Siatkarskie derby. STS Skarżysko lepszy od Farta II Kielce

Robert KACZMAREK
Walka na siatce. Środkowy STS Patryk Akala próbuje oszukać Rafała Sokołowskiego (nr 11), wyróżniającego się gracza Politechniki/Farta II Kielce w tym spotkaniu. fot. Robert Kaczmarek
W drugoligowych derbach regionu siatkarze STS Skarżysko-Kamienna zwyciężyli u siebie AZS Politechnikę Świętokrzyską Farta II Kielce 3:1.

Mówią trenerzy:

Konrad Korzeniowski, trener STS: - Kielecki zespół znamy bardzo dobrze. Dziś po raz kolejny udało nam się go pokonać. To było następne spotkanie w którym graliśmy nierówno. Mecz był rwany, niepotrzebnie doprowadziliśmy do nerwowej końcówki w czwartym secie, mimo, iż prowadziliśmy w nim nawet 10 punktami.

Krzysztof Makaryk, trener Politechniki Farta II: - Naszym głównym problemem jest to, że nie potrafimy utrzymać jednostajnego tempa, lecz gramy zrywami. W czwartym secie błąd popełnił nasz wystawiający, gdyby nie to, moglibyśmy w końcówce doprowadzić nawet do remisu. Brakuje nam doświadczenia.

STS Skarżysko - AZS Politechnika Św./Fart II Kielce 3:1 (25:23, 22:25, 25:20, 25:21)

STS: Kruk, Akala, Pilarczyk, Staniewski, Czekaj, Marcin Szumielewicz, Nieboj (libero) oraz Michał Szumielewicz, Lisowski, Brojek.

Politechnika/Fart II: Markiewicz, Brodawka, Wasąg, Grunt, Sokołowski, Król, Swaczyna (libero) oraz Obremski, Zieliński, Piotrowicz.

Po raz pierwszy w obecnym drugoligowym sezonie doszło do pojedynku dwóch świętokrzyskich drużyn. Bardziej doświadczeni w tych rozgrywkach są skarżyszczanie i to oni sięgnęli w sobotę po trzy punkty.

W pierwszym secie spotkania nieźle radzili sobie przyjezdni z Kielc przy stanie 12:9 i 14:9 dla Farta II trener STS Konrad Korzeniowski brał nawet przerwy na żądanie. Dopiero w końcówce seta jego zespół przejął inicjatywę i wygrał do 23. W drugiej partii gospodarze musieli jednak uznać wyższość politechników. Ci od początku powiększali przewagę, po tym, jak skutecznie z krótkiej zaatakował Rafał Sokołowski, kielecki zespół wygrywał już 9:4. Wprawdzie potem STS doprowadził potem do remisu 14:14, lecz po dwóch asach serwisowych Jana Króla ponownie przyszło mu odrabiać straty. Sztuka ta nie udała się w końcówce skarżyskiej ekipie. Fart II wygrał 25:22.

Zwycięstwo w drugim secie to było jednak wszystko, na co w Skarżysku stać było podopiecznych Krzysztofa Makaryka. W trzeciej partii lepsi bowiem byli skarżyscy siatkarze, którzy od początku uzyskali przewagę i wygrali do 20. Miejscowi kapitalnie rozpoczęli czwartego seta, popłoch wśród gości siali skutecznymi atakami: Adam Czekaj, Patryk Akala i Marcin Szumielewicz. Kieleckich blokujących kilka razy sprytnie kiwał rozgrywający STS Łukasz Kruk. Skarżyszczanie doprowadzili do stanu 14:3 i … jakby przestali grać. Ich przewaga zaczęła topnieć kielczanie wyczuli swoją szansę i zmniejszali straty. Na dobrą sprawę Politechnika mogła nawet w końcówce doprowadzić do remisu. Po bloku Łukasza Wasąga i Macieja Zielińskiego przegrywała tylko 21:23, ale w decydujących momentach przyjezdni źle rozegrali piłkę, błąd ten kosztował ich utratę punktu. Siatkarze STS wykorzystali meczbola i wygrali do 21, ciesząc się następnie z kompletu "oczek".