Siatkarze Effectora Kielce wygrali z ZAKSĄ w Kędzierzynie-Koźlu! Rywalem w play off Jastrzębski Węgiel?

/SAW/ /KAR/
Niespodzianka! Effector Kielce wygrał wyjazdowy mecz z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle w 18. kolejce PlusLigi siatkarzy. Wprawdzie gospodarze zagrali bez kilku podstawowych zawodników, ale i tak kielczanie osiągnęli sukces. MVP meczu - przyjmujący Effectora Adrian Staszewski

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Effector Kielce - zobacz zapis relacji live

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Effector Kielce 2:3 (25:16, 23:25, 23:25 25:18, 9:15)
ZAKSA:
Pilarz, Witczak 22, Nogueira 14, Kapelus 10, Wiśniewski 11, Polański 10, Koziura (libero) oraz Gacek.

Effector: Kozłowski 6, Danger 10, Staszewski 16, Penczew 8, Kokociński 10, Zniszczoł 5, Sufa (libero) oraz Warda 2, Orczyk 8, Pająk, Milczarek 3.

Sędziowali: Andrzej Kuchna (Katowice) i Piotr Król (Katowice). Widzów: 1500.

MVP meczu: Adrian Staszewski (Effector).

Przebieg: I set: 1:0, 6:1, 8:5, 9:7, 14:9, 16:12, 21:13, 25:16; II set: 1:0, 4:4, 7:8, 11:11, 12:16, 16:17, 18:21, 21:23, 23:25; III set: 0:1, 3:3, 4:6, 5:8, 7:11, 12:12, 15:16, 18:21, 21:23, 23:25; IV set: 1:0, 2:2, 6:3, 8:4, 12:5, 14:9, 16:11, 17:15, 21:17, 25:18; V set: 0:1, 1:3, 4:8, 6:10, 7:13, 9:15.

Gospodarze, którzy są bliscy awansu do Final Four Ligi Mistrzów (w pierwszym meczu o ten awans pokonali turecki Arkas Izmir 3:2) zagrali bez kilku podstawowych zawodników (Paweł Zagumny, Michał Ruciak, Jurij Gladyr, Antonin Rouzier), oszczędzanych przez trenera Daniela Castellaniego na rewanżowy mecz w Turcji. Nie umniejsza to jednak sukcesu kieleckiej drużyny, która po raz kolejny udowodniła, że potrafi grać skutecznie z najlepszymi w PlusLidze (ograła też Asseco Resovię Rzeszów 3:2). To również pierwszy, historyczny triumf drużyny kieleckich siatkarzy z ekipą ZAKSY.
Wygrana w Kędzierzynie-Koźlu zapewniła Effectorowi siódme miejsce po rundzie zasadniczej (już nie wyprzedzi kielczan Lotos Trefl Gdańsk), a ZAKSA zdobyła punkt. Ale ten punkt nie gwarantuje jej jeszcze drugiego miejsca, gdyż może je stracić w poniedziałek na rzecz drużyny Jastrzębskiego Węgla. Jeśli Jastrzębski pokona w poniedziałek 3:0, bądź 3:1 Wkręt- met AZS Częstochowa, a więc za trzy punkty, to awansuje na drugie miejsce w tabeli. A to będzie oznaczać że Effector zmierzy się w pierwszej rundzie play off z ekipą Jastrzębskiego Węgla. Rywalizacja toczyć się będzie do trzech zwycięstw. Pierwsze dwa mecze odbędą się Jasatrzębiu- Zdrój, trzeci i ewentualnie czwarty w Kielcach i ewentualnie piąty decydujący znów w hali Jastrzębskiego.
W piątkowym meczu kielczanie wyraźnie przegrali pierwszego seta, ale w dwóch kolejnych sprężyli się, popełniali mniej błędów i zwyciężyli. Rezerwy ZAKSY zdołały doprowadzić do tie-breaka, ale w nim przewaga podopiecznych trenera Dariusza Daszkiewicza była już zdecydowana.

W innych spotkaniach osiemnastej kolejki PlusLigi mężczyzn:
Indykpol AZS Olsztyn - Delecta Bydgoszcz 0:3 (17:25, 19:25, 29:31),
PGE Skra Bełchatów - AZS Politechnika Warszawska 3:2 (25:27, 25:18, 21:25, 25:21, 15:9),
Asseco Resovia Rzeszów - Lotos Trefl Gdańsk 3:1 (25:16, 21:25, 25:13, 25:17),
Jastrzębski Węgiel - Wkręt-met AZS Częstochowa 3:0 (25:17, 25:17, 25:17).