Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sielec Kolonia ma centrum warzywnicze za ponad 6 milionów złotych

Adam LIGIECKI
To pierwszy taki obiekt w regionie świętokrzyskim, zbudowany przy wsparciu Unii Europejskiej. Uroczyste przekazanie centrum do użytku miało miejsce w miniony czwartek. Sielczanie zebrali mnóstwo pochwał i gratulacji, a najgłębszy pokłon złożył marszałek województwa.

Adam Jarubas ogłosił Sielec... stolicą. - To wasz sukces, ale i sukces świętokrzyskiego rolnictwa. Dzisiaj stolica naszego rolnictwa jest tutaj. W Sielcu Kolonii, wśród ludzi aktywnych - powiedział marszałek.

OŁTARZ W HALI

Czwartkowe uroczystości rozpoczęła msza święta. W hali głównej stanął ołtarz, a liturgię odprawił ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii w Skalbmierzu. Podczas homilii mówił z uznaniem o dokonaniach sieleckich rolników, dokonał też symbolicznego "pokropku". Z werwą machał kropidłem po ogromnym obiekcie, nie żałując święconej wody.
- Dzień dzisiejszy wpisuje się nowym rozdziałem w historię życia naszej spółdzielni - podkreślił Mirosław Fucia, prezes Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców "Sielec", który pełnił honory gospodarza spotkania.

LEPSZE ŻYCIE

Sielec Kolonia jest stolicą, w której króluje marchew. I nie ma w tym odrobiny przesady. Rejon Skalbmierza to największe "zagłębie warzywnicze" na Ponidziu. Spółdzielnia z Sielca zrzesza 41 rolników, którzy gospodarują na 360 hektarach. 200 hektarów przeznaczono pod uprawę warzyw, z czego połowę zajmuje marchew. Uprawiane są także pietruszka, selery, cebula, buraki ćwikłowe.

- Świętują dzisiaj wszyscy ci, którzy zaangażowali się w budowę naszej spółdzielni. A mam nadzieję, że za kilka tygodni, za kilka miesięcy będą przyjeżdżali do nas także inni rolnicy, którzy będą chcieli z nami współpracować. To daje szansę, by żyło się lepiej - zaznaczył Mirosław Fucia.

NA DOBREJ DRODZE

Tylu pochwał rolnicy z grupy producenckiej w Sielcu jeszcze nie słyszeli. - Gratuluję wizji i patrzenia w przyszłość. Rynek wymusza dziś współpracę, a spółdzielczość jest bardziej nastawiona na współpracę, niż na konkurencję. Warto to robić, jesteście na dobrej drodze - zachęcał prezes Krajowej Rady Spółdzielczości Alfred Domagalski.

Gratulacje przekazali też sielczanom poseł Andrzej Pałys, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Tadeusz Kowalczyk. Liderzy samorządu powiatowego: starosta Jan Nowak, wicestrosta Waldemar Trzaska i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Bojanowicz złożyli życzenia grupowo. Specjalnym załącznikiem był obraz ze słonecznikami, o wiele mówiącym tytule: "Okno na świat".

MARCHEWKA ŚWIĘTUJE

Budowa sieleckiego centrum trwała ponad dwa lata. "Pierwszą łopatę" wbito tu 20 lutego 2008 roku. Obiekt ma 1700 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Znajdują się tu pomieszczenia biurowe i część produkcyjna - z nowoczesną linią technologiczną do mycia, sortowania, pakowania warzyw. Koszt inwestycji sięga 6,5 miliona złotych: 4 miliony wydano na budowę, 2,5 miliona na wyposażenie.

W niedzielę na placu obok centrum odbyła się siódma edycja Święta Marchewki. Impreza, wpisująca się w ramy Dni Województwa Świętokrzyskiego 2010, miała bogaty program. Były prelekcje i pokazy, konkursy dla publiczności, degustacja potraw regionalnych, występy artystyczne. I choć w niedzielę było zimno, padał deszcz, nie przeszkodziło to w dobrej zabawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie