Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skalbmierz czci 1050. rocznicę Chrztu Polski. Mamy obelisk, płonęło ognisko - teraz czas na koncert

Adam Ligiecki
14 kwietnia 2016 roku, godzina 20.10. Strażacy-ochotnicy ze Skalbmierza - z kapelanem, księdzem Marianem Fatygą - rozpalili „wielki ogień wiary”, by uczcić w ten sposób 1050. rocznicę Chrztu Polski.
14 kwietnia 2016 roku, godzina 20.10. Strażacy-ochotnicy ze Skalbmierza - z kapelanem, księdzem Marianem Fatygą - rozpalili „wielki ogień wiary”, by uczcić w ten sposób 1050. rocznicę Chrztu Polski. ADAM LIGIECKI
14 kwietnia obchodziliśmy oficjalnie 1050. rocznicę Chrztu Polski. Trochę„mało okrągłą” - może więc dlatego celebra nie wypadła zbyt okazale. Strażacy ze Skalbmierza spisali się jednak na medal, biorąc udział - razem z kapelanem - w ogólnopolskiej akcji zapalania ognisk.

14 kwietnia 2016 roku, wieczorem, płonęły ogniska w całym kraju. Ideą tego projektu było przesłanie ognia - od Giewontu po Bałtyk, w ciągu zaledwie 35 minut. W ramach uczczenia 1050. rocznicy przyjęcia w Polsce wiary chrześcijańskiej.

Wielki ogień wiary
Zgodnie z harmonogramem, strażacy-ochotnicy z województwa świętokrzyskiego mieli palić ogniska między godziną 20.10 i 20.15. Skalbmierz był... bardzo punktualny. O 20.10 druhowie - razem z kapelanem gminnym i powiatowym strażaków, księdzem Marianem Fatygą - rozniecili „wielki ogień wiary”. Posłannictwo zostało spełnione, a ci, którzy mieli okazję widzieć z bliska twierdzą, że było to również... bardzo efektowne widowisko.

- Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski są dla naszego narodu wspaniałą okazją do zastanowienia się nad polską tożsamością - uważa ksiądz Marian Fatyga. - Obecny stan wiedzy nie pozwala wprawdzie na dokładne określenie miejsca, w którym Mieszko I przyjął chrzest, pragnął on jednak, była fundamentem jedności państwa. I to jest najważniejsze. Dzisiaj możemy stwierdzić, że chrześcijaństwo stanowi istotę duchowego dziedzictwa Polski - podkreśla z naciskiem proboszcz skalbmierskiej parafii.

Ognisko rozpalone 14 kwietnia było symbolem. Jednorazowym wydarzeniem. Skalbmierz ma jeszcze trwały ślad po obchodzonej teraz rocznicy. To obelisk, w rejonie kolegiaty świętego Jana Chrzciciela, odsłonięty 28 lutego 2016 roku. „Wdzięczni za łaskę wiary w 1050. rocznicę Chrztu Polski - parafianie” - głosi napis na tablicy umieszczonej na ogromnym głazie. I to zostanie na wieki.

Koncert w kolegiacie
Proboszcz Marian Fatyga nie byłby sobą, gdyby na tym poprzestał. Mamy obelisk, płonęło ognisko - niech zatem... przemówi muzyka.

W sobotę, 1 maja, o godzinie 17, w kolegiacie w Skalbmierzu odbędzie się wyjątkowy koncert. Z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, a także w 25. rocznicę pobytu świętego Jana Pawła II na ziemi świętokrzyskiej. „Papieska klamra” spina te odległe w czasie, ale jakże ważne dla nas wydarzenia.

- Warto postawić sobie pytanie: w jaki sposób żyję na co dzień sakramentem chrztu świętego. By konsekwencje naszego chrztu miały wpływ na nasze decyzje i wybory. To, co uczynił Mieszko I 1050 lat temu, zasługuje na piękną i dalekosiężną kontynuację - twierdzi ksiądz Marian Fatyga, który na koncercie w kolegiacie wygłosi też słowo wiążące.

W części artystycznej wystąpią: utalentowana śpiewaczka Joanna Nawrot, parafialny chór świętej Cecylii oraz orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skalbmierza pod batutą Roberta Basiaka. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie