MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skromne urodziny - jubileusz 450-lecia Sobkowa

(PCH)
Sobków w tym roku obchodził dostojny jubileusz 450-lecia istnienia. Z tej okazji władze gminy zorganizowały uroczystość. Przebiegła on w dość kameralnej atmosferze.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe tylko dwóch jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz poczet sztandarowy miejscowego gimnazjum. Uczniowie tej szkoły zapewnili również podczas mszy oprawę muzyczną.

Druga część obchodów zorganizowana została w gimnazjum w Sobkowie. Dla gości wystąpiła młodzież z miejscowej szkoły. Z okazji jubileuszu wydana została książka, której autorami są historyk Dariusz Kalina i architekt Roman Mirowski. Wygłosili oni prelekcję na temat historii i zabytków Sobkowa. Goście otrzymali również jubileuszowe pamiątki.

Zaproszenie na uroczystość przyjęli między innymi posłowie Maria Zuba i Krzysztof Lipiec, Grzegorz Świercz, wicemarszałek województwa, Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty, Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski, Bogusława Wypych, prezes Lokalnej Grupy Działania "Gryf", wójtowie i burmistrzowie niektórych sąsiednich gmin. W sumie w uroczystościach brało udział zaledwie kilkadziesiąt osób, głównie byli to radni, dyrektorzy i pracownicy szkół, sołtysi…

Założycielem Sobkowa był Stanisław Sobek z Sulejowa, starosta małogoski i podskarbi wielki koronny. Od jego nazwiska pochodzi nazwa miejscowości. Sobków powstał na gruntach wsi Nida. Przywilej lokacyjny wydał w 1563 roku król Zygmunt August. Przywilej zwalniał miasto od ceł wewnętrznych, ustanawiał targ i dwa jarmarki w roku. Zapewniał także mieszkańcom 15 lat wolnizny. Fundator Sobkowa wzniósł tu także zamek. Sobków wraz z zamkiem przeszedł na własność rodziny Drohojewskich, a później był kolejno własnością rodów: Wielopolskich, Sarbiewskich, Myszkowskich, a od 1725 roku Szaniawskich. Ci ostatni przebudowali zamek na pałac. Obecnie posiadłość należy do rodziny Borkowski. Rozwój miasta hamowało sąsiedztwo konkurencyjnych Chęcin i Jędrzejowa. W 1667 roku były tu zaledwie 32 domy oraz 270 mieszkańców. W 1827 roku - 115 domów i 1003 mieszkańców. W 1869 roku Sobków utracił prawa miejskie. W czasie I Wojny Światowej w 1915 roku osada została doszczętnie spalona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie