Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki Świętokrzyskie. Ziemniaki

/ps/
Ziemniaczany mieszek
Ziemniaczany mieszek Ł. Zarzycki
W zeszycie kulinarnym "Dania z ziemniaków" prezentujemy kilkanaście przepisów i zdradzamy nasze, świętokrzyskie receptury. Można tu znaleźć sposoby typowo tradycyjnego przyrządzania, według starych metod przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Są również delikatnie unowocześnione przepisy, zawierające nowe składniki, dawniej niedostępne na Ziemi Świętokrzyskiej.

Dania z ziemniaków

Ziemniaczany mieszek poleca restauracja hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach, która przygotowała danie

SKŁADNIKI NA 1 PORCJĘ:
1 naleśnik
50 g ziemniaków puree
10 ml kwaśnej śmietany
20 g szpinaku
pół ząbka czosnku
sól, pieprz,
10 ml oleju
Sos pomidorowy:
50 g pomidorów
20 g marchewki
pół ząbka czosnku
50 ml bulionu
sól, pieprz, oliwa z oliwek

WYKONANIE:
Szpinak podsmażyć z czosnkiem, dodać śmietanę i puree. Doprawić pieprzem i solą. Nadzienie ułozyć na środek naleśnika i zawinąć w sakiewkę, zawiązując na górze szczypiorkiem. Włożyć do piekarnika na 10 minut i piec w temperaturze 180 stopni C. Sos: warzywa smażyć na oliwie do miękkości, podlać bulionem i gotować do miękkości. Zmiksować i doprawić.

Kotlety ziemniaczane z sosem grzybowym polecane przez Marię Buras z Kielc

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
1 kg ziemniaków
1 duża cebula
1 jajko, sól, pieprz
2 łyżki mąki
bułka tarta
tłuszcz do smażenia (najlepiej oliwa)
Sos grzybowy:
15 dkg suszonych grzybów
ziele angielskie
liść laurowy
sól, pieprz
2 łyżki śmietany
łyżka masła
łyżeczka mąki

WYKONANIE:
Ugotowane ziemniaki przepuścić przez praskę, wymieszać z jajkiem i mąką, przyprawić. Cebulę posiekać i przyrumienić, dodać do masy ziemniaczanej i wymieszać. Formować płaskie kotlety (jak mielone), obtaczać w bułce tartej. Smażyć na oleju do zrumienienia. Grzyby namaczać w wodzie przez 2 godziny, zagotować w tej samej wodzie przez około godzinę aż zmiękną. Wyjąć łyżką cedzakową, pokroić w paseczki i z powrotem wrzucić do wody. Masło stopić na małej patelni, dodać mąkę i wymieszać tak, by powstała zasmażka. Dodać zasmażkę do grzybów, doprawić do smaku, zabielić śmietaną. Sosem polewać przygrzane kotlety ziemniaczane.

Ziemniaki z zsiadłym mlekiem polecane przez Zofię Wnuk z Jarosławic. Danie przygotowane przez hotel "Tęczowy Młyn" w Kielcach

SKŁADNIKI NA 2 PORCJE:
5 sztuk młodych, lub starych ziemniaków
500 g zsiadłego mleka
1 łyżka soli
pęczek kopru
20 dkg boczku, lub słoniny

WYKONANIE:
Ziemniaki obrać, opłukać, ugotować i posolić. Stare ziemniaki odcedzić i utłuc z łyżką masła lub śmietany. Wysmażyć słoninę, koperek pokroić. Zsiadłe mleko schłodzić. Mleko z posypanymi słoniną i koprem ziemniakami podawać na jednym talerzu, lub osobno w kubku.

Zapiekanka ziemniaczana

SKŁADNIKI NA 10 PORCJI:
60 dag ziemniaków
15 dag cebuli
10 dag marchwi
15 dag pieczarek
10 dag wędzonego boczku
20 dag zwyczajnej kiełbasy
20 dag sera żółtego
sól, pieprz
liście kapusty
matka pietruszki, koperek, masło

WYKONANIE:
Marchew i ziemniaki pokroić w grube plastry, pieczarki w paski, boczek w kostkę, kiełbasę w plasterki, cebulę w prążki. Ser zetrzeć na tarce. Na dno wysmarowanego masłem naczynia położyć liść kapusty, układać na przemian ziemniaki i rozdrobnioną cebulę, marchew, pieczarki, kiełbasę. Boczek ułożyć przy brzegach naczynia. Każdą warstwę posypać solą, pieprzem, żółtym serem i zieleniną (ziemniaki powinny stanowić ostatnią warstwę). Piec w piekarniku w 180 stopniach C przez 40 minut.

Pasztet łososiowo-ziemniaczany polecany przez hotel Tęczowy Młyn w Kielcach, który przygotował potrawę.\

SKAŁDNIKI NA 1 PORCJĘ:
25 dkg łososia wędzonego w plastrach, lub 20 dkg łososia surowego w filetach
2 kg ziemniaków
0,5 kg mąki
25 dkg słoniny
5 dkg boczku
4 cebule
4 jaja
pieprz i sól

WYKONANIE:
Surowe ziemniaki utrzeć na tarce. Na patelni razem usmażyć słoninę, boczek i cebulę, po czym dodać je do utartej masy ziemniaczanej. Dodać mąkę, jaja, sól i pieprz. Foremkę wyłożyć plastrami łososia, następnie ułożyć ziemniaczaną masę i ponownie łososia. Piec w piekarniku w podłużnych foremkach około 1 godz.

Bulwa nadziewana polecana przez Piotra Jankowskiego z gospodarstwa "Wiejski Raj" w Podmarzyszu

SKŁADNIKI NA 5 PORCJI:
10 ziemniaków
25 dag mielonego mięsa wieprzowego
10 liści kapusty włoskiej
10 plastrów boczku wędzonego
zioła: bazylia, tymianek, melisa
sól, pieprz, papryka
1 cebula

WYKONANIE:
Ugotowane w łupinach ziemniaki pokroić na pół, wydrążyć obie połowy. Nadziewać przesmażonym farszem z mielonego mięsa z ziołami, przyprawami i drobno pokrojoną cebulką. Następnie na rozłożone sparzone liście kapusty układac cienkie plastry boczku i faszerowany ziemniak. Zawijać i zapiekać w piekarniku.

Placek ziemniaczany "Ciul" polecany przez Zespół Ludowy "Łabecanki" z Łabędziowa. Danie przygotowane przez hotel "Tęczowy Młyn" w Kielcach

SKŁADNIKI:
2 kg ziemniaków
0,5 kg mąki
25 dkg słoniny
5 dkg boczku
4 cebule
4 jaja
pieprz i sól

WYKONANIE:
Surowe ziemniaki utrzeć na tarce. Na patelni razem usmażyć słoninę, boczek i cebulę, po czym dodać je do utartej masy ziemniaczanej. Dodać mąkę, jaja, sól i pieprz. Piec w piekarniku w podłużnych foremkach około 1 godz.

Gołąbki z tartych ziemniaków po tokarsku - polecane przez Koło Gospodyń Wiejskich "Tokarnianki"

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
1 kg ziemniaków
główka większej kapusty
1 średnia cebula
sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie

WYKONANIE:
Ziemniaki obrać, wypłukać, zetrzeć na tarce, przełożyć na 2 minuty na durszlak. Włożyć do miski; zetrzeć cebulę, dołożyć do ziemniaków, posolić, popieprzyć i dokładnie wymieszać(można dodać 1 jajko). Kapustę obgotować w osolonej wodzie. Porcje ziemniaczanego farszu zawijać w liście kapusty, układać w naczyniu, dusić z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Gołąbki można też zapiec w piekarniku. Podawać na gorąco z sosem pomidorowym, musztardowym lub gulaszem.

Zmiocarz. Danie przygotowane przez hotel "Tęczowy Młyn" w Kielcach

SKŁADNIKI NA 10 PORCJI:
2 kg ziemniaków
3 cebule
2 łyżki mąki ziemniaczanej i pszennej
sól, pieprz
tłuszcz
2 jajka

WYKONANIE:
Ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć na tarce. Gotowe ziemniaki przełożyć na sitko w celu usunięcia nadmiaru wody. Następnie dodać sól, pieprz oraz pokrojoną w małą kosteczkę cebulę, na koniec wbić jajka i wszystko razem dokładnie wymieszać. Przygotowaną brytfankę posmarować tłuszczem włożyć do pieca i piec około 2 godziny.

Kugiel z Czermna polecany przez Bożenę Wrzeszcz z Kolonii Czermno

SKŁADNIKI NA 10 PORCJI:
5 kg ziemniaków
cebula
2 kg mięsa wieprzowego ( najlepiej żeberka i golonka)
0,75 l mleka
sól
pieprz
smalec

WYKONANIE:
Obrać 5 kg ziemniaków i zetrzeć na tarce ręcznej (tarcie niemaszynowe daje masywniejszy i tym samym smaczniejszy kugiel). Dodać niecały litr mleka (ok. 0,75 l), posolić i popieprzyć do smaku. Wszystko wymieszać. Żeberka wieprzowe (ok. 1,5 - 2 kg) pokrojone na kawałki wielkości "piąstki" (żeberko przecięte w poprzek na pół) posolić i wrzucić na rozgrzany na rondlu smalec. Oprócz żeberek mogą być również kawałki innego mięsa wraz z kością (tylko w przypadku golonki oddzielić od kości). Mięso smażyć należy krótko na dużym ogniu, ze wszystkich stron, aż do ścięcia się białka wierzchniej warstwy. Pod koniec smażenia wrzucić pokrojoną w kosteczkę cebulę i trzymać ją na gorącym tłuszczu do chwili uzyskania złotego koloru, po czym wraz z tłuszczem dodać do ziemniaczanego ciasta. Mięso natomiast odstawić do lekkiego ostudzenia. Mięso uprzednio podpieczone (przed połączeniem z ciastem), daje ładny, jednolity złotawy kolor całego kugla. I nie tworzy się wówczas biało - brunatna "wodnista" otoczka wokół mięsa. Do wysmarowanego smalcem żeliwnego naczynia ("gęsiorka", brytfanny) wlać wcześniej przygotowaną masę ziemniaczaną, po czym powkładać w nią równomiernie kawałki lekko ostudzonego mięsa. "Gęsiorek" zamknąć najpierw aluminiowa folią, a potem pokrywką. Szczelne zamknięcie zabezpiecza kugiel przed wysuszeniem i spieczeniem, a piecze się go w piecu chlebowym przez kilka godzin (w żeliwnym naczyniu nawet 6 - 7 godz.). Do rozgrzanego pieca węglowego, który jest palony drzewem liściastym (bukowym , dębowym) wsuwa się na trzon "gęsiorek" z kuglem, po wcześniejszym odgarnięciu na bok żaru. Piecze się nawet do 6 - 7 godz. Przed wyjęciem należy sprawdzić, czy już jest dobrze upieczony. Jeśli ciasto opadło (jest niższe o ok. 2 - 3 cm), ma chrupiącą "przywarę", a włożony w kugiel patyczek nie okleja się ciastem, można uznać, że ciasto ziemniaczane wraz z dodatkami jest upieczone. Ciepły kładziemy łyżką drewnianą na płytki talerz (porcja). Kugiel można jeść odgrzewany, wtedy porcje podsmażamy na patelni po obu stronach.

Pyzy świętokrzyskie. Danie przygotowane przez hotel "Tęczowy Młyn" w Kielcach

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
1 kg ziemniaków
6 dag mąki pszennej
3 dag maki ziemniaczanej
10 dag boczku
1 mała cebula
1 jajko, sól
Farsz:
20 dag gotowanego mięsa wieprzowego
2 łyżki bułki tartej
5 dag smalcu
pieprz, sól

WYKONANIE:
Drobno pokrojoną cebulę na nadzienie lekko zrumienić na tłuszczu, mięso zmielić, wymieszać z cebulą, przesianą bułką tartą, pieprzem i solą. Połowę ziemniaków ugotować, zmielić w maszynce do mięsa. Resztę surowych ziemniaków obrać i również zmielić, pozostawić na kilka minut w misce. Następnie masę odcisnąć soku i dodać do niej masę z ugotowanych ziemniaków, mąkę pszenną, jajko, sól. Wyrobić ciasto. Uformować dość gruby wałek i pokroić go na 2-centymetrowe placki, Na każdy placek nałożyć porcje nadzienia i formować pyzy. Układać na stolnicy opruszonej mąką. Do osolonego wrzątku wkładać tyle pyz, by mogły swobodnie pływać. Kiedy woda powtórnie zawrze, gotować je na małym ogniu jeszcze około 15 minut (przed odcedzeniem sprawdzić, czy są ugotowane). Wyjmować łyżką cedzakową, podawać gorące, polane zrumienionym boczkiem.

Kućmok ziemniaczany polecany przez Koło Gospodyń Wiejskich "Tokarnianki". Danie przygotowane przez hotel "Tęczowy Młyn" w Kielcach

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
2 kg ziemniaków
2 cebule
0,3kg boczku
sól, pieprz

WYKONANIE:

Ziemniaki zetrzeć na tarce, cebulę zetrzeć, dołożyć do ziemniaków, doprawić solą i pieprzem. Blaszkę wysmarować tłuszczem, na dno ułożyć plastry boczku. Następnie wylać masę ziemniaczaną, wyrównać. Na wierzch znów ułożyć plastry boczku. Piec w piekarniku w 180oC przez 1 godz. Podawać na gorąco z przystawkami.

Ziemniaczki pączki polecane przez Marię Buras z Kielc
SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
1 kg równej wielkości ziemniaków
2 łyżki mąki
sól, pieprz
ząbek czosnku
tłuszcz do pieczenia (najlepiej z pieczonej gęsi lub kurczaka, może być smalec)

WYKONANIE:
Obrane, wypłukane i lekko osuszone ziemniaki wrzucamy do garnka, posypujemy mąką i przyprawami, wyciskamy czosnek, wstrząsamy garnkiem, by obtoczyć ziemniaki. W gęsiarce lub żeliwnym garnku roztapiamy tłuszcz i układamy ziemniaki. Wstawiamy bez przykrycia do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza, pieczemy około 40 minut. W połowie pieczenie obracamy ziemniaki. Można je podawać jako samodzielne danie lub dodatek do potraw mięsnych.

Kopytka polecane przez Zofię Wnuk z Jarosławic

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
200 g ziemniaków (5-6 sztuk)
40 g mąki ziemniaczanej (3 łyżki)
1 jajko
½ łyżeczki soli
1 łyżka masła

WYKONANIE:
Ziemniaki obrać, opłukać, ugotować, zetrzeć lub wycisnąć. Do ziemniaków dodać mąkę, jajko i wyrobić ciasto. Jajka wypłukać. Formować na stolnicy, podłużne paluchy lekko zrobić kratkę i koić w małe kawałki skośne. Kluski wrzucić na wrzącą posoloną wodę, zamieszać i gotować na małym ogniu (4-5) minut. Ugotowane polać roztopionym masłem. Można tez posypać cukrem.

Ziemniaki z grzybami i pieczonym schabem

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
6 ziemniaków
15 dag suszonych grzybów
20 dag cebuli
2 jajka
25 dag śmietany
10 dag masła
5 dag mąki
natka pietruszki
60 dag schabu bez kości
majeranek, 2 łyżki oleju, sól, pieprz.

WYKONANIE:
Namoczyć grzyby. Wybrać ziemniaki jednakowej wielkości, wydrążyć, gotować kilka minut w osolonej wodzie, wraz z wydrążonymi częściami ziemniaków. Ugotować grzyby, posiekać, smażyć na maśle około 5 minut, dodać usmażoną na maśle cebulę, 4 łyżki przetartych, pozostałych z wydrążenia ziemniaków, posiekaną natkę pietruszki, sól, pieprz, jajka. Wymieszać. Farsz nakładać do wydrążonych ziemniaków, ziemniaki ułożyć w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem, podlać 2 łyżkami wywaru z grzybów i piec 30 minut w temperaturze 180 stopni C. Wywar z grzybów zagotować, dodać przyprawy, zaprawić mąką i śmietaną. Schab pokroić na 6 równych porcji, włożyć do miski, dodać przyprawy, 2 łyżki oleju i 2 łyżki wody, pozostawić na 30 minut w zimnym miejscu. Następnie schab ułożyć na brytfance wysmarowanej masłem i piec w temperaturze 200 stopni C. Po upieczeniu podawać z nadziewanymi ziemniakami polanymi sosem grzybowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie