Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śliwki jedz!

Iza Bednarz
Wyciąg z tych owoców wykorzystywany jest do produkcji leków i mieszanek ułatwiających trawienie.
Wyciąg z tych owoców wykorzystywany jest do produkcji leków i mieszanek ułatwiających trawienie. archiwum
Śliwki poprawiają apetyt i trawienie, wymiatają wolne rod-niki, a dodane do potraw, nadają im niepowtarzalny smak i aromat Za szczególnie bogate źródło przeciwutleniaczy uznawane są ciemne odmiany śliwek (węgierki, damachy), ponieważ zawierają polifenole, działające antynowotworowo i przeciwmiażdżycowo.

Poprawią trawienie

Śliwki poprawiają apetyt i działają korzystnie na trawienie. Zapobiegają zaparciom, przez co zmniejszają zagrożenie cho-robą nowotworową jelita grubego. Zarówno świeże, jak i suszone śliwki polecane są osobom cierpiącym na zaparcia. Wyciąg z tych owoców wykorzystywany jest do produkcji leków i mieszanek ułatwiających trawienie. To korzystne dla układu pokarmowego działanie śliwki zawdzięczają dużej zawartości pektyn. Najbardziej wartościowe pod tym względem są węgierki i renklody. Warto wiedzieć, że susz śliwkowy jest pięciokrotnie bogatszy w witaminę A i zawiera siedem razy więcej błonnika niż świeże owoce. Ze względu na wyjątkowe bogactwo żelaza oraz fosforu suszone śliwki są zalecane małym dzieciom i we-getarianom oraz osobom na diecie, zmuszonym przyjmować lekkostrawne pokarmy. Systematyczne jedzenie trzech suszo-nych śliwek dziennie lub picie szklanki kompotu z suszu uregu-luje pracę przewodu pokarmowego.

Nie dla wszystkich...

Wszystkie śliwki mają podobne wartości odżywcze, ale różnią się ilością kalorii. Mogą mieć 80-120 kcal w 100 g. Dlate-go lekarze nie polecają jedzenia śliwek chorym na cukrzycę. Jeżeli już, to raczej należy wybierać owoce mniej słodkie, niezbyt dojrzałe, o ciemnej skórce. Uwaga! Suszone śliwki są trzy razy bardziej kaloryczne niż świeże i zawierają aż 360 kcal w 100 gramach, więc nie mogą być niefrasobliwie jedzone przez chorych na cukrzycę.
Śliwki nie są polecane także osobom mającym problemy z trzustką i wątrobą, ponieważ nie są dobrze tolerowane przez te organy, a zjedzone w większej ilości mogą powodować wzdęcia.
Przygotowując śliwki marynowane lub w sosie własnym, powinniśmy pamiętać, żeby usunąć z nich pestki, które zawierają amygdalinę, mającą w swoim składzie silną truciznę - kwas pruski. Leżakujące przez kilka miesięcy śliwki z pestkami w zalewie octowej lub syropie już nie są źródłem zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie