Skromne święto Czynu Chłopskiego w Kałkowie

Kazimierz Cuch
Poczty sztandarowe Polskiego Stronnictwa Ludowego w kałkowskim kościele. Kazimierz Cuch
Tylko działacze gminni i powiatowi Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie starachowickim byli w poniedziałek na ogólnopolskich uroczystościach Dnia Czynu Chłopskiego w Kałkowie.

Doroczna uroczystość Dnia Czynu Chłopskiego, organizowana po raz 16 w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, przez Polskie Stronnictwo Ludowe, miała bardzo liczną frekwencję pielgrzymów i wiernych, przybyłych do sanktuarium w Kałkowie na świąteczną mszę św.

Uroczystej, koncelebrowanej mszy św., w kościele sanktuarium, przewodził ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium. On też wygłosił religijno -patriotyczną homilię. Pod koniec mszy św. poświęcił zioła i kwiaty przyniesione przez wiernych w dniu Matki Bożęj Zielnej.

Po mszy, wszyscy w procesji przeszli do Golgoty. Tu w Panteonie Chłopów Polskich, jedynym takim w Polsce, mieszczącym się w jednej z grot kałkowskiej Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego, Dariusz Dąbrowski- starosta starachowicki, Bożena Wrona- przewodnicząca Rady Powiatu, ksiądz kanonik Zbigniew Stanios złożyli kwiaty. Ksiądz poprowadził modlitwę za działaczy PSL. Dziękował staroście za wsparcie niepełnosprawnych z Kałkowa. Po nim głos zabrał Dariusz Dąbrowski.
W chłopskich uroczystościach wzięli udział: wspomniany Dariusz Dąbrowski – starosta starachowicki, prezes zarządu powiatowego PSL w Starachowicach, Marek Witkowski-prezes zarządu gminnego PSL w Wąchocku, Paweł Michalski - prezes zarządu miejskiego w Starachowicach, Jerzy Stachuczy – prezes zarządu gminnego w Brodach, Andrzej Maciąg - prezes zarządu gminnego w Pawłowie, Andrzej Przygoda- były wójt Brodów, pracownik Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Nie było zapowiadanego Adama Jarubasa- marszałka województwa Świętokrzyskiego i Arkadiusza Bąka- przewodniczącego Sejmiku Świętokrzyskiego

Kałków zamiast Radzymina
Święto Czynu Chłopskiego zostało ustanowione w 1936 roku przez Naczelny Komitet Wykonawczy Stronnictwa Ludowego, dla upamiętnienia wkładu polskich chłopów i ich przywódcy - premiera Wincentego Witosa w zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Obchody centralne tego święta odbywały się w Radzyminie, ale tu zostały zdominowane przez obchody Święta Wojska Polskiego. Dlatego PSL postanowił poszukać innego stałego miejsca. Wybór padł na sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie, gdzie zaczęto tworzyć Panteon Chłopów Polskich.
Panteon Chłopów Polskich w kałkowskiej Golgocie Martyrologii Nardu Polskiego powstał dzięki staraniom Wincentego Stawarza - wiceprezesa PSL i wnuka Wincentego Witosa oraz dzięki życzliwemu poparciu księdza infułata Czesława Wali – wieloletniego kustosza sanktuarium w Kałkowie. Począwszy od roku 2000 odbywają się w Kałkowie centralne obchody Święta Czynu Chłopskiego. W tym roku bardzo skromne.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PiS,PO - Jedno Zło
W dniu 16.08.2016 o 21:53, JAN napisał:

Zastanawiam się kiedy księża zabronią tym burakom wstępu do kościoła! Marzy mi się święto Matki Boskiej Zielnej bez manifestacji politycznych czerwonych pseudo katolików, którzy je co roku zawłaszczają! A swoją drogą to okazuje się, że całe PSL to wszyscy pracownicy Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Czas by i to miejsce odkurzyć bo miejsce PSL-u to śmietnik historii. JAN

 

A co, też mieliście apel smoleński? :)

G
Gość

Zastanawiam się kiedy księża zabronią tym burakom wstępu do kościoła! Marzy mi się święto Matki Boskiej Zielnej bez manifestacji politycznych czerwonych pseudo katolików, którzy je co roku zawłaszczają! A swoją drogą to okazuje się, że całe PSL to wszyscy pracownicy Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Czas by i to miejsce odkurzyć bo miejsce PSL-u to śmietnik historii.

 

J
JAN

Zastanawiam się kiedy księża zabronią tym burakom wstępu do kościoła! Marzy mi się święto Matki Boskiej Zielnej bez manifestacji politycznych czerwonych pseudo katolików, którzy je co roku zawłaszczają! A swoją drogą to okazuje się, że całe PSL to wszyscy pracownicy Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Czas by i to miejsce odkurzyć bo miejsce PSL-u to śmietnik historii.

 

JAN

Dodaj ogłoszenie