Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieci handlowe mocno nacierają na świętokrzyski rynek

marzena
Sieci handlowe mocno nacierają na świętokrzyski rynek W ubiegłym tygodniu w nowo otwartym  markecie sieci Lewiatan w Zagnańsku, 29 w regionie, zakupy na akcję Szlachetna Paczka robili zawodnicy drużyny Vive Tauron Kielce.
Sieci handlowe mocno nacierają na świętokrzyski rynek W ubiegłym tygodniu w nowo otwartym markecie sieci Lewiatan w Zagnańsku, 29 w regionie, zakupy na akcję Szlachetna Paczka robili zawodnicy drużyny Vive Tauron Kielce. Aleksander Piekarski
Biedronka, Lidl, Kaufland, Lewiatan, Dino. Są dosłownie na wyciągnięcie ręki w każdym mieście. Klientów uwodzą cenami i skuteczną reklamą.

Ponad 50 sklepów sieci Biedronka, około tysiąca marketów pod popularnymi szyldami Żabka, Lewiatan, Delikatesy Centrum, Fresh Market, Małpka, Carre Four Express, Od i Do oraz Dino - w Świętokrzyskiem w szybkim tempie przybywa markowych sklepów. Dyskonty i „sieciówki”, głównie spożywcze kładą na łopatki małe placówki handlowe, a rynek małych sklepów szybko się kurczy.  Klientów uwodzą bliską lokalizacją, dobrymi cenami i dogodnymi godzinami handlu. Nowe i nowocześnie urządzone sklepy powstają z dnia na dzień. Czy zupełnie wyeliminują z rynku małe sklepy? 

Małe sklepy znikają z rynku

Z roku na rok gorzej wygląda rynek szczególnie dla  małych sklepów osiedlowych,  zatrudniających do dziewięciu osób. Systematycznie zamykają podwoje i wypadają z mapy handlowej, bo nie radzą sobie z konkurencją silnych marek, które w strategii działania mają wpisaną ekspansję nie tylko w dużych miastach, ale także miasteczkach i gminach. Ich siła polega na tym, że znajdują się dosłownie na każdym kroku. 

Tak dzieje się nieprzerwanie od 2010 roku. Według danych Urzędu Statystycznego w Kielcach, wiele małych sklepów zatrudniających do dziewięciu  osób, z trudem konkuruje z dyskontami i sklepami sieciowymi. Szczególnie trudny dla handlowców był rok 2011. W Świętokrzyskiem wyrejestrowało wówczas działalność najwięcej osób prowadzących handel. Z liczby 100.470 małych sklepów zamknęło działalność 11,1 procent, a zawiesiło 4,4 procent przedsiębiorców. Najczęściej dotyczyło to sklepów ogólnospożywczych, najrzadziej piekarni i ciastkarni. W 2012 roku liczba małych sklepów definitywnie skurczyła się o kolejne kilkanaście procent.  W 2014 roku w całym województwie świętokrzyskim wyrejestrowano ponad 8 tysięcy firm. Wsród nich największy odsetek zgłoszonych likwidacji było w branży dotyczącej handlu i naprawy pojazdów - 34,2 procent, dotyczyły więc ponad jednej trzeciej wszystkich likwidacji. Spadek liczby firm w tych branżach był o 10,6 procent wyższy  niż  w roku 2013.  

Duży może więcej

Dlaczego tak się dzieje? Bo dyskonty, nowe sieci handlowe  uwodzą skuteczniej w  konkurencji z małymi, osiedlowymi sklepami.

- Małe, głównie rodzinnie prowadzone sklepy nie wytrzymują agresywnej konkurencji i nie mogą mierzyć się z dyskontami, jeśli chodzi o reklamę czy organizację zaopatrzenia oraz, co najważniejsze, koszty pracy. Sieć Biedronka to przecież ponad cztery tysiące sklepów w całej Polsce, w tym ponad  pięćdziesiąt  w regionie. Organizacja, system dystrybucji, reklama wyglądają w takich firmach zgoła odmiennie niż w małych przedsiębiorstwach. Przede wszystkim mniej je kosztuje i dlatego firma jest w stanie skutecznie konkurować cenami na półkach. Do tego dochodzą inne chwyty marketingowe, jak konkursy, loterie, promocje. To sprawia, że klienta łatwo skusić i przyzwyczaić do siebie.  Dlatego jednych ubywa, a drugich przybywa na handlowej mapie - mówi Robert Perz, kielecki ekonomista.

Sieciówka w każdej gminie

Ten trend wkroczył już nawet do małych gminnych miasteczek. W miejsce działających od dziesiątek lat sklepików zaistniała nowa sieć  sklepów Dino. Ma ambicję zbudować swój market w każdej gminie. W tej chwili ma już otwartych siedem sklepów pod wspólnym szyldem, między innymi w Miedzianej Górze, Chęcinach, Włoszczowie, Sędziszowie, Gadce, Brzezinach i Bliżynie. Wkrótce  planuje   ruszyć z kolejnym, w Pacanowie.  Sieć nie obawia się walki nawet z portugalskim gigantem, grupą Jeronimo Martins, właścicielem marki  Biedronka. Buduje się tuż obok, jak w Chęcinach czy Brzezinach w gminie Morawica. 

Sieci handlowe na świętokrzyskim rynku:

Liderem na rynku marketów jest w naszym regionie Biedronka, mająca 55 marketów; Żabka to około 60 sklepów, głównie w Kielcach; sieć sklepów Od i Do - 34; Lewiatan - 29; sieć sklepów Robert 18; Tesco ma w regionie świętokrzyskim - 17 sklepów; Delikatesy Centrum - 15; Lidl - 11; Dino - 7; Kaufland - 6; Carrefour - 6; Małpka Expres - 6; CarreFour Express - 6.

Najwięcej sklepów działających w ramach sieci handlowych zlokalizowanych jest w Kielcach. Na jeden sklep dyskontowy przypada tu na 15 tysięcy osób, w regionie świetokrzyskim 20 tysięcy osób. Najbardziej nasycone pod względem liczby dyskontów, są województwa położone w Polsce zachodniej. Słabo nasycone dyskontami, w porównaniu do liczby ludności, są województwa na wschodzie i w centrum kraju. 29 procent dyskontów jest w miastach do 20 tysięcy mieszkańców. W miastach  powyżej 500 tysięcy  na jeden dyskont przypada 15,6 tysiąca osób. Na wsiach na jeden supermarket dyskontowy przypada 106,7 tysiąca osób

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sieci handlowe mocno nacierają na świętokrzyski rynek - Echo Dnia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie