełnie inny kolor. Zazwyczaj występuje w postaci beżowej lub ochrowej, rzadziej ciemnoszarej lub czarnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie