Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławomir Kopacz, wójt Bielin, został Samorządowcem Roku 2015 w powiecie kieleckim

Lidia Cichocka
Wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz.
Wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz. archiwum

Tytuł Samorządowca Roku powiatu kieleckiego jest nagrodą wyjątkową, bo oddano na pana rekordową liczbę 18 tysięcy głosów. To cieszy?

Sławomir Kopacz: Cieszę się, że mieszkańcy interesują się tym, co się dzieje. Mam nadzieję, że jest to też dowód akceptacji tego, co konsekwentnie od kilku lat realizujemy: rozwijając naszą gminę. Bardzo dziękuję mieszkańcom, bo czuję wsparcie z ich strony i chęć współdziałania. Dziękuję moim współpracownikom z Urzędu Gminy, bo dzięki ich profesjonalizmowi wiele projektów udało się zrealizować. Dziękuję radnym i sołtysom i wszystkim, którzy działają w gminie. Konkurs jest spersonalizowany, wybiera się wójta, ale na wizerunek tego wójta działają wszyscy, o których wspomniałem.

Głosowanie odbyło się rok po wyborach, co wydarzyło się w ciągu tego roku ?

Nie do końca ten rok traktuje jako pierwszy, raczej kolejny rok realizowania działań, które były planowane wcześniej. Tym bardziej, że w tym roku kończyliśmy zadania finansowane środkami unijnymi między innymi kilka projektów związanych z rewitalizacja Bielin: zagospodarowano teren wokół urzędu, zmodernizowano budynek po dawnym posterunku policji, wykonano parking przy remizie. Cieszę się, że udało się je zakończyć w terminie, rozliczyć, dostać dofinansowanie.

Poza tym konsekwentnie realizujemy zadania zaplanowane w budżecie, na które czekali mieszkańcy, np. oddaliśmy świetlicę w Napękowie bardzo tam potrzebna, bo to jedyny budynek, z którego wszyscy mogą korzystać. Przebudowę dofinansowano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Realizowaliśmy też inwestycje na lokalnych drogach gminnych, bo w ostatnich latach dużo zainwestowaliśmy w drogi. W tym roku poprawiliśmy odcinki w Makoszynie, Lechowie, Hucie Nowej. Cały czas przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej czego może nie widać, bo to działania dokumentacyjne, ale bardzo ważne. To ostatnia szansa na skorzystanie z dofinansowania unijnego. Przygotowaliśmy dokumentację, jest już pozwolenie na budowę, ośrodka zdrowia w Bielinach. Czekamy na ogłoszenie o naborze wniosków.

Wyzwań jest bardzo wiele, ale chciałbym podkreślić bardzo dobrą współpracę z radnymi, ich zaangażowanie i włączanie się rady w działania samorządu. Dzięki temu możemy zrobić znacznie więcej.

Gmina Bieliny znana jest z aktywności.

Rzeczywiście przykładów na aktywność mieszkańców jest mnóstwo. Na ostatnim Dniu Kultury i Tradycji Gminy Bieliny zaprezentowały się zespoły, koła gospodyń. Obchodziliśmy jubileusz Małych Bielinianek i Bielinianek i to uświadomiło wszystkim jak zespoły promują gminę. Tę aktywność było widać też podczas dożynek, na których reprezentowane były wszystkie sołectwa. To pokazuje, że warto podejmować działania integrujące. Gmina musi się rozwijać dwutorowo: infrastrukturalnie, ale i społecznie. To jest rola samorządu, szukać kontaktu z grupami, które już działają i cieszyć się, gdy powstają nowe. A w ostatnim czasie powstały u nas: Stowarzyszenie Działam dla Gminy Bieliny i drugie działające na rzecz osób niepełnosprawnych i starszych.

Chcę też podziękować za zrozumienie, że nie wszystko da się natychmiast zrealizować i nie wszystkie potrzeby zaspokoić. Bardzo mocno bazujemy na środkach zewnętrznych a ten rok jest trudny, bo mamy koniec jednej perspektywy finansowej i dopiero teraz pierwsze nabory wniosków do kolejnej 2014-2020. A nie możemy wszystkiego finansować z własnego budżetu.

Najważniejsze wzywania na najbliższy czas?

Budowa sieci kanalizacyjnej na południu gminy, modernizacja ośrodka zdrowia w Bielinach, modernizacja szkół w Lechowie i Hucie Nowej, budowa oświetlenia, budowa chodników, remont remizy w Hucie Nowej. Wyzwań jest bardzo wiele, a najważniejsze, by być skutecznym w pozyskiwaniu pieniędzy z zewnątrz. Perspektywa 2014-2020 to ostatnia szansa na nadgonienie zapóźnień z przeszłości.

Tak oceniliśmy

1. Sławomir Kopacz, Bieliny - 15561 głosów na plus;
2. Dariusz Meresińskim, Daleszyce - 13562 na plus;
3. Irena Marcisz, Łopuszno - 4650 na plus;
4. Paweł Marwicki, Łagów - 1922 na plus;
5. Andrzej Gąsior, Nowa Słupia - 1445 na plus;
6. Alina Siwonia, Raków - 1228 na plus;
7. Mariusz Adamczyk, Mniów - 805 na plsu;
8. Marian Buras, Morawica - 674 na plus;
9. Zdzisław Wrzałka, Miedziana Góra - 651 na plus;
10. Paweł Wójcik, Chmielnik - 598 na plus;
11. Stanisław Strąk, Pierzchnica - 529 na plus;
12. Tomasz Lato, Masłów - 449 na plus;
13. Tadeusz Tkaczyk, Strawczyn - 307 na plus;
14. Zbigniew Piątek, Piekoszów - 306 na plus;
15. Szczepan Skorupski , Zagnańsk - 94 na plus;
16. Przemysław Łysak, Górno - 274 na minus;
17. Robert Jaworski, Chęciny - 370 na minus;
18. Sebastian Nowaczkiewicz, Sitkówka-Nowiny - 883 na minus;
19. Dariusz Skiba, Bodzentyn - 1291 na minus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie