Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarna Polska "za" dodatkiem dla sołtysów. Uprawnionych do otrzymania świadczenia jest 8 tysięcy osób w całej Polsce

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Solidarna Polska w pełni popiera projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym dotyczącym dodatku dla sołtysów. Posłowie i działacze chcą, aby wieloletnia praca sołtysów była wynagradzana.
Solidarna Polska w pełni popiera projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym dotyczącym dodatku dla sołtysów. Posłowie i działacze chcą, aby wieloletnia praca sołtysów była wynagradzana. Aleksandra Boruch
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Nowe przepisy przewidują dodatek do emerytury w wysokości 300 złotych miesięcznie dla osób, które pełniły funkcję sołtysa przez co najmniej dwie kadencje. W całej Polsce uprawnionych do otrzymania takiego świadczenia jest około 8 tysięcy osób. O szczegółach projektu, mówili we wtorek w Kielcach, działacze Solidarnej Polski.

Dodatek dla sołtysów z całej Polski. Kto będzie uprawniony do 300 złotych miesięcznie?

We wtorek, 14 marca w biurze posła Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry w Kielcach odbyła się konferencja prasowa dotycząca projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, a konkretnie dodatku dla sołtysów.

Nowe przepisy przewidują dodatek do emerytury w wysokości 300 złotych miesięcznie dla osób, które pełniły funkcję sołtysa przez co najmniej dwie kadencje. Prawo do świadczenia przysługiwać ma mężczyznom, którzy osiągnęli 65 rok życia oraz kobietom, które ukończyły 60 lat.

W projekcie, który zaproponowała Solidarna Polska kwota dodatku miała wynosić 200 złotych miesięcznie, jednak jak przekazywał poseł Solidarnej Polski Mariusz Gosek, premier Mateusz Morawiecki wskazał, że budżet państwa jest w stanie udźwignąć dodatek dla sołtysów nawet w kwocie 300 złotych.

- Jak wiemy, sołtysi pełnią ogromną rolę społeczną. Procedowany projekt ustawy zakłada kwotę 200 lub 300 złotych. Cieszymy się, że pan premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że będzie to kwota nawet 300 złotych miesięcznie. Jak można wnioskować, Zjednoczona Prawica w całości i w pełnym składzie poprze ten procedowany projekt ustawy, a zatem jest ogromna szansa, że ten projekt wejdzie w życie

- mówił na wstępie poseł Solidarnej Polski, Mariusz Gosek.

Projekt zakłada, że wnioski o świadczenie będzie weryfikował wójt właściwy dla sołectwa, w którym sołtys pełnił swoją funkcję. Wójt będzie musiał sprawdzić kompletność wniosku o przyznanie świadczenia, to czy dana osoba pełniła tę funkcję co najmniej 2 kadencje oraz czy osiągnęła wiek emerytalny. Wypłaty świadczenia dla sołtysów ma dokonywać organ emerytalny wypłacający emeryturę danemu sołtysowi.

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka przyznał, że ustawa o dodatku dla sołtysów jest niezwykle ważna.

- Wszyscy wiemy jak ciężką pracę wykonują sołtysi. Chcemy im okazać, że to widzimy i doceniamy. To sołtysi są najbliżej ludzi. To w sołectwach przychodzą do nich mieszkańcy. Oni są przekaźnikiem problemów swoich mieszkańców do gmin i powiatów. Jest to bardzo ważna funkcja, która do tej pory nie była w żaden sposób wynagradzana. To bardzo ważna ustawa, którą Solidarna Polska przygotowała, przedstawiła przed Rządem i mam nadzieję, że jak najszybciej będzie procedowana, wejdzie w życie i ten dodatek trafi do sołtysów.

Wiceprezes Solidarnej Polski, a także radny powiatu kazimierskiego Janusz Nawrot zaznaczył, że problematyka sołtysowania jest mu bardzo bliska:

- Jestem mieszkańcem wsi od urodzenia, dlatego problematyka sołtysowania jest mi bardzo bliska. Problemy sołtysów, ich zadania, rola którą odgrywają na wsi jest rzeczywiście niebagatelna. To są ludzie z tak zwanej pierwszej linii frontu. Do nich idzie się ze wszystkimi problemami - tymi najmniejszymi, lokalnymi. To sprawy przepustów wodnych, dróg, melioracji, oświetleń, świetlic, remiz, ale również łagodzenia konfliktów społecznych, między innymi napięć między sąsiadami. W Polsce mamy tych sołectw 40 tysięcy, uprawnionych do tego dodatku jest około 8 tysięcy sołtysów. Dla mieszkańców wsi to duży dodatek, dla innych może to być niewielka kwota, co nie zmienia faktu, że jest to forma wyróżnienia tych ludzi i doceniania ich roli i wkładu w życie wiejskie

- przyznał Janusz Nawrot.

Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Artur Konarski zaznaczył, że sołtysi są niezwykle ważnym elementem w samorządzie.

- Ten dodatek na pewno zmobilizuje ich do lepszej pracy, do lepszego działania. Ogromnie jestem tym zbudowany, że taki dodatek będzie i że praca sołtysów zostanie doceniona. Sam znam sołtysów, którzy pełnią tę funkcję nawet od 40 lat

- mówił radny sejmiku.

We wtorkowej konferencji uczestniczyła również dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego, Anita Koniusz.

Solidarna Polska ma nadzieję, że nowe przepisy wejdą w życie w najbliższym czasie.

Czytaj również:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie