Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sołectwo Deszno i sołectwo Rożnica, zdobyły tytuł Sołectwa Roku w powiecie jędrzejowskim. Jak funkcjonują i o czym marzą?

albo
Sołectwo Deszno
Sołectwo Deszno archiwum
Sołectwo Deszno w gminie Nagłowice oraz sołectwo Rożnica w gminie Słupia w tegorocznym plebiscycie "Echa Dnia" Mistrzowie Agro w kategorii Sołectwo Roku zdobyły ex aequo pierwsze miejsce w powiecie jędrzejowskim. Oba w piękny sposób rywalizowały także w województwie, zajmując kolejno drugie i czwarte miejsce.

Sołectwo Deszno

Deszno to trzecie pod względem wielkości sołectwo w gminie Nagłowice. Obecnie liczy 507 osób. Z Deszna pochodzi dwóch obecnych radnych gminy: Jan Latos i Łukasz Piekara. Na drugą kadencję sołtyską została Dorota Kaczmarska.

Na terenie sołectwa znajdują się między innymi: ośrodek zdrowia, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, świetlica środowiskowa prowadzona przez Caritas Kielce, nowy plac zabaw i zabytkowy zespół dworski, przy którym znajdują się dwa stare drzewa - rzadkie okazy miłorzębu japońskiego. Roślinom 29 maja 2005 roku został nadany tytuł "Pomnik Przyrody".

W 2017 roku Deszno otrzymało wyróżnienie w powiatowym konkursie "Piękna i przyjazna dla środowiska wieś jędrzejowska".

- Sołectwo Deszno może się pochwalić prężnie działającym Kołem Gospodyń Wiejskich "Desznowianki", stowarzyszeniem "Deszno Razem" oraz Ochotniczą Straż Pożarną. Wszystkie dbają o życie kulturalne i bezpieczeństwo naszych mieszkańców - mówi na wstępie pani sołtys.

Sołectwo Deszno jest miejscem cichym, spokojnym i pięknym. Mieszkańcy są dla siebie życzliwi i przyjaźni. Do gości również podchodzą z serdecznością. Sołectwo sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu. - W Desznie mamy boisko integracyjne oraz szlak rowerowy, który przebiega przez nasze sołectwo: - Latem bardzo wiele osób korzysta z tej ścieżki - dodaje pani Dorota.

W sołectwie podłączony jest wodociąg, a z roku na rok stan dróg poprawia się coraz bardziej. W przyszłym roku planowana jest duża inwestycja: podłączenie oświetlenia ledowego na terenie całej gminy.

Jeśli chodzi o miejsca do rekreacji to mieszkańcom Deszna najbliżej do rzeki Mierzawa. Dookoła są też lasy gdzie można pospacerować. Desznowianie są dumni z kompleksu dworskiego z pałacem.

Deszno to miejsce, do którego na pewno warto przyjechać - zapewnia na koniec pani sołtys.

Sołectwo Rożnica

Rożnica - to trzecie co do wielkości sołectwo położone na terenie gminy Słupia. Mieszka tu około 520 osób w 216 gospodarstwach. Sołectwo Rożnica zajmuje obszar blisko 964 hektarów. To tutaj funkcjonuje około 100 gospodarstw rolnych, w tym 20 hoduje zwierzęta. Reszta gospodarzy uprawia głównie zboża, rzepak i kukurydzę.

Obecnie sołtysem Rożnicy jest pan Lucjan Ciosek. - W Rożnicy mieszkają zarówno osoby starsze jak i młodsze. Cieszymy się, bo porównując do poprzednich lat w naszej miejscowości jest więcej dzieci, a i ludzie młodzi chcą tu zostawać, mieszkać, z dala od zgiełku dużych miast - opowiada pan Lucjan.

Na terenie Rożnicy funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna, która w tym roku obchodziła 95-lecie istnienia, niedawno termomodernizowano budynek remizy strażackiej, gdzie znajduje się również świetlica wiejska. Sołectwo może się pochwalić pełnowymiarowym boiskiem sportowym, placem zabaw i siłownią zewnętrzną. Mieszkańcy mogą korzystać także z altanki.

- Co 2-3 lata organizujemy w Rożnicy dzień dziecka. W tym roku dla dzieci przygotowano dmuchańce, pokaz strażacki, animacje, jedzenie z grilla. Dzieci i młodzież chętnie angażują się w organizację jasełek Bożonarodzeniowych. Staramy się, by do najmłodszych przychodził również Święty Mikołaj - mówił sołtys.

Plany i marzenia
Pan Lucjan nie ukrywa, że dużym marzeniem mieszkańców sołectwa są chodniki oraz możliwość doprowadzenia wodociągu. Wierzy, że w przyszłości uda się to zrealizować.

- Cieszymy się, że na terenie całej naszej gminy, również naszego sołectwa zostanie zainstalowane oświetlenie ledowe. Dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców będzie to nieoceniona inwestycja - dodał sołtys.

Z historii Rożnicy...
Sołectwo ma bogatą i długą historię. Pierwsze wzmianki o Rożnicy pochodzą już z XIV wieku, wówczas rożnickie ziemie należały do syna wojewody sandomierskiego Mściwoja z Krzelowa herbu "Lis". W XIX wieku sołectwo posiadało majątek: gorzelnię, folwarki, podzamcze, a cała wieś była usytuowana wokół majątku. Dziś mieszkańcy mogą pochwalić się stawem i zabytkowym parkiem, które jednak nie należą do gminy. W okresie międzywojennym i po wojnie istniała tu Szkoła Rolnicza, która później przeniosła się do Krzelowa. Od lat 50-tych do 70-tych w Rożnicy funkcjonował Uniwersytet Ludowy, w którym ważną postacią był Waldemar Babinicz, później ośrodek przejęło wojsko.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie