Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog atakuje! Kielce pod warstwą zabójczego pyłu

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wszechobecny smog i okropny zapach – tak prezentował się poranek w Kielcach. Taka sytuacja nie dotyczy jednak tylko stolicy województwa, ponieważ, gdy temperatura jest mocno na minusie gryzący, zabójczy pył pojawia się niemal wszędzie.

Szczególnie trudne są poranki i wieczory. We wtorek, 22 stycznia, temperatura spadła do – 10 stopni, a nad miastem unosiły się kłęby smogu. Dopuszczalne normy stężenia smogu w powietrzu zostały przekroczone ponad dwukrotnie. To jaka danego dnia jest jakość powietrza w naszej okolicy możemy sprawdzić sami. Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce oraz założyciel portalu smog.pl. zachęca do monitorowania pomiarów na bieżąco.

- Ponad rok temu w wyniku wspólnej inicjatywy ufundowałem sieć czujników, która została zamontowana u naszych mieszkańców. Dzięki temu każdy może sprawdzić jaka jest ilość smogu każdego dnia – informuje Kamil Suchański. W przypadku niebezpieczeństwa kolor z zielonego zmienia się na pomarańczowy, czerwony lub w najgorszym razie bordowy.

Najgorsza sytuacja dotyczyła ulicy Chorzowskiej i Chęcin, gdzie normy zostały przekroczone trzykrotnie.

Mieszkańcy skarżą się na częste bóle głowy i drapanie w gardle. To może być jedynie początek problemów ze zdrowiem. Na niekorzystne działanie smogu narażone są przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze.

- Smog głównie wykazuje działanie drażniące. W przypadku ludzi zdrowych może powodować bóle głowy oraz uczucie rozdrażnienia. Może także wystąpić bezsenność, wzmożenie chorób serca czy układu nerwowego. Czasami, gdy wdychamy zanieczyszczone powietrze, może dojść do wystąpienia infekcji wirusowych. Natomiast u osób mających problemy z układem oddechowym, na przykład alergię, astmę, przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc, mogą też wystąpić ataki silnego kaszlu, duszności, bóle w klatce piersiowej. Nieraz pod wpływem smogu zmagamy się ze świądem nosa czy zaczerwienionymi spojówkami - wymienia doktor Małgorzata Jędrzejczak, specjalista pulmonolog.

Dlatego warto się chronić. Coraz większą popularnością cieszą się specjalne maseczki. Warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość, ponieważ nie wszystkie spełnią swoją funkcję. - Te zwyczajne nie spełniają żadnej pożytecznej roli, utrudniają jedynie oddychanie i całą sytuację mogą jeszcze pogorszyć. Przed działaniem smogu można się tylko ustrzec wtedy, gdy nałożymy specjalną maseczkę submikronową typu Hepa z filtrami, ale nie są one tanie. Poza tym przed najmniejszymi i najgroźniejszymi pyłkami i tego typu maseczki mogą nas w 100 procentach nie ustrzec. Jednak osobom ze słabym układem płucnym i immunologicznym zawsze w pewnym stopniu pomogą - podkreśla lekarz.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie