Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarna Polska zachęca do podpisania projektu ustawy w sprawie "obrony Lasów Państwowych przed Unią Europejską". Zobacz wideo i zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Świętokrzyscy członkowie Solidarnej Polski nie zgadzają się na to, by Unia Europejska przejęła kontrolę nad Lasami Państwowymi. Podkreślają, że te obszary to jedna trzecia terenu Polski i brukselscy urzędnicy nie mają kompetencji, by zarządzać leśną gospodarką naszego kraju, z której wpływy wynoszą 3 procent wartości PKB. Politycy zachęcają obywateli do podpisów pod projektem ustawy w tej sprawie. Zobacz film.

By Unia Europejska nie przejęła Lasów Państwowych

O propozycji ustawy, by Unia Europejska nie przejęła kontroli nad gospodarką Lasów Państwowych mówił Mariusz Gosek, prezes świętokrzyskich struktur Solidarnej Polski.

- Chodzi o obronę lasów przed dyktatem Unii Europejskiej. Komisja Europejska decyduje, by w kompetencje traktatowe wpisać to wszystko, co związane z lasami, z leśnymi zasobami i leśną gospodarką. Nie możemy się na to zgodzić. Polskie Lasy to 3 procent PKB i jedna trzecia terytorium Polski. To też pół miliona miejsc pracy. Zwracamy się do brukselskich eurokratów, którzy chcą zarządzać jedną trzecią Polski. Nie możemy się na to zgodzić

– postulował Mariusz Gosek.
Poseł informował o projekcie ustawy :w obronie polskich lasów", którą mogą podpisać mieszkańcy w ramach inicjatywy obywatelskiej.

- Dzisiaj będziemy zbierali podpisy pod tą inicjatywą, która będzie blokowała przepisy związane z zapędami unijnych urzędników, którzy nie mają żadnych kompetencji, by zarządzać jedną trzecią Polski. Ruszamy więc ze zbiórką podpisów. Nasze lasy były polskie, są i nimi pozostaną

- kwitował.

Lasy Państwowe są dobrem narodowym

Wieloletni Pracownik Lasów Państwowych i wójt Słupi Koneckiej, Robert Wielgopolan podkreślał natomiast, że zarządzanie polskimi Lasami Państwowymi może być przykładem dla innych krajów.

- Po transformacji ustrojowej były różne pomysły na las. Ale nasze społeczeństwo chce, by były one państwowe, bo dzięki temu są dobrze zarządzane. Lasy Państwowe to potężna firma, jedenasta w Polsce pod względem dochodów. Doświadczenia polskich leśników są przykładem dla innych leśników na całym świecie na to jak można prowadzić gospodarkę leśną. Nasze lasy są gospodarcze ale wyglądają jak naturalne. Polskie lasy to majątek, ale nie tylko za sprawą drewna. Jest tu prowadzona gospodarka łowiecka i gospodarka runem leśnym. To miejsce pracy dla mieszkańców małych miejscowości i wsi. To dobro narodowe, o które trzeba dbać i chronić

- mówił leśnik.

Tomasz Jamka, marszałek województwa dodawał, że nie jest pewnym, czy Polacy ciągle mieliby swobodny dostęp do Lasów Państwowych po przejęciu ich przez Unię Europejską.

- Z polskich lasów może skorzystać każdy, przez to, że są państwowe. Możemy w nich wypoczywać, spacerować, zbierać grzyby czy runo leśne. Dlatego Solidarna Polska mówi jasno i mocno: nie zgadzamy się na to, żeby Bruksela mieszała się w naszą branżę drzewną i doprowadziła do spadku konkurencyjności. W innych krajach nie jest normą, by lasy były państwowe, by ludzie mieli do swobodę wejścia. Nie wiadomo czy po takim przejęciu nie byłoby ograniczeń w dostępie do takich lasów. Nasze lasy łączą tradycję z nowoczesnością. Dlatego powstał nasz projekt ustawy, by nie przekazać ich w ręce Unii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie