Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby Czartoryskich trafiły do Sandomierza

/GOP/
O eksponatach prezentowanych w sandomierskim zamku opowiadała kurator wystawy Anna Król z Muzeum Narodowego w Krakowie.
O eksponatach prezentowanych w sandomierskim zamku opowiadała kurator wystawy Anna Król z Muzeum Narodowego w Krakowie. fot. Małgorzata Płaza
Muzealia z Fundacji Książąt Czartoryskich, dotychczas nierozerwalnie związane z Krakowem, są w Sandomierzu. W Muzeum Okręgowym można podziwiać kilkaset eksponatów. To prawdziwe skarby kultury.

W Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie rozpoczął się remont. Przechowywane tam przebogate zbiory trafiły do kilku muzeów, między innymi w Stalowej Woli i Sandomierzu.

MILITARIA, MALARSTWO, TKANINY…

W sandomierskim Muzeum Okręgowym pokazywanych jest około 300 eksponatów z kolekcji zapoczątkowanej przez księżnę Izabelę Czartoryską.

Jak podkreśliła w czasie wernisażu historyk sztuki Anna Król, kurator wystawy, każda prezentacja jest inna. Sandomierska związana jest z historią rodu książąt Czartoryskich i kulturą sarmacką.

Na wystawie "Polskie dziedzictwo" można podziwiać znakomity zespół militariów z XVI - XIX wieku - broń białą i palną, części zbroi. Są eksponaty związane z ważnymi postaciami z dziejów Polski, jak chociażby król Jan III Sobieski. Prezentowane są portrety sarmackie, wśród których szczególną uwagę zwraca wizerunek Łukasza Opalińskiego. Ekspozycja obejmuje również tak charakterystyczne dla polskiej kultury portrety trumienne.

W zamku reprezentowana jest wreszcie sztuka zachodnioeuropejska. - Pokazujemy między innymi kilka dzieł włoskiego malarstwa z XVII wieku. To są obrazy najwyższej próby - podkreśliła kurator wystawy.
Anna Król zwraca również uwagę na tkaniny. Jedną z nich jest przepiękny gobelin "Złoty deszcz", wykonany w Brukseli w latach 1516 - 1520. - Gobelin został zakonserwowany i oczyszczony w pracowni na Wawelu. Dzisiaj możemy zobaczyć go w pełnej krasie - podkreśliła Anna Król.

Nie sposób nie zatrzymać się przy antepedium - XV-wiecznym hafcie ze scenami pasyjnymi czy wspaniałym kobiercu perskim, stanowiącym łup zdobyczny spod Wiednia.

Dopełnieniem ekspozycji są dawne zegary, kunsztowne puchary, figurki, puzderka.

WIELKIE DZIEDZICTWO

- Dewiza Izabeli Czartoryskiej brzmiała: "przeszłość - przyszłości". My możemy powiedzieć, że ta prezentacja to tak naprawdę "przyszłość - przeszłości". To, co możemy pokazać, to z jednej strony wielka lekcja polskiej historii, z drugiej - to, czym powinniśmy się szczycić. To wielkie polskie dziedzictwo najwyższej próby - podkreśliła Anna Król.

Dyrektor Paweł Różyło podkreślił, że wystawa "Polskie dziedzictwo" to wielkie wydarzenie, znakomita promocja Muzeum Okręgowego i Sandomierza.

Wernisażowi towarzyszyła oprawa Rycerstwa Chorągwi Ziemi Sandomierskiej oraz koncert włoskiego gitarzysty klasycznego Leonarda Masiego.

Ekspozycję można oglądać do końca 2011 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie