Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki Świętokrzyskie. Dania z powiatu sandomierskiego

Redakcja
Papryka nadziewana kaszą gryczaną
Papryka nadziewana kaszą gryczaną D. Łukasik
W zeszycie "Dania z powiatu sandomierskiego" można znaleźć przepisy według starych metod przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Są również unowocześnione receptury, zawierające nowe składniki, dawniej niedostępne na Ziemi Świętokrzyskiej. Mamy nadzieję, że wypróbowane dania z tej książki będą Państwu smakowały i nie raz zaskoczą Państwo swoich bliskich podając regionalny, czasem zapomniany już przysmak.

Papryka nadziewana kaszą gryczaną z sosem pomidorowym polecana przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie. Danie przygotowane przez restaurację Antresola w Kielcach

SKŁADNIKI NA 15 PORCJI:
15 strąków dużej papryki
3 dag tłuszczu, 5 dag cebuli
10 dag kaszy jęczmiennej
10 dag kaszy gryczanej
20 dag grzybów suszonych (mogą być pieczarki)
2 jajka, ząbek czosnku, dwie łyżki siekanej zieleniny, pół litra sosu pomidorowego, sól i majeranek do smaku.
Sos: 40 dag dojrzałych, świeżych pomidorów, lub 8 dag koncentratu pomidorowego, 3 dag cebuli, 2 dag masła lub margaryny, 3 dag tłuszczu, 3 dag mąki, jedna czwarta litra rosołu lub wywaru jarzynowego, sól, cukier, cytryna lub kwasek cytrynowy.

WYKONANIE:
Paprykę opłukać, wydrążyć pestki. Kaszę ugotować na pół miękko. Grzyby przepłukać, pokroić w kostkę i usmażyć z cebulą. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zrumienić na tłuszczu. Dodać kaszę, jajko, cebulę z grzybami, czosnek roztarty z solą, szczyptę majeranku i łyżkę siekanej, zielonej pietruszki. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Przyrządzić sos pomidorowy. Wydrążone strąki papryki osolić, napełnić nadzieniem, ułożyć w rondlu, zalać sosem pomidorowym i zapiec do miękkości. Podawać z ziemniakami z wody, odsmażonymi lub jako przystawkę. Sos: Pomidory opłukać, pokroić na kawałki, dodać obraną, pokrojoną cebulę. Zalać niedużą ilością wrzącej wody, dodać masło, udusić pod przykryciem na silnym ogniu. Gdy pomidory są miękkie, przetrzeć. Z mąki i tłuszczu sporządzić jasnozłotą zasmażkę, rozprowadzić przetartymi pomidorami i rosołem, zagotować. Dodać do smaku sól, cukier i jeśli jest taka potrzeba - kwasek cytrynowy.

Gęś pieczona z jabłkami i suszem polecana przez Wiejskie Gospodarstwo Domowe i Agroturystykę w Sandomierzu

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
1 gęś średniej wielkości
5 dkg masła
6 dkg jabłek
1 kg suszonych owoców
½ szklanki białego wina
½ łyżeczki cukru
majeranek, tymianek, sól, ząbek czosnku

WYKONANIE:
Młodą, sprawioną gęś osuszyć, natrzeć solą, cukrem, majerankiem, tymiankiem, czosnkiem i pozostawić na około 1 godzinę. Następnie nadziać gęś jabłkami zaszyć ułożyć w brytfannie podlać 1 szklanką wody, winem i dodać łyżeczkę masła. Piec około 3 godziny polewając co jakiś czas sosem wytworzonym z masła wody i gęsi. Suszone owoce namoczyć w gorącej wodzie. Na 30 minut przed końcem pieczenia gęś obłożyć owocami. Zrumienioną i upieczoną gęś wyjąć podzielić na porcje i polać sosem.

Ziemniaki z kociołka po łoniowsku polecane przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie

SKŁADNIKI NA 5 PORCJI:
1 kg ziemniaków
pół puszki groszku zielonego
4 duże marchewki
1 główka brokuł
kilka plastrów boczku
pół puszki kukurydzy
20 dag polędwicy wołowej
20 dag karkówki
liście kapusty
olej
sól, pieprz, papryka mielona

WYKONANIE:
Brzegi kociołka wykładamy liśćmi kapusty, wlewamy trochę oleju. Następnie układamy kawałki karkówki, doprawimy wszystko solą, pieprzem i papryką mieloną. Kolejne warstwy mają stanowić ziemniaki pokrojone w plastry, marchewka z groszkiem, plastry boczku, znowu ziemniaki i przyprawy, a potem brokuły, kukurydza i polędwica wołowa. Całość przykrywamy liśćmi kapusty. Pieczemy około dwóch godzin.

Piecok koprzywnicki polecany przez gospodynie z gminy Koprzywnica. Danie przygotowane przez restaurację Antresola w Kielcach

SKŁADNIKI NA 8 PORCJI:
2 kg kaszy jaglanej
0,5 kg grzybów suszonych
5 jajek
1 kg owoców suszonych
cebula
olej rzepakowy tłoczony na zimno do smażenia
sól, pieprz

WYKONANIE:
Kaszę jaglaną ugotować na sypko. Owoce suszone starannie umyć, namoczyć w letniej wodzie, a kiedy zmiękną, osączyć i pokroić w kostkę. Grzyby oczyścić, opłukać pod bieżącą wodą i ugotować, a następnie pokroić. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na oleju na złoty kolor. Wszystkie składniki połączyć i starannie wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem. Jajka ugotować na twardo, obrać. Przygotowany i dosmażony farsz wyłożyć na blachę, (można ułożyć wzdłuż formy całe jaja) i piec w piekarniku 1 godzinę. Piecok wyśmienicie smakuje polany sosem grzybowym.

Knedle nadziewane mięsem polecane przez Halinę Książek z gminy Wilczyce

SKŁADNIKI NA 5 PORCJI:
Ciasto:
1 kg ziemniaków, 20 dag mąki pszennej, 2 łyżki mąki kartoflanej
Farsz:
0,5 kg mięsa wieprzowego, 2 cebule, pieprz, sól, jajko, ewentualnie 20 dag słoniny lub boczku

WYKONANIE:
Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie, a potem przepuścić przez maszynkę. Dodać mąkę, dobrze wyrobić (ciasto musi odchodzić od ręki). Mięso dusimy, doprawiamy, dodajemy jajko, zeszkloną cebulkę, ewentualnie boczek. Farsz musi być dobrze wyrobiony. Formujemy kulki z farszem w środku. Knedle wrzucamy na wrzącą osoloną wodę. Gotujemy trzy minuty.

Karp faszerowany kaszą gryczaną i grzybami polecany przez Annę Paluch z Koła Gospodyń Wiejskich w Błoniu

SKŁADNIKI NA 5 PORCJI:
1,5 kg karpia
15 dag kaszy gryczanej
10 dag suszonych prawdziwków
2 cebule
4 łyżki masła
2 żółtka
150 ml śmietany
sól, pieprz, kilka łyżek bulionu

WYKONANIE:
Grzyby umyć, namoczyć, ugotować, a następnie pokroić w paski. Karpia sprawić, nie odcinając głowy, natrzeć solą. Kaszę zalać szklanką wrzątku, dodać sól i łyżkę masła, ugotować. Cebulę obrać, posiekać i zeszklić na maśle, następnie dodać grzyby i całość podsmażyć. Wymieszać z kaszą, doprawić solą i pieprzem. Gdy farsz przestygnie, połączyć go z żółtkami. Doprawionym nadzieniem nafaszerować rybę, zszyć i ułożyć w brytfannie. Podlać resztą stopionego masła i 2 łyżkami wody. Piec 50 minut w temperaturze 180 stopni C, często podlewając powstałym tłuszczem. Upieczonego karpia przełożyć na półmisek i podlać przygotowanym sosem. Sos z połączyć z bulionem, zaprawić 150 ml śmietany i szybko zagotować.

Pirgolce dwikoskie polecane przez Halinę Cecot z Dwików

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
Ciasto:
3 kg ziemniaków
80 dag mąki
5 jajek
3 cebule,
0,5 l gotowanego, gorącego mleka.
główka kapusty
70 dag mięsa mielonego
sól, pieprz, cząber, vegeta, czosnek

WYKONANIE:
Mleko wlewamy do startych ziemniaków, wymieszanych z cebula, mąką i jajkami. Dodajemy również trochę proszku spulchniającego i odrobinę śmietany. Farsz: kapustę ugotować, odważyć i pokroić na drobne części. Mięso przekręcić przez maszynkę, doprawić pieprzem, solą, vegetą, można dodać cebulę, czosnek i cząber. Dusimy kapustę z mięsem. Na patelni, na rozgrzanym oleju, formujemy łyżką placki. Czekamy aż się podsmażą. Środki zostawiamy wyżłobione. W te miejsca wkładamy farsz z mięsa i kapusty. Rozprowadzamy ciasto łyżką na wierzchnią część. Odwracamy placki na drugą stronę. Podajemy z sosem grzybowym.

Zapiekanka sandomierska polecana przez Zespół Szkół Spożywczych w Sandomierzu. Danie przygotowane przez restaurację Antresola w Kielcach

SKŁADNIKI NA 5 PORCJI:
15 dag kaszy jaglanej
2,5 szklanki mleka
2 żółtka
4 dag cukru
15 dag śliwek
laska wanilii
masło i bułka tarta do posmarowania naczynia

WYKONANIE:
Kaszę jaglaną wrzucać na wrzące mleko z dodatkiem wanilii i łyżki cukru. Gotować tak długo, aż mleko wsiąknie w kaszę. Śliwki opłukać i usunąć pestki. Żółtka utrzeć z cukrem i połączyć z kaszą. Naczynie żaroodporne posmarować masłem, posypać tartą bułką i układać warstwami kaszę i śliwki. Wierzchnią warstwę powinna stanowić kasza. Piec 20 - 25 minut. Po wystudzeniu polać bitą śmietaną.

Pierogi z kaszą i serem polecane przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Słupczy

SKŁADNIKI NA 8 PORCJI:
Ciasto: 35 dag mąki, 1 jajko, pół szklanki wody, sól
Farsz: 25 dag kaszy gryczanej, 20 dag twarogu, 5 dag wędzonego boczku, cebula, sól, pieprz, 2 łyżki masła.

WYKONANIE:
Mąkę wymieszać z odrobiną soli. Przesiać to na stolnicę, w środek wbić jajko i wlać wodę. Zagnieść ciasto i odstawić. Kaszę zalać połową litra wody i zagotować, ostudzić i wymieszać z twarogiem. Boczek pokroić w kostkę i zrumienić na patelni. Cebulę posiekać, dodać do boczku, usmażyć i dodać do kaszy. Farsz doprawić solą i pieprzem. Ciasto rozwałkować i wyciąć krążki o średnicy 7 centymetrów. Na krążek nałożyć farsz, zlepić pierogi. Pierogi wrzucać do osolonej wody. Gotować około 3-4 minut, od momentu wypłynięcia.

Kotlety ziemniaczane polecane przez Zofię Siewierską ze Słupczy. Danie przygotowane przez restaurację Antresola w Kielcach

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
2 kg ziemniaków
2 jajka
0,5 kg boczku
pieprz, vegeta
olej
WYKONANIE:
Ugotować dwa kilogramy ziemniaków, następnie przepuścić przez maszynkę. Dodać do tego dwa jajka, usmażony boczek. Doprawić pieprzem, vegetą. Smażyć na tłuszczu, podawać z surówką.

Ser jabłeczno-gruszkowy polecany przez Jolantę Gach z gminy Koprzywnica. Danie przygotowane przez restaurację Antresola w Kielcach\

SKŁADNIKI:
1/2 kg jabłek kwaśnych
1 kg gruszek
1 kg cukru
1 dag cynamonu
1 cytryna
goździki, kawałek laski cynamonu,

WYKONANIE:
Jabłka i gruszki wypłukać, pokroić na ćwiartki i usunąć komory nasienne. Włożyć je do kamiennego naczynia i wstawić na 12 godzin do letniego pieca. Następnie rozgotować na wolnym ogniu i przetrzeć przez sito. Z cukru i wody zrobić gęsty syrop, dodając potłuczonych i posiekanych korzeni, drobno pokrajaną skórkę z cytryny. Włożyć do niego miazgę owocową i całość gotować do odpowiedniej gęstości. Po zdjęciu z ognia wylać na wilgotne płótno, zawinąć, włożyć pod praskę lub między dwie deseczki i przycisnąć ciężarem. Serek można postawić w chłodnym miejscu na kilka dni lub po wyjęciu z płótna suszyć w letnim piecu. Potem otaczać w cukrze i podawać na deser, można też zapakować na przechowanie. Wykwintnie smakuje też ser jabłeczny przygotowany tylko z miazgi jabłecznej i dodatków smakowych.

Nadziewane kapuśniaczki polecane przez gospodynie z gminy Dwikozy

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
1 kg mięsa wieprzowego
0,5 kg kapusty kiszonej
10 dkg suszonych grzybków
sól, pieprz, cebula, olej
jajko i bułka tarta do panierki.

WYKONANIE:
Z główki kapusty wydrążamy głąba, następnie obgotowujemy i oddzielamy liście. Mięso z kiszoną kapustą i grzybami gotujemy do miękkości i przepuszczamy przez maszynkę. Potem wszystko smażymy na oleju, mieszam z resztą składników. Wystudzony farsz nakładamy na liściu kapusty, zwijamy w rulonik i gotujemy około 20 minut na wolnym ogniu. Odcedzone kapuśniaczki obtaczamy w jajku i tartej bułce. Następnie przyrumieniamy je na tłuszczu. Podajemy w chlebku wyłożonym liśćmi kapusty.

Babeczki z masą z orzechów laskowych

SKŁADNIKI:
Ciasto:
12 dkg mąki
6 dkg masła
4 dkg cukru pudru
1 surowe żółtko
Nadzienie:
12 dag zmielonych orzechów
4 jajka
10 dkg cukru
skórka cytrynowa

WYKONANIE:
Masło z mąką posiekać, wymieszać z cukrem dodać żółtko. Zagnieść ciasto, zostawić do wypoczęcia. 12 foremek wyparzyć, ustawić blisko siebie. Ciasto wywałkować, przenieść na wałek, przykryć foremki. Ciasto przycisnąć dłonią do foremek, odjąć skrawki. Wgnieść ciasto do foremek i dokładnie je nim wylepić. Suche orzechy zemleć. Utrzeć żółtka z cukrem. Białka ubić na pianę i dodać do utartych żółtek. Posypać orzechami, dodać skórkę cytrynową i lekko wymieszać. Nakładać do foremek do 3/4 wysokości. Upiec w dobrze ogrzanym piekarniku na złoty kolor. Przestudzone wyjąć z foremek i ustawić na szklanym półmisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie