Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarżyscy artyści widowiskowo zatańczyli "złożoność wszechświata". Spektakl oparty na... naukach księdza profesora Sedlaka

Mateusz Bolechowski
Tancerki Skarżyskiego Teatru Tańca na dużej scenie Miejskiego Centrum Kultury miały przed sobą niełatwe zadanie - oddać ruchem początki świata, które badał ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak. Na zdjęciu - premiera spektaklu "Życie jest światłem".
Tancerki Skarżyskiego Teatru Tańca na dużej scenie Miejskiego Centrum Kultury miały przed sobą niełatwe zadanie - oddać ruchem początki świata, które badał ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak. Na zdjęciu - premiera spektaklu "Życie jest światłem". Mateusz Bolechowski
W Miejskim Centrum Kultury odbyło się niezwykłe wydarzenie. Miejscowi twórcy wystawili spektakl w oparciu o dzieła kapłana-naukowca. Premierowy spektakl "Życie jest Światłem" zachwycił.
Znana wokalistka Sylwia Nadgrodkiewicz podczas występu w przedstawieniu, które odbyło się w ostatni piątek w MCK.
Znana wokalistka Sylwia Nadgrodkiewicz podczas występu w przedstawieniu, które odbyło się w ostatni piątek w MCK.
Mateusz Bolechowski

Znana wokalistka Sylwia Nadgrodkiewicz podczas występu w przedstawieniu, które odbyło się w ostatni piątek w MCK.

(fot. Mateusz Bolechowski )

Ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak to wyjątkowa postać. Świetny kapłan, a do tego wybitny na skalę światową naukowiec; badacz przyrody i początków życia na Ziemi.
Twórca licznych teorii, autor prac. Wychowywał się w Skarżysku-Kamiennej i jest jednym z kilku honorowych obywateli naszego miasta. Pamięć o księdzu Sedlaku lokalna społeczność podtrzymuje - jego imię noszą szkoła, biblioteka publiczna, gdzie znajduje się poświęcona kapłanowi izba pamięci, co roku organizowany jest konkurs wiedzy o profesorze.

Nasi artyści i "Kinior"

- Przedstawienie jest podsumowaniem trwającego od czerwca projektu artystycznego o tej samej nazwie. Jego twórcami są: miasto, parafia Najświętszego Serca Jezusowego, Skarżyski Teatr Tańca, Strefa Tańca Art Dance Katarzyny Barańskiej i studium wokalne Sylwii Nadgrodkiewicz. Sponsorem firma Wtórpol - wylicza Krzysztof Szczygieł, dyrektor MCK i reżyser widowiska. Muzykę skomponowali skarżyszczanin Paweł Poros, muzyk zespołu Mafia, oraz znany artysta Włodzimierz "Kinior" Kiniorski.

To ich dzieło

W "Życie jest Światłem" wystąpili: aktor Kamil Bernatek, Kornel Danielewicz - aktor i operator, Sylwia Nadgrodkiewicz, podopieczne Katarzyny Barańskiej, tancerki Weronika Karpeta, Marika Wlazło, Martyna Imiela, Ola Zych, Julia Biernacka, Emilia Szczygieł, Natalia Stobiecka, Magdalena Niziołek, Elwira Figarska, Sandra Misiak, Julia Jardel i Kinga Wróbel. Partię break dance opracował i wykonał Michał Danielewicz. Koordynatorami byli Ewa Bińczak-Osuch i Przemysław Bieniek, a o techniczną oprawę zadbali Robert Zając, Tomasz Pędzich, Paweł Kupidura, Przemysław Król i Marek Bilski.

Światło, dźwięk i ruch

Spektakl trwał około godziny. Najpierw krótkie wejście aktorów, a następnie niesamowity pokaz multimedialny na wielkim ekranie - od mikro do makrokosmosu, przy przejmujących dźwiękach muzyki Kiniorskiego i Porosa. Chwilę później pojawiły się tancerki, w zwiewnych strojach wykonując piękne układy. Później znów oddano scenę słowu - było wspomnienie rozmowy z księdzem Sedlakiem i jego cytaty o początkach życia na Ziemi. - Najpierw postępujmy zgodnie z intuicją, a potem szukajmy argumentów - mówił o metodzie badań ksiądz profesor. - Fizycy wiedzą o początkach przyrody tyle samo, co biolodzy o początkach życia. Opierają się o pustą ścianę, czyli nic - rozważał naukowiec. Potem znów taniec i wokalne popisy Sylwii Nadgrodkiewicz. Na koniec artyści wyszli z zaciemnionej sali koncertowej i otworzyli drzwi. - Zapraszamy do światła!

Będzie się rozrastał

Widzów, a była ich pełna sala, zaproszono do atrium Miejskiego Centrum Kultury. Tam na gości czekał poczęstunek. - Na scenie zobaczyliście państwo wyłącznie skarżyskich artystów. Potrafimy sami wiele zrobić, a to dopiero początek. Mamy nadzieję, że ten projekt będzie się rozrastał o kolejnych - mówiła Sylwia Nadgrodkiewicz. Krzysztof Szczygieł zapraszał do spędzenia w MCK czasu, rozmów o spektaklu i nie tylko. - Naszym celem jest budowanie interakcji z publicznością - wyjaśniał reżyser przedstawienia.

SPRAWDŹ najświeższewiadomości z powiatu SKARŻYSKIEGO

Po spektaklu wszystkich gości zaproszono do atrium, gdzie czekali artyści i poczęstunek.
Po spektaklu wszystkich gości zaproszono do atrium, gdzie czekali artyści i poczęstunek. Mateusz Bolechowski

Po spektaklu wszystkich gości zaproszono do atrium, gdzie czekali artyści i poczęstunek.
(fot. Mateusz Bolechowski )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie