MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na grzyby w Świętokrzyskich lasach rozpoczęty. Zobacz co i gdzie można znaleźć [WIDEO]

Lidia Cichocka
Wideo
od 16 lat
Sezon na grzyby w Świętokrzyskich lasach rozpoczęty. - Rzeczywiście w lasach sieradowickich zbierają już borowiki ceglastopore - mówi Paweł Kosin, rzecznik Nadleśnictwa Daleszyce. - To grzyb bardzo charakterystyczny, od spodu czerwony, w miejscu nacięcia robi się sino-niebieski. Kiedyś nazywano go szatanem i uważano za trującego. Tymczasem to smaczny grzyb, jeden z pierwszych, które pokazują się w naszych lasach.

Borowiki, maślaki, kurki, koźlaki a nawet czubajki już można znaleźć w świętokrzyskich lasach. Doniesienia o pierwszych grzybach pojawiają się z okolic Kielc, Starachowic, Opatowa, Włoszczowy czy Ponidzia.

Niestety, jak mówi Paweł Kosin, 80 procent Polaków zna i zbiera 6 podstawowych gatunków grzybów. Jeśli coś nie jest prawdziwkiem, kozakiem, maślakiem, rydzem, kurką czy kanią w większości pozostaje w lesie.

Tymczasem już od maja można zbierać grzyby. Wie o tym wytrawny zbieracz grzybów Zbigniew Oziębło z Buska-Zdroju, który każdego dnia chodzi na grzybobranie.

- Dzisiaj szukam borowika usiatkowanego, wczoraj zbierałem maślaki - mówił nam w poniedziałek pan Zbigniew.

Pan Zbigniew lasy na Ponidziu zna jak własną kieszeń i szukając danego grzyba idzie w konkretne miejsce. - Wiele gatunków, tych które rosną w maju już jest niedostępnych - wyjaśnia. Najwcześniej zbiera się grzyby smardzowate, ale tylko te rosnące na trawnikach, w parkach, w sadach, na działkach. Smardze w lesie objęte są ochroną.

Teraz grzybiarze mogą wybierać między koźlakam, maślakami żółtymi i ziarnistymi, a każdy zdrowy jak rydz. Są też borowiki ceglastopore.

- Grzybów można szukać także na drzewach, tak rośnie łuszczak zmienny czy żółciak siarkowy, często można go spotkać na wierzbach, ale także na dębie. To bardzo smaczny i wydajny grzyb. Trzeba tylko zbierać młode okazy, takie ociekające wodą. Tego grzyba można po obgotowaniu smażyć jak kotlety, kisić, marynować.

Niestety, zimne noce przyhamowały rozwój grzybów. - Kurki, za którymi chodziłem, długo stały w ziemi wielkości łebków od szpilek zanim z zaczęły rosnąć, ale już pierwszą jajecznicę z kurkami, najlepszą na świecie jadłem - dodaje pan Zbigniew. - Na szczęście jest cieplej i grzybów powinno być coraz więcej. Warto patrzeć pod nogi nie tylko w lesie, ale także na łące, w maju można spotkać majówki, czyli gęśnicę wiosenną, która niestety szybko robaczywieje. Smaczne są niepozorne twardzioszki przydrożne czy polówka wiosenna.

Pan Zbigniew szuka grzybów nie tylko na Ponidziu, zapuszcza się też w okolice Drugni, Osieka. - Tam rosną borowiki ceglastopore - dodaje.

Roman Wróblewski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Kielce, który jest także zapalonym grzybiarzem przyznaje, że w jego "domowych" lasach w okolicach Zagnańska grzybów jeszcze nie spotkał. - Ale sprawdzam to, bo już powinny być. Wczesnoletnie grzyby są bardzo smaczne, warto je zbierać, oczywiście z zachowaniem rozsądku, wybierając te gatunki, na których się znamy i nie niszcząc lasu.

Borowiki, maślaki, kurki, koźlaki a nawet czubajki już można znaleźć w świętokrzyskich lasach. Doniesienia o pierwszych grzybach pojawiają się z okolic Kielc, Starachowic, Opatowa, Włoszczowy czy Ponidzia.Jak się okazuje, grzyby w maju czy czerwcu to nie jest ewenement. W Polsce bowiem grzyby jadalne można zbierać od kwietnia do późnej jesieni, kiedy to mają najlepsze warunki do rozwoju. Jeśli jednak ktoś lubi zbierać grzyby, to warto się na nie wybrać także teraz. Wiosną i wczesnym latem najlepiej szukać ich na polanach i w wilgotnych lasach. Mamy wtedy duże szanse, by spotkać na swej drodze borowiki, podgrzybki złotawe, sitarze, koźlarze, maślaki, zajączki, kurki.Autorami zdjęć w naszej galerii są Beata Życińska Wojtan oraz Zbigniew Oziębły.Czytaj również:Sezon na grzyby w Świętokrzyskich lasach rozpoczęty. Zobacz co i gdzie można znaleźć [WIDEO]

W świętokrzyskich lasach pojawiły się pierwsze grzyby. Jest ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie