Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smsy od oszustów na masową skalę, fikcyjne konta na Facebook, Instagram i inne. Cyberprzestępcy w rękach policjantów z Jędrzejowa i Kielc

Sylwia Bławat
Wideo
od 16 lat
Grupę zajmującą się – jak mówią stróże prawa – tworzeniem fikcyjnych kont do portali społecznościowych Google, Facebook, Instagram, Telegram, WhatsApp, Viber, komunikatorów i platform sprzedażowych, a także rozsyłaniem na masową skalę smsów służących do oszustw, zatrzymali policjanci z Jędrzejowa wsparci przez fachowców z niedawno utworzonej formacji policyjnej – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Smsy od oszustów na masową skalę, fikcyjne konta na najpopularniejszych portalach. Grupę cyberprzestępców wykryli policjanci z Jędrzejowa i Kielc

Na trop grupy wpadli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, w wyjaśnianiu sprawy wsparli ich funkcjonariusze z kieleckiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz policjanci z poznańskiego i radomskiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Dzięki jędrzejowskim stróżom prawa w połowie grudnia były już pierwsze namacalne efekty:

20 tysięcy kart SIM

- W dwóch warszawskich mieszkaniach ujawniono i zabezpieczono aktywną, nielegalną infrastrukturę teleinformatyczną składającą się z komputerów, terminali komputerowych sterujących tzw. simboxami, telefonów komórkowych, routerów, switchy i modemów – informuje podinspektor Kamil Tokarski, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach.

Funkcjonariusze informują, że sprzęt ten służył do tworzenia kont do portali społecznościowych, komunikatorów i platform sprzedażowych. Policjanci zabezpieczyli prawie 20 tysięcy kart SIM.
Zobaczcie galerię zdjęć z miejsca gdzie działali cyberprzestępcy

SMSy od oszustów

Policjanci zatrzymali pięć osób w wieku od 23 do 32 lat. Trzy z nich – jak informują stróże prawa – umożliwiały wysyłanie smsów na masową skalę. I choć funkcjonariusze o tym nie mówią, domyślać się można, że chodzi między innymi o tego rodzaju wiadomości, do których dołączony jest link, przekierowujący na fałszywą stronę banku. Kiedy ktoś się zaloguje z jej użyciem, przestępcy przejmują dostęp do konta i w mgnieniu oka go czyszczą.

- Działania i tożsamość były w sieci internetowej skutecznie maskowane. Infrastruktura teleinformatyczna obsługiwana przez podejrzanych umożliwiała tworzenie i udostępnianie osobom trzecim fikcyjnych kont na portalach takich jak Google, Facebook, Instagram, Telegram, WhatsApp, Viber, a także na popularnych platformach sprzedażowych, w tym OLX, Allegro, Vinted, Amazon i Shopee – informuje podinspektor Kamil Tokarski.

Z tego powodu tak trudno było namierzyć przestępców, a ci zarabiali także w kryptowalutach.

Zarzuty i areszt

- Trzy osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw, w tym oszustw komputerowych. Decyzją Sądu Rejonowego w Jędrzejowie zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące – dodaje podinspektor Kamil Tokarski.

Za przestępstwa, o jakie są podejrzani aresztowani, grozić może nawet do 12 lat pozbawienia wolności. O sprawie policjanci mówią, że jest rozwojowa. Wciąż przy niej pracują, docierają też do ludzi, którzy padli ofiarami tego procederu.

Zobaczcie galerię zdjęć z miejsca gdzie działali cyberprzestępcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie