Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skromne obchody 41. rocznicy stanu wojennego w Starachowicach. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Asystę honorową sprawowały trzy poczty sztandarowe starachowickich agend „Solidarności”. Więcej na kolejnych zdjęciach
Asystę honorową sprawowały trzy poczty sztandarowe starachowickich agend „Solidarności”. Więcej na kolejnych zdjęciach Fot. Kazimierz Cuch
Wieczorna msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, odprawiana we wtorek 13 grudnia, w kościele Wszystkich Świętych, miała skromną frekwencję. Podobnie jak wcześniejsze uroczystości przed pamiątkową tablicą na biurowcu głównym MAN Bus Starachowice.

Skromne obchody 41. rocznicy stanu wojennego w Starachowicach

Tegoroczne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego były skromne, to dziwne, bo w ubiegłym roku, podczas pandemii koronawirusa, frekwencja była duża, a uroczystości rocznicowe stanu wojennego bardzo podniosłe.

Najpierw, na przełomie zmian I i II w MAN Bus Starachowice, znicze i kwiaty zostały złożone przed wspomnianą tablicą na biurowcu MAN Bus. Informowaliśmy o tym na bieżąco
Obchody 41. rocznicy stanu wojennego w Starachowicach. Delegacje związkowców zapaliły znicze i złożyły kwiaty

Wieczorem pod „Kamieniem Solidarności", przy Rondzie Solidarności w Starachowicach, przede wszystkim działacze oświatowej „Solidarności”, na czele z Pawłem Rdzankiem, szefem tej struktury w Starachowicach, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Stąd przeszli do kościoła Wszystkich Świętych.

Uroczysta msza w intencji ofiar stanu wojennego w Starachowicach

Wieczorem, w kościele Wszystkich Świętych została odprawiona koncelebrowana msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Przewodził jej ksiądz Łukasz Dybus, wikariusz parafii Wszystkich Świętych. Asystował mu ksiądz Radosław Wroński, drugi wikariusz tej parafii. On też wygłosił tematyczną homilię, nawiązującą do moralnych i społecznych motywacji wprowadzenia i skutków staniu wojennego. Asystę honorową sprawowały trzy poczty sztandarowe starachowickich agend „Solidarności”. Na zakończenie mszy świętej odśpiewano „Bożę coś Polskę”.

Przed tablicą i pomnikiem w Starachowicach

Po nabożeństwie wszyscy udali się na plac kościelny, przed pomnik Solidarności i sąsiednią tablicę poświęconą robotnikom

Sierpnia 80’. Głos zabrał Jan Seweryn, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Przypomniał historię stanu wojennego w Starachowicach. Następnie delegacje związkowców i reprezentanci pani poseł Agaty Wojtyszek, zapalili znicze i złożyli kwiaty przed wspomnianym pomnikiem i tablicą. Odśpiewano a capella hymn Polski.

W ubiegłym roku tablica „Solidarności” poświęcona robotnikom Sierpnia’80 została przeniesiona z Panteonu Pamięci Narodowej przy kościele Wszystkich Świętych na kamień obok Pomnika Solidarności, na którym kiedyś wisiała. W ten sposób, przy kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach jest teraz jedno, wspólne miejsce składania kwiatów i zapalania zniczy. Dotąd bywało tak, że jedne agendy „Solidarności” składały kwiaty przed Tablicą Solidarności w Panteonie Pamięci Narodowej, inne przed pomnikiem.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości w Starachowicach

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie