Smog w Kielcach i w Świętokrzyskiem. Jaka jest jakość powietrza w stolicy regionu świętokrzyskiego [WYNIKI POMIARÓW]

mkoZaktualizowano 
W piątek, 22 marca jakość powietrza w Kielcach była fatalna. Czujniki pokazują znaczne przekroczenie norm. Sprawdź, jaka jest sytuacja smogowa na bieżąco.

W piątek wieczorem gęsta mgła spowiła znaczną część Kielc, a dane z czujników smogu wskazywały znacznie przekroczone normy. Przed północą najgorzej było na Ślichowicach, Czarnowie, Ściegiennego, Słowiku i KSM-ie. Miejscami normy były przekroczone niemal... dziesięciokrotnie! Jakość powietrza była zła także w innych rejonach miasta, między innymi na Uroczysku, Świętokrzyskim a także w podkieleckich Dąbrowie, Wiśniówce i Nowinach.

Poniżej można sprawdzić wyniki pomiarów:

SMOG W KIELCACH I REGIONIE. JAKIE SĄ WSKAŹNIKI JAKOŚCI POWIETRZA

Smog w Kielcach i regionie można na bieżąco śledzić za pomocą dwóch witryn internetowych:

>>>>SMOG W KIELCACH - MONITORING>>KLIK<<
Na tej stronie, udostępnianej przez stowarzyszenie "Przyjazne Kielce", której twórcą jest Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce, można obserwować w dwunastu stacjach w Kielcach oraz okolicznych miejscowościach. Są to:

 • Osiedle Górny KSM
 • Osiedle Sieje
 • Osiedle na Stoku
 • Osiedle Barwinek
 • Pod Telegrafem
 • Hoża Kielce
 • Osiedle Ślichowice
 • Osiedle Dąbrowa
 • Ściegiennego Południe
 • Chorzowska Kielce
 • Chęciny
 • Wiśniówka

>>>>SMOG W WOJEWÓDZTWIE - MONITORING>>KLIK<<
Na tej stronie, należącej do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach możemy śledzić parametry pyłów zawieszonych oraz tlenków siarki i azotu w powietrzu. Stacje umiejscowione są w:

 • Kielcach
 • Sitkówce-Nowinach
 • Małogoszczu
 • Połańcu
 • Końskich.

SMOG - CO TO JEST?

Smog to zjawisko polegające na wymieszaniu się mgły z dymem i spalinami. Nazwa pochodzi od angielskich słów smoke (dym, palić) oraz fog (mgła). Zanieczyszczenie powietrza jest spowodowane przedostawaniem się do atmosfery substancji takich jak tlenki siarki, azotu oraz sadzy i pyłów zawieszonych. W skład smogu wchodzą także rakotwórcze związki chemiczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

JAK MIERZYMY POZIOM SMOGU?

Poziom smogu zazwyczaj podawany jest za pomocą dwóch parametrów - PM 2,5 oraz PM 10.

- Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3 - czytamy na stronie Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Bardzo groźny jest też pył oznaczony jako PM 10.

- Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3 - podaje inspektorat ochrony środowiska.

SMOG - RODZAJE SMOGU, TYPY ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA

Wyróżniamy dwa podstawowe typy smogu:

 • smog londyński - złożony z dwutlenku siarki, tlenku azotu, tlenku węgla, sadzy oraz pyłów trudno opadających. Powstaje w naszej strefie klimatycznej, od listopada do stycznia.
 • smog typu Los Angeles - powstaje w miesiącach letnich, w ciepłym klimacie. Jego skład to tlenki węgla, azotu, węglowodorów. Związki te, wyemitowane do atmosfery, reagują ze sobą. W wyniku tych procesów powstają jeszcze bardziej szkodliwe substancje. Są to azotan nadtlenku acetylu aldehydy. Wydziela się także ozon.

WPŁYW SMOGU NA ZDROWIE, SMOG A ZDROWIE

Smog stanowi znaczne zagrożenie dla ludzi. W skład smogu wchodzi wiele substancji, które mogą powodować alergię, astmę a także przewlekłe zapalenie oskrzeli. Wdychanie smogu jest związane z ryzykiem zapadnięcia na chorobę nowotworową, albo przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), zwaną także rozedmą płuc. Według badań znaczny procent zachorowań na astmę można powiązać z zanieczyszczeniem powietrza. Wdychanie smogu może skończyć się także niewydolnością oddechową lub krążeniową. Udowodniono, że wpływa negatywnie na masę urodzeniową noworodków. Smog negatywnie wpływa także na zdrowie osób starszych.

W POLSCE NAJWIĘKSZY SMOG W EUROPIE

Smog to poważny problem w Polsce. Według Światowej Organizacji Zdrowia wśród 50 miast z najgorszym powietrzem w Europie to miasta Polsce. Najgorsze powietrze stwierdzono między innymi w Żywcu, Pszczynie, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Opocznie, Suchej Beskidzkiej, Krakowie, Skawinie i Nowym Sączu. Charakterystyczna dla polskiego smogu jest emisja zanieczyszczeń z niskiego pułapu, nie przekraczającego 40 metrów. W skrócie chodzi o to, że smog emitują w dużej części przydomowe kotłownie z piecami zasilanymi węglem. Dlatego smog w Polsce to przede wszystkim problem miesięcy zimowych.

SMOG W POLSCE. RZĄD: ROCZNIE UMIERA 19 TYSIĘCY OSÓB

Problem zanieczyszczenia powietrza jest w Polsce na tyle potężny, że zajął się nim rząd, a konkretnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Autorem publikacji przygotowanej dla ministerstwa jest Łukasz Adamkiewicz, członek rady nadzorczej Fundacji #13, celem której jest wspieranie systemowej poprawy jakości środowiska. Z raportu wynika, że w samym tylko 2016 r. w miastach z powodu zanieczyszczenia powietrza wytworzonego przez niską emisję życie przedwcześnie straciło prawie 15 tys. osób, a na terenach pozamiejskich nieco ponad 4 tys. Oznacza to, że w ciągu zaledwie roku przedwcześnie zmarło prawie 19 tys. Polaków, którzy łącznie utracili prawie 440 tys. lat życia.
https://www.mpit.gov.pl/

ZOBACZ TEŻ: FILM DOKUMENTALNY O SMOGU

ZOBACZ TAKŻE: SMOG W KIELCACH. JAK MU PRZECIWDZIAŁAĆ?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 111

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mówię jak jest
W dniu 01.02.2019 o 12:40, Gość napisał:

Dajecie się ludziska wkręcać z tym smogiem. To zwykła mgła jest, choć trochę zanieczyszczeń też, ale bez przesady. Radzi się unikać wychodzenia i dłuższego przebywania na dworze w takich warunkach. A ja jakoś nie widzę rano na śniegu padłych od smogu ptaków, czy zwierząt. Też w domach siedzą? Maseczki noszą? 

Dokładnie. Wierzą w to  ludzie co mają  w głowie telewizor a nie mózg

M
Mireczek

Ja używam od ponad roku Xiaomi:

loveair.pl/oczyszczacz/xiaomi-air-purifier-2s

 

Chyba nic bardziej opłacalnego nie jesteśmy w stanie aktualnie dostać. :)

P
Pati

Smog smogiem ale jakoś trzeba dbać o zdrowie. Każdy powinien się zaopatrzyć w jakiś oczyszczacz powietrza. Jak ja :D mam filtr Philipiaka. Na takie dni jak dziś najlepiej posiedzieć w domu przy czystym powietrzu.

T
Tutejszy
W dniu 31.01.2019 o 22:21, marcin napisał:

e tam mgla jak mgla, kaczynski jebnął temat o smogu to teraz wszyscy lataja koło paluszka:D

Dziecko - przeczytaj jeszcze raz tą swoją

głupotę, następnie grzecznie umyj ząbki,

zmów paciorek, wysiusiaj się przed snem

i więcej nie zabieraj głosu, gdy dorośli

rozmawiają.

L
Lokis
W dniu 31.01.2019 o 21:45, sebix napisał:

Na wsi to samochody parkują na podjazdach albo w garażach, więc Matołku lepiej zajmij się życiem na własnych śmieciach, a nie oceniaj innych.

Sebix - twój Bolid Młodego Wieśniaka

zapewne spełnia wszelkie twoje intelektualne

oczekiwania i to bez względu na to, skąd 

pochodzisz. 

Żyj wiec nadal szczęśliwie w tym swoim 

"matrixie" - jak wszystkie Seby.

A tak na marginesie - "wieśniakami" nazywam

idiotów i buców z Kielc, a nie ludzi 

mieszkających na wsi.

OK ?

T
Tutejszy
W dniu 18.01.2019 o 12:42, Gość napisał:

Najskuteczniejsze jest rozgrzewanie silników pod blokami rano ,zwłaszcza klekotów,od tego przybywa tlenu !

Ale właściciele klekotów zza Odry

nigdy tego nie zrozumieją.   : ))

Bo oni zawsze muszą wjeżdżać swoimi

złomami aż pod windę w bloku, a potem

z rana - "produkować bezcenny tlen"

ze swoich rur wydechowych.

I to wszystko wg "świętej" zasady :

- "mam złoma z Niemiec i nie 

zawaham się go użyć"........

T
Tutejszy
W dniu 18.01.2019 o 11:55, Pinkie napisał:

W walce ze smogiem najskuteczniejsza jest wymiana pieca i ocieplenie domu, trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na jakość użytych do termoizolacji materiałów i przede wszystkim sprawdzać styropiany na na stronie GUNBu w zakładce wyników badań. Byłem w szoku jak wielu producentów nie spełnia norm jakościowych, co gorsza nawet tych uznanych za liderów rynku

A może tak najskuteczniejsze w walce

ze smogiem jest niepalenie w piecach

gumofilców, walonek i waciaków po 

kacapskich dziadkach.   : ))

Co ma więc styropian do smogu ???

Czy jakość spalanego goovna w piecu 

ma wpływ na jakość ocieplenia domu ???

Pinkie - odpłynąłeś od rzeczywistości.

Przykro mi................     : )))

T
Tutejszy
W dniu 22.12.2018 o 13:30, lenka napisał:

polecam produkty Fakro typu ClearAir - dużo lepsze rozwiązania antysmogowe niż oczyszczacze powietrza. Zamiast oczyszczać powietrze z pyłu lepiej w ogóle nie wpuszczać go do naszego mieszkania.

Znajomy ofoliował całe mieszkanie

i ma pewność, że żaden smog mu nie 

grozi,

Żyje mu się teraz spokojnie i bez stresu, że

nie posiada ClearAir.

: ))

T
Tutejszy
W dniu 19.12.2018 o 22:34, Marika napisał:

otóż to: ludzie umierają przez smog a my siedzimy i czekamy na cud., tzn ja już nie czekam, bo zauważyłam, ze dużo więcej kaszlę i głowa mnie boli i faktycznie trzeba to wiązać ze smogiem.... Na razie założyłam takie specjalne ramki oczyszczające powietrze firmy fakro. Moim zdaniem są bardzo fajne i pomocne w walce o zdrowe płuca i życie :P

Faktycznie - specjalne ramki oczyszczające 

powietrze tej firmy są bezkonkurencyjne !

Przetestowałem osobiście.

Tym bardziej, że neutralizują smród

papierosowy.

Marika - pozdrawiam za celną opinię !

L
Lokis
W dniu 18.12.2018 o 14:53, Gość napisał:

Dajcie spokój,tam gdzie burmistrz lub prezydent z PO lub PSL żadnego smoga nie ma !

Bo włodarze z PO lub ZSL "smoga" 

łykają na miękko.  : ))

Dlatego jest dziwne, że obecny naczelnik 

Kielc, president Wenta, przyznaje się 

do tego defektu ekologicznego.

O ile - on w ogóle (tak naprawdę) istnieje........

M
Marcor

Nowe wladze Kielc nie radza sobie ze smogiem.

G
Gość
W dniu 07.02.2019 o 10:23, Franek Golas napisał:

Bursztajn kazał tym jełopom palić od góry i musiały coś popie rdolić

Kazać to sobie może.

T
Tom
W dniu 07.02.2019 o 10:55, hehehehehehehehehehehehehe napisał:

przyjadą z tlenem ?


przyjedzie wybitny społecznik, filantrop, przedsiębiorca, himalaista, podróżnik, pogromca smogu, tatusiowy synek, przewodniczący i przyszły prezydent w jednej osobie
h
hehehehehehehehehehehehehe
W dniu 07.02.2019 o 10:29, Tom napisał:

Dzwonić pod ten numer 782 426 754 w sprawie smogu, to pogotowie antysmogowe

przyjadą z tlenem ?

T
Tom

Dzwonić pod ten numer 782 426 754 w sprawie smogu, to pogotowie antysmogowe

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3