Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki Świętokrzyskie. Nalewki i napitki

/ps/
Ł. Zarzycki
W zeszycie "Nalewki i napitki" prezentujemy kilkadziesiąt przepisów i zdradzamy nasze, świętokrzyskie receptury. Można tu znaleźć niepowtarzalne metody przyrządzania nalewek, które zawierają mnóstwo leczniczych właściwości i do tego rewelacyjnie smakują.

Nalewki i napitki

Kawowa cytrynówka polecana przez Ewę Krogulec z Kielc
SKŁADNIKI:
1 duża cytryna
40 ziaren kawy
40 łyżeczek cukru (może też być trochę mniej);
0,5 l czystej wódki

WYKONANIE:
Cytrynę dokładnie umyć w ciepłej wodzie. Naszpikować kawą i włożyć "jeża" do litrowego słoika. Zasypać cukrem. Wlać wódkę i zakręcić. Codziennie rano (albo wieczorem) potrząsać naczyniem, przez 30 dni. Pije się znacznie szybciej.

Jałowcówka - nalewka myśliwska polecana przez Agnieszkę Szymczyk z Kluczewska

SKŁADNIKI:
owoce jałowca
cukier
3 łyżki pączków brzozowych
woda
1,5 l płynnego miodu
1,5 l spirytusu 96-procentowego

WYKONANIE:
Na co najmniej pół roku przed przygotowaniem nalewki z jałowca należy: w 2 litrach przegotowanej gorącej wody rozpuścić 1/2 litra płynnego miodu. Gorący płyn wlać do butelek, zakorkować i odstawić w ciemne miejsce. Po upływie 6 miesięcy płyn zlać znad osadu i ponownie pozostawić do wyklarowania w ciemnym miejscu. Wiosną (w połowie kwietnia) zerwać 3 łyżki stołowe świeżych pączków brzozowych. Z trzech łyżeczek cukru i 1 szklanki wody przygotować syrop, którym zalewamy pączki brzozowe. Słoik z zalewą odstawić na 3 tygodnie na okno w słoneczne miejsce. Co 2-3 dni słoikiem należy energicznie wstrząsnąć. Po upływie tego czasu powstały płyn zlać znad liści i pozostawić do klarowania. Przed ostatecznym połączeniem wszystkich składników 70 świeżych owoców jałowca opłukać, włożyć do butli, zasypać 2 łyżeczkami cukru i zalać 1/2 litra spirytusu. Butlę zatkać i odstawić w chłodne miejsce na około 6 tygodni, co 2-3 dni energicznie wstrząsnąć. Po upływie tego czasu zlać powstały płyn znad owoców i zostawić do sklarowania. Następnie wszystkie składniki nalewki połączyć ze sobą i pozostawić na 2 tygodnie do sklarowania. Nalewkę zlać delikatnie znad osadu gumową rurką, a osad przesączyć przez bibułę filtracyjną.

Imbirówka polecana przez Marka Sochackiego z Kielc

SKŁADNIKI:
korzeń imbiru
2 cytryny
200 ml miodu
1 l spirytusu
1 l wody

WYKONANIE:
Korzeń imbiru pokroić w plasterki, cytryny opłukać i pokroić w plasterki. Wsypać do słoja i zalać miodem. Po 24 godzinach zlać sok, a do reszty wlać rozcieńczony spirytus (1 litr przegotowanej, ostudzonej wody połączyć z 1 litrem spirytusu). Tak trzymać przez około miesiąc. Przefiltrować i zlać do butelek. Dodatkowo można dodać pozostały sok do nalewki w zależności od smaku, jaki chce się otrzymać. Resztę soku można wykorzystać pijąc 2-3 razy dziennie przy przeziębieniach. Pamiętać należy, iż pozostały sok trzyma się w lodówce.

Czeremchówka polecana przez Roberta Łuczaka, właściciela restauracji Antresola w Kielcach

SKŁADNIKI:
1 kg owoców czeremchy
1 l spirytusu

WYKONANIE:
Owoce zalewamy spirytusem i odstawiamy na 3 miesiące. Nie zlewamy, pijemy razem z owocami.

Cytrynówka z miodem polecana przez Tadeusza Wnuka z Jarosławic

SKŁADNIKI:
1 l spirytusu
2 kg cytryn
1 l miodu

WYKONANIE:
Połączyć spirytus z miodem i dodać wyciśnięty sok z cytryn. Wszystko wymieszać w naczyniu drewnianą łyżką. Rozlać do butelek pozostawić do odstania.

Pieprzówka polecana przez Jarosława Burasa z Kielc

SKŁADNIKI:
1,2 g pieprzu czarnego zmielonego
kieliszek spirytusu
1 łyżeczka cukru
woda
¾ litra wódki czystej

WYKONANIE:
Zmielony pieprz wsypujemy do butelki. Zalewamy kieliszkiem spirytusu rozcieńczonego z wodą 50 % mieszając. Odstawiamy na 10 dni. Przecedzamy i zlewamy do innego naczynia. Jeszcze raz zalewamy kieliszkiem wódki i odstawiamy na 10 dni. Zlewamy razem i dodajemy syrop cukrowy z 1 łyżeczki cukru i pół szklanki wody. Dodajemy do tego ¾ litra wódki czystej

Jaśminówka polecana przez Roberta Łuczaka, właściciela restauracji Antresola w Kielcach

SKŁADNIKI:
100 g płatków jaśminu
200 g miodu
0,5 l spirytusu

WYKONANIE:
Płatki jaśminu zalewamy miodem. Odstawiamy na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu zalewamy spirytusem i ni zlewamy. Można dodać przegotowaną wodę, w zależności od mocy jaką chce się uzyskać w nalewce.

Kielecka wiśniówka polecana przez Aleksandra Piekarskiego z Kielc

SKŁADNIKI:
2 kg wydrylowanych wiśni
20 pestek
2 kg cukru
1 l spirytusu
1 l wódki

WYKONANIE:
Wydrylowane wiśnie i pestki zasypać cukrem. Zostawić na kilka dni. Sok zlać i zagotować, następnie ostudzić. Do zimnego soku dodać litr spirytusu i zakręcić. Wiśnie po odcedzeniu zalać wódką i odstawić na dwa tygodnie. Sok ze spirytusem i wiśnie z wódką łączymy zlewając do jednego naczynia. Wlewamy do butelek i odstawiamy na trzy miesiące.

Likier orzechowy polecany przez Ewę Krogulec z Kielc

SKŁADNIKI
40 orzechów włoskich
1 l wódki
2,5 l czerwonego wina wytrawnego
80 dkg cukru
1 łyżeczka kwasku cytrynowego

WYKONANIE:
40 orzechów włoskich (zielonych, młodych, już dużych, ale zanim stwardnieje łupina) dokładnie umyć i zalać litrem wódki. Słój zakręcić, ma stać zamknięty 40 dni na słońcu. Potem alkohol trzeba zlać i przecedzić, na przykład przez białe płótno. Następnie połączyć z winem i cukrem, który trzeba mieszać, aż się rozpuści. Na koniec dodać kwasek cytrynowy. Potem zostawiamy co najmniej na miesiąc. Gotowa, przypomina trochę w smaku porto.

Nalewka kurozwęcka Aśki polecana przez Joannę Banię z gospodarstwa "Biesiada u Aśki" z Kurozwęk

SKŁADNIKI:
zielone orzechy włoskie
cukier
spirytus
goździki
skórka z cytryny

WYKONANIE:
Zielone orzechy pokroić w drobne kawałki, zasypać cukrem, dodać goździki i startą skórkę z cytryny. Wszystko włożyć do słoika i pozostawić na 6 tygodni. Powstały sok przelać przez gazę i dodać spirytus (może być rozcieńczony trochę z wodą). Miksturę odstawić na 2 tygodnie, ponownie przelać przez gazę i do butelek. Wtedy nadaje się do spożycia. Posiada walory zdrowotne, szczególnie na niestrawność i nieżyty żołądka.

Ananasówka polecana przez Grzegorza Strójwąsa, bartandera ze Stowarzyszenia Polskich Barmanów

SKŁADNIKI:
2 sztuki ananasa
½ kg cukru
spirytus

WYKONANIE:
Ananasa obrać, pokroić w kostkę i zasypać cukrem. Odstawić na 2 tygodnie. Następnie zalać spirytusem i poczekać 6 tygodni.

Morelówka polecana przez Grażynę Główczyk z Kielc

SKŁADNIKI:
1kg moreli bez pestek
2 pestki
½ kg cukru
wódka i spirytus pół na pół

WYKONANIE:
Morele zasypać cukrem, dodać pestki, zalać alkoholem.
Odstawić na trzy miesiące, od czasu do czasu potrząsać. Zlać do butelek.

Czarna porzeczka polecana przez Marię Anioł z Kielc

SKŁADNIKI:
1 kg owoców czarnej porzeczki
laska wanilii
kawałek świeżego kłącza imbiru (nieduży)
50 dkg cukru
1 litr spirytusu (50 procent)

WYKONANIE:
Dojrzałe owoce porzeczki oczyścić i wsypać do szklanego naczynia. Dodać przyprawy i cukier, zalać spirytusem. Naczynie szczelnie zamknąć i postawić w ciepłym i słonecznym miejscu na dwa tygodnie. Po tym czasie płyn zlać i przecedzić, a następnie rozlać do butelek, szczelnie je zakorkować i postawić w chłodnym i ciemnym miejscu. Nalewka powinna dojrzewać około pół roku.

Bzówka polecana przez Agnieszkę Szymczyk z Kluczewska

SKŁADNIKI:
1 l wody
50 baldachów kwiatów czarnego bzu
70 dkg cukru
1 l spirytusu 96-procentowego
1 łyżeczka sproszkowanego suszonego korzenia arcydzięgla
WYKONANIE:
Z1 litra wody oraz 70 dag cukru gotujemy syrop i odstawiamy do przestygnięcia. Do wyparzonego wrzątkiem słoja wkładamy 50 baldachów kwiatów czarnego bzu (opłukanych i osuszonych). Zalewamy syropem, słój przykrywamy pergaminem i odstawiamy w nasłonecznione miejsce na 10 dni. Co jakiś czas sprawdzamy, czy sok nie fermentuje i ewentualnie mieszamy zawartość słoja wyparzoną łyżką. Sok z kwiatów czarnego bzu zlewamy do garnka przez sito wyłożone gazą, łączymy z 1 litrem spirytusu 96-procentowego i mieszamy. Nalewkę przelewamy do dwóch litrowych butelek, do każdej dodajemy po 1/2 łyżeczki korzenia arcydzięgla i odstawiamy na 4 tygodnie; co 3-4 dni wstrząsamy butelką. Zostawiamy nalewkę w spokoju na 2 tygodnie, a później zlewamy ją znad osadu. Osad przesączamy przez bibułę filtracyjną i łączymy z nalewką.

Nalewka "Wiejski Raj" polecana przez Piotra Jankowskiego z gospodarstwa "Wiejski Raj" w Podmarzyszu

SKŁADNIKI:
skórki cytryny
miód
ziarnka kawy
rodzynki
cukier
laska wanilii
spirytus

WYKONANIE:
Dokładnie oczyszczone i pokrojone skórki cytryny zalewamy rozcieńczonym wodą spirytusem, dodajemy cukier i odstawiamy na około tydzień. Następnie dodajemy pozostałe składniki i odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedzamy i zlewamy do butelek.

Nalewka na gorąco polecana przez Grzegorza Strójwąsa, bartandera ze Stowarzyszenia Polskich Barmanów

SKŁADNIKI:
3 łyżki miodu spadziowego
3 obrane i pokrojone cytryny
¼ l spirytusu

WYKONANIE:
Wszystkie składniki włożyć do naczynia odprowadzić do wrzątku nie zagotować i rozlać do kieliszków.

Staropolska polecana przez Roberta Łuczaka, właściciela restauracji Antresola w Kielcach

SKŁADNIKI:
1 laska cynamonu
5 łyżeczek miodu
6 goździków
1 łyżeczka tartego imbiru
0,5 l spirytusu
0,5 szklanki wody
1 łyżeczka cukru

WYKONANIE:
Do naczynia dodajemy przypalony cukier, cynamon, imbir, goździki, miód, dolewamy wody. Gotujemy, odstawiamy na 15 minut i przecedzamy. Zalewamy spirytusem, odstawami na tydzień.

Wino z kwiatów mleczu polecane przez Barbarę Modrzejewską z Kielc

SKŁADNIKI:
1 l kwiatów mleczu, mocno ubitych główek
4 cytryny
torebka mięty, rumianku, piołunu
1,5 dkg drożdży piekarniczych
1,5 kg cukru
4,5 l wody

WYKONANIE:
Kwiaty przełożyć do dużego pojemnika, zalać 1,5 l gotującej wody. Dodać 1 cytrynę bez pestek ze skórą pokrojoną w plasterki. Dodać po torebce mięty, rumianku, piołunu. Kiedy płyn przesiąknie zapachem ziół wyjąć torebki i wyrzucić. Zagotować płyn dwa razy, wystudzić i przelać do dużego pojemnika. Dodać trzy cytryny pokrojone w plasterki bez pestek ze skórą. Zalać 3 l przegotowanej, zimnej wody. Przykryć gazą i odstawić na 2,3 dni. Może pojawić się biały kożuch, którego nie trzeba ściągać. Po 2,3 dniach płyn cedzimy przez gęste sito i przelewamy do balona. Zostawiamy trochę płynu, podgrzewamy i rozpuszczamy w nim cukier, wlewamy do balona. Dodajemy pokruszone drożdże. Balon zamykamy korkiem z rurką. Ma stać 6 tygodni, potem zlewamy, myjemy balon z osadu i ponownie wlewamy do balona - niech dojrzewa. Po 4, 6 tygodniach zlewamy do butelek. Jest już gotowe do picia.

Jagódka polecana przez Mariusza Kownackiego z Kielc

SKŁADNIKI:
kobiałka mrożonych jagód
5 l rumu (Tuzemski)
1,5 l miodu akacjowego, lub leśnego

WYKONANIE:
Jagody rozmrażamy, tłuczemy. Miazgę wlewamy do gąsiora. Zlewamy 5 l rumu i 1,5 l rozpuszczonego miodu. Mieszamy, nie zlewamy i odstawiamy na 6 tygodni. Pijemy razem ze zmiażdżonymi owocami.

Pigwówka z miodem polecana przez Roberta Łuczaka, właściciela restauracji9 Antresola w Kielcach

SKŁADNIKI:
1 kg pigwy
70 dag miodu
1 l spirytusu

WYKONANIE:
Pigwę zalewamy miodem i odstawiamy na 2,3 tygodnie. Zlewamy i dodajemy spirytus.

Jeżynówka z afrodyzjakiem polecana przez Ewę Krogulec z Kielc

SKŁADNIKI:
200 g jeżyn:
150 g cukru;
1 laska kory cynamonowej;
0,5 l wódki żytniej

WYKONANIE:
Jeżyny opłukać, osączyć i zasypać cukrem. Zalać wódką, wrzucić cynamon (ta przyprawa ma właściwości afrodyzjakalne!). Po sześciu - ośmiu tygodniach trzeba nalewkę przefiltrować, na przykład przez filtr do kawy. Potem może jeszcze postać, ale o to raczej trudno...

Przypalanka polecana przez Jarosława Burasa z Kielc

SKŁADNIKI:
1 zielony orzech włoski
1 migdał
2 śliwki suszone bez pestek
rodzynki
kawałek wanilii
¾ wódki
1,5 łyżki cukru

WYKONANIE:
Rozdrobnić, pokroić, posiekać, dołożyć oddzielnie wyjęte pestki. Zalać ¾ l czystej wódki. Wstrząsając co kilka dni trzymać w zamknięciu do 4 tygodni. Przecedzić, dodać syropu cukrowego z 1,5 łyżki cukru i odrobiny wody. Można mieszać czystą wódkę pół na pół z winiakiem lub koniakiem.

Kamcia, nalewka miętowa polecana przez Kamilę Matyję ze Stowarzyszenia "Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi" z Moskorzewa

SKŁADNIKI:
¾ l spirytusu
¼ l wody
5, 6 gałązek mięty umytej i osuszonej

WYKONANIE:
Łączymy składniki, zlewamy do butelki, dodajemy 3, 5 łyżek cukru. Mieszamy i odstawiamy na 4, 5 dni. Następnie wszystko cedzimy i odlewamy płyn do butelki. Napój gotowy jest do spożycia. Posiada właściwości lecznicze i krzepiące.

Smorodinówka kresowa poleca przez Marka Sochackiego z Kielc

SKŁADNIKI:
1 kg dojrzałych owoców czarnej porzeczki
0,5 l spirytusu
0,5 l wódki 40%
0, 25 kg cukru + łyżka miodu wielokwiatowego
laska wanilii, 1 cm kory cynamonu
3-4 goździki

WYKONANIE:
Owoce oczyścić i umyć, osączyć na sicie i zalać je alkoholem razem z przyprawami. Macerować w ciepłym miejscu 6 tygodni. Zlać nalew, a owoce zasypać cukrem dodając miód. Po uzyskaniu syropu (około 1 tygodnia) zmieszać zlany syrop z wcześniejszym nalewem. Przefiltrować i rozlać do butelek na pół roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie