Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sobotnia część Koneckiego Września. Były wspomnienia, kwiaty, znicze, medale

Marzena Kądziela
Wspólna modlitwa, apel poległych, wspomnienia - to tylko niektóre elementy sobotniej uroczystości Koneckiego Września na cmentarzu i w koneckiej bibliotece.

Główne obchody Koneckiego Września odbywały się w sobotnie popołudnie na koneckim cmentarzu. Po mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Anny około 30 pocztów sztandarowych, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, posłowie Anna Krupka i Krzysztof Lipiec, samorządowcy – między innymi wicewojewoda Andrzej Bętkowski, wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak, członek zarządu województwa Agata Binkowska, mieszkańcy miasta przeszli przed Pomnik Partyzantów. Tam wszystkich, a w sposób szczególny kombatantów, powitał wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, który przypomniał ideę Koneckiego Września. To uroczystość, którą zainicjowali w połowie lat 80. XX wieku byli żołnierze Armii Krajowej na czele z Józefem Kazimierzem Wroniszewskim pseudonim „Konrad”, aby upamiętnić swych poległych kolegów na ziemi koneckiej. Początkowo kombatanci spotykali się w kościele i na prywatnych posesjach. Pierwszy demokratycznie wybrany konecki samorząd na czele z ówczesnym przewodniczącym rady miasta Krzysztofem Obratańskim i burmistrzem Leszkiem Bednarskim w roku 1990 ustanowił Konecki Wrzesień jako patriotyczne święto Końskich. Józef Kazimierz Wroniszewski w roku 2005 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Końskie.
Burmistrz Krzysztof Obratański odczytał napisaną przez Józefa Kazimierza Wroniszewskiego z okazji Koneckiego Września „Modlitwę wiernych Ziemi Koneckiej”.

Wiersze patriotyczne recytował znany krakowski aktor z koneckimi korzeniami Bogdan Brzyski. Pieśni śpiewała młodzież związana z Miejsko – Gminnym Domem Kultury.
Miłym akcentem było nagrodzenie grupy konecczan przez wicewojewodę świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego Medalami Pro Patria osób, które od lat angażują się w organizację i propagowanie Koneckiego Września i jego idei. To: Jolanta Duda kierownik Referatu Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy, Danuta Lenart nauczycielka, Andrzej Kosma członek koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Jan Nowak prawnik, Marian Klusek dziennikarz, Krzysztof Jasiński wiceburmistrz, Krzysztof Obratański burmistrz.

Po złożeniu wieńców przed Pomnikiem Partyzantów uroczystość przeniosła się na Aleję Katyńską, gdzie zapalono znicze przy tablicach upamiętniających zamordowanych w Katyniu.
Miłym zakończeniem Koneckiego Września było spotkanie w Bibliotece Publicznej imienia Cezarego Chlebowskiego z młodymi autorkami książki wydanej przez wydawnictwo Arslibris „Wojenne losy Polaków. Na podstawie wspomnień naszych dziadków” Zuzanną Staciwą i Natalią Staciwą. Licealistki opowiadały, jak doszło do napisania książki, przedstawiły także obecnych na spotkaniu swych dziadków Danutę i Aleksandra Babickich ze Starachowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie