Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skoki cen nawozów w Świętokrzyskiem. Rolnicy coraz częściej czekają [STAWKI]

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Ceny popularnych nawozów z wtorku, 12 października na kolejnych zdjęciach >>>
Ceny popularnych nawozów z wtorku, 12 października na kolejnych zdjęciach >>>
3800 a nawet 4 tysiące za tonę mocznika spotykamy w ofertach firm sprzedających nawozy w Świętokrzyskiem. - My przestajemy zamawiać tak drogie towary, mamy jeszcze dla klientów to, co kupiliśmy jeszcze w dobrych cenach. Radzimy, by rolnicy zaczekali - mówi nam jeden ze sprzedawców nawozów w powiecie opatowskim.

Wielu rolników, którzy nie zdążyli kupić nawozów przed podwyżkami absolutnie nie wie, co robić. Wyjścia nie mają Ci, których zwyczajnie nie stać. Przypomnijmy, od miesiąca obserwujemy drastyczny wzrost cen nawozów, przekraczający o 100 procent stawki z zeszłego roku.

- Przestaliśmy kupować od producentów i oferować rolnikom towar po tak wysokich cenach. Jeśli gospodarz kupi dziś ten nawóz, to wyda to, co zarobi w przyszłym roku. Sprzedajemy jedynie tańsze zapasy

- wyjaśnia nam właściciel jednego z punktów nawozowych na terenie powiatu opatowskiego.

- Jest czas na stosowanie nawozów, nie musi to być teraz, więc radzimy zaczekać, może te ceny gazu spadną. Jeśli tak się nie stanie, najprawdopodobniej plantatorzy będą wysiewać na pola połowę dawki, co odbije się na plonie, a a to z kolei na zarobkach. Taka sytuacja nie służy nikomu.

Ceny nawozów zależne od cen gazu

Tak podwyżki cen nawozów tłumaczy grupa Azoty:
- Niestety w ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy do czynienia z rekordowymi cenami gazu. Jednocześnie na przestrzeni ostatniego roku mocno wzrosły ceny pozostałych produktów energetycznych. Zarówno gaz, jak i uprawnienia do emisji to główna składowa część kosztów przy produkcji nawozów, stąd też ich wzrost znajduje odzwierciedlenie w ostatecznej rynkowej cenie nawozów nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej i na świecie. Przenosimy koszty cen gazu na cenę nawozów w sposób najmniej bolesny dla ostatecznego klienta - informuje Moniką Darnobyt, rzecznik prasowy grupy. - Chcemy jednocześnie podkreślić, że Grupa Azoty jako jeden z nielicznych koncernów produkujących nawozy nie ograniczyła produkcji w swoich zakładach. Priorytetem dla Grupy Azoty jest w tym momencie przekierowanie naszych produktów głównie na rynek krajowy i tym samym zapewnienie jak największej dostępności nawozów polskim rolnikom. Czynnikiem, który determinuje obecne ceny nawozów są rosnące koszty gazu. To od nich w zdecydowanej mierze zależy to, kiedy ceny nawozów ustabilizują się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie