Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skalbmierz w 70. rocznicę pacyfikacji

/ALI/
Wtorkową inscenizacją na rynku dowodzi Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu.
Wtorkową inscenizacją na rynku dowodzi Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu. Fot. Adam Ligiecki
We wtorek po południu, na rynku w Skalbmierzu obejrzymy inscenizację historyczną "Dzień Grozy, Ognia i Krwi". To wyjątkowy projekt, nawiązujący do mordu na mieszkańcach miasta, dokonanego przez hitlerowców 5 sierpnia 1944 roku.

Wtorkowy spektakl wpisuje się w ramy obchodów 70. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza. I właśnie we wtorek odbędą się główne uroczystości.

O godzinie 15.30 nastąpi przemarsz przez miasto - przed pomnik upamiętniający bolesne wydarzenia z 5 sierpnia 1944 roku. Na ścianie czołowej widnieje napis: "Pomnij na dzień ów - dzień grozy, ognia i krwi". A na bocznych ścianach wykuto nazwiska ofiar pacyfikacji miasta i okolicy, żołnierzy Armii Krajowej poległych w bitwie o Skalbmierz.

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem uczestnicy patriotycznej manifestacji i mieszkańcy wezmą udział w mszy świętej w kolegiacie świętego Jana Chrzciciela - w intencji ofiar pacyfikacji. Złożone zostaną również kwiaty na cmentarzu parafialnym; na grobach poległych w 1944 roku.

O godzinie 17.30 obejrzymy spektakl "Dzień Grozy, Ognia i Krwi" - na placu przed pomnikiem świętej Rozalii w centrum miasta. Z udziałem ponad 100 osób; głównie artystów amatorów, mieszkańców gminy Skalbmierz.

- Nie będzie to widowisko batalistyczne. Nie będzie to rekonstrukcja historyczna bitwy o Skalbmierz. Będzie to natomiast inscenizacja nawiązująca do tragicznych wydarzeń z 5 sierpnia 1944 roku. Chcielibyśmy, w miarę możliwości, odtworzyć scenerię, atmosferę pacyfikacji. Oddać w ten sposób hołd ofiarom 5 sierpnia - podkreśla Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i koordynator rocznicowego projektu. Ona też będzie dowodzić wtorkową inscenizacją na rynku.

Przypomnijmy, że skalbmierskie obchody 70. rocznicy pacyfikacji trwają od 26 lipca, a zaczęły się w Sielcu Biskupim. Ich ostatnią odsłonę zaplanowano na niedzielę, 10 sierpnia, w Rosiejowie. Zostanie tam poświęcona tablica poległych w 1944 roku.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie